Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Luiza ma swoją grę komputerową

Redakcja
Jazda górniczą kolejką czy uruchomienie górniczego kombajnu. Te i inne atrakcje czekają na nas w grze komputerowej, która rozgrywa się w wiernie odwzorowanych wnętrzach zabytkowego skansenu.

O tym, że dziedzictwo przemysłowe Górnego Śląska staje się coraz bardziej interaktywne wiemy nie od dziś. Powstają strony internetowe czy fora dotyczące poszczególnych obiektów. Skansen Górniczy

"Królowa Luiza"

w Zabrzu poszedł o krok dalej, uruchamiając grę komputerową poświęconą zabytkowej kopalni. Gdzie? W Internecie, zagrać można na dedykowanej stronie.

Polecamy: Zagraj w grę "Królowa Luiza"

- Odnalezione przez nas ryciny były początkiem rozważań. Zastanawialiśmy się czy nie można by pokazać kopalni dzieciom w inny niż dotychczas sposób. A Internet i gry to ich świat, dzięki temu kopalnia jest dla nich na wyciągnięcie ręki - mówi MM Silesii Beata Stefaniak-Siobowicz z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Aby zagrać wystarczy kliknąć. Obejrzymy krótki ekran powitalny, przestawiający skróconą wersję historii kopalni, po czym przyjdzie nam zmagać się z konkretnymi zadaniami. Te nie są trudne, wymagają bardziej chwili zastanowienia niż zręcznych palców, gra spełnia bowiem rolę przede wszystkim edukacyjną. Tryb edukacyjny dostępny jest przy każdym zadaniu, czy to polegającym na naprawieniu i uruchomieniu podziemnej kolejki - Karlika, czy wydrążeniu kombajnem górniczego chodnika. To "kopalnia wiedzy" o górnictwie, przedstawiona w wiernie przeniesionych wnętrzach, którym pomogły XVIII i XIX-wieczne ryciny, na podstawie których je odwzorowano.

Zobacz również: Dariusz Walerjański: Zabrze trafi na listę UNESCO!

Oprócz tego na trasie zmagań trzeba będzie m.in. zająć się odpompowywaniem wody czy karmieniem konia. Czeka nas również spotkanie ze Skarbnikiem i św. Barbarą.

- Edukacja pełni tu ważną rolę. Chcieliśmy przekazać w ten sposób podstawowe informacje o tym, jak powstał węgiel, jak wyglądają maszyny górnicze, czym jest urobek oraz jakie zabezpieczenia konieczne są przy pracy pod ziemią - mówi Stefaniak-Siobowicz.

- To się sprawdza. Wprawdzie nasz gra jest adresowana głównie do dzieci, ale zagrać może każdy. Po przejściu gry czeka na nas dodatkowa atrakcja w postaci przestrzennych figurek do sklejania, dostępnych w formacie .pdf - dodaje Stefaniak-Siobowicz.

Pomysł podoba się graczom. - Dobra inicjatywa, tego pojawia się coraz więcej w Internecie. Na pewno skłoni to osoby, być może niekoniecznie zainteresowane samą przemysłową tematyką, ale bardziej nowymi technologiami, do zagłębienia się w temat - mówi MM Silesii Paweł Majchrzak, zajmujący się testowaniem gier. - To coraz prężniej działająca gałąź "przemysłu growego" - gry flashowe, gry online. Coraz więcej ludzi się w to bawi, są łatwiejsze w instalacji i obsłudze niż gry tradycyjne. Myślę, że to promocyjnie bardzo dobry ruch ze strony skansenu - dodaje.


MM Silesia poleca:

 

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto