Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolektyw Haja: Pokazać Śląsk od innej strony

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Promocja regionu poprzez sztukę współczesną, design czerpiący z tradycji, a jednocześnie pokazujący nowe podejście młodych artystów. Powstał Kolektyw Haja, który jak zapowiadają jego członkowie, chce zrobić dużą haję!

Kolektyw Haja tworzy siedmiu młodych artystów - Joanna Sowula, Matylda Sałajewska, Ronnie Deelen, Natalia Jakóbiec, Kasia Pełka, Marcin Krater oraz Bartek Sasim - którzy działają w podobnych obszarach designu, a wspólnie chcą pokazać nieoczywiste i zaskakujące sposoby na promocję Śląska, jego tradycji, mentalności oraz historii właśnie poprzez design.

Większość osób tworzących Haję poznała się na katowickiej ASP, a sama grupa powstała z inicjatywy Joanny Sowuli, której pracę dyplomową "Kolekcja Silesiana" można było zobaczyć podczas Dyplomów 2009. "Kolekcja Silesiana" to kolekcje opakowań i odzieży, które zostały stworzone w oparciu o cechy Ślązaków oraz zjawiska kojarzone z naszym regionem. Zapalnikiem do założenie Kolektywu Haja było stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury przyznane Joannie Sowuli na zrealizowanie kolekcji śląskich ciuchów nietypowych. Artystka postanowiła zaprosić do akcji inne osoby działające w podobnych obszarach designu.

Zobacz również: Dyplomy 2009 - kolekcja Silesiana i szlak architektury modernistycznej [Zdjęcia]

- Chcemy poprzez naszą działalność odciążyć obraz Śląska, zmienić sposób jego postrzegania, a jednocześnie wykorzystując i bawiąc się stereotypami nadać śląskiej ziemi przyjazne cechy i stworzyć współczesny design - wyjaśnia w rozmowie z MM Silesia Matylda Sałajewska.

Już 11 grudnia w Rondzie Sztuki będzie można zobaczyć pierwsze efekty pracy i pomysłów Kolektywu Haja. O godzinie 20:00 zacznie się wtedy Haja! Projekt. - Będzie można usiąść w klusce śląskiej, otulić się hałdą, przywdziać na dłonie czarne serca, na brzuchy fałdy tłuszczu a na szyje podwójną brodę - informują organizatorzy.

Kolekcja Silesiana Joanny Sowuli | Fot. Krzysztof Gierak

11 grudnia będzie możliwość, aby zobaczyć rękawiczki w kształcie serca, które to nawiązuję do powiedzenia "Serce na dłoni", fotel w kształcie kluski śląskiej, której dywan imituję sos lub węglową poduszkę, komodę w kształcie Superjednostki lub koszulę hawajską w kominy.

- Rzeczy, które realizuję polegają na odwróceniu funkcji charakterystycznych elementów kojarzonych ze Śląskiem. To gra na zasadzie skojarzeń, które chcę zmienić, tzn: węgiel kojarzy się z czymś brudnym i twardym, więc robię z niego poduszkę, która jest miękka i miła w dotyku; kluska śląska staje się wygodnym fotelem w zestawie z sosem służącym jako dywanik, a koszula hawajska zamiast palm ma dymiące kominy - wyjaśnia Sałajewska.

Podsumowanie Dyplomów 2009 | Fot. Patrycja Wites

Po wystawie w Rondzie Sztuki Kolektyw Haja wybiera się do Warszawy i Cieszyna, aby zaprezentować swoje prace i pomysły. Grupa zapowiada jednak, że nie ograniczy się tylko do designu. W przyszłości chce się też zająć innymi dziedzinami sztuki współczesnej, m.in. videoartem lub streetartem.

- Żeby mówić o Śląsku nie zawsze trzeba sięgać do historii. Zakładam, że nasze pokolenie współtworzy tradycję tak samo jak ten, kto wymyślił kiedyś Familok - wyjaśnia Joanna Sowulska, pomysłodawczyni grupy.


MMSilesia: Imprezowy rozkład jazdy



Repertuary filmowe

Spektakle teatralne

Festiwale, festiwale

Imprezy
do rana

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto