Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec programu Erasmus. Nie ma pieniędzy na zagraniczne wymiany studentów

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
W 25. rocznice powołania program Erasmus bankrutuje.
W 25. rocznice powołania program Erasmus bankrutuje. Michał Potocki/archiwum
W 25. rocznicę powołania program Erasmus bankrutuje?

Alain Lamassoure, przewodniczący komisji ds. budżetu w Parlamencie Europejskim, przyznał, że Europejski Fundusz Społeczny jest bankrutem. Braki w budżecie unijnym spowodują ograniczenie kilku programów. Cięcia dotkną m.in. popularny wśród studentów Erasmus. W połowie października program ma ogłosić upadłość.

- Nie przewidujemy zamknięcia projektu z dnia na dzień - uspokaja Anna Atłas z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, czyli przedstawiciela Erasmusa w Polsce. - Erasmus nie jest bankrutem, ale jest w takiej samej kondycji jak cała Unia Europejska. Wypowiedź wysokiego urzędnika UE należy traktować jako element negocjacji. Środki na program są zabezpieczone na rok akademicki 2012/2013. Od 2014 roku ma zostać uruchomiony nowy program "Erasmus dla wszystkich", który będzie obowiązywać do 2020 roku. W przypadku tego programu cięcia będą konieczne, na jego ostateczny wygląd będą miały wpływ negocjacje budżetowe - wyjaśnia.

Co roku z wymiany studentów korzysta około 150 tysięcy studentów, którzy dostają stypendia na studia w 33 państwach Europy.

Upadek Erasmusa? Brak oficjalnych informacji

- Informacja dotarła do nas wczoraj z Luksemburga i była dużym zaskoczeniem - mówi Mateusz Hilgner, prezes Stowarzyszenia Wspierania Międzynarodowych Wymian Studenckich Erasmus Student Network Polska. - W czerwcu dostawaliśmy sygnały, że program Erasmus może mieć problemy finansowe, ale nikt nie spodziewał się, że jest zagrożony. Sprawa jest o tyle dziwna, że przygotowujemy konferencję z okazji 25-lecia programu. Czekamy na dalsze doniesienia w tej sprawie. Ze swojej strony będziemy lobbować za kontynuacją Erasmusa. Mamy nadzieję, że pieniądze jednak się znajdą, chociaż w rzeczywistości kryzysu gospodarczego może to być trudne - dodaje.

Koniec Erasmusa? To spekulacje

Przedstawiciele uczelni zapewniają, że mają pieniądze na wymianę studentów w tym roku akademickim.

- Należy te informacje uznać za spekulacje. Nie dostaliśmy żadnej wiarygodnej potwierdzenia o tym, żeby program Erasmus był zagrożony. Nic nie wskazuje na to, żeby zarówno pobyt zagranicznych studentów w Katowicach, jak i naszych studentów za granicą był zagrożony. Nie mamy żadnych potwierdzonych informacji o ograniczeniu finansowania programu Erasmus. Wszystko odbywa się tak, jak odbywało się do tej pory - mówi nam Jarosław Gąsior, koordynator programu Erasmus na Uniwersytecie Śląskim.

Erasmus i 4 tys. uczelni

W programie uczestniczy 4 tysiące uczelni, z zagranicznej wymiany skorzystało 2,5 miliona studentów oraz 300 tysięcy pracowników naukowych.

- Program ma tyle samo zwolenników, co przeciwników - przyznaje Mateusz Hilgner. - Jedni uważają, że to płatne wakacje, inni czerpią korzyści z poznawania nowych systemów kształcenia. Bez wątpienia korzyści przynosi samo przebywanie w międzynarodowym środowisku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto