Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie Europejską Stolicą Kultury 2016?

Redakcja
Dla wszystkich miast starających się o tytuł ESK 2016 będzie to ...
Dla wszystkich miast starających się o tytuł ESK 2016 będzie to ... Wojtek Nowak | Archiwum MM
W środę do Katowic przyjadą ważni ludzie, którzy sprawdzą jak się przygotowaliśmy do tego tytułu.
Czytaj również: Europejska Stolica Kultury jest w naszym zasięgu

Dla wszystkich miast starających się o tytuł ESK 2016 będzie to gorący tydzień. Dziś Lublin odwiedza czworo ekspertów z 13-osobowej komisji, która zadecyduje komu przyznać tytuł. W środę przyjadą do Katowic.

W środę,  członkowie komisji selekcyjnej przyjadą do Katowic. Jak przygotowaliśmy się na tą wizytę? – Chcemy opowiedzieć, co jest w naszym wniosku. Np. o tym, że na terenie kopalni „Katowice” stanie nowy gmach Muzeum Śląskiego – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor katowickiego biura ESK. – Chcemy pokazać, co już się udało zrealizować. Na pewno ul. Mariacką, gdzie ludzie wieczorem razem spędzają czas - dodaje Zaczkowski.

Czeka ich też wycieczka po mieście. Rozpoczyna się w miejscach ważnych dla przeszłości Katowic, a następnie przenosi się w przestrzeń inwestycji. - Delegacja zwiedzi Nikiszowiec i Giszowiec, będzie podziwiać katowicką modernę, by później zobaczyć Kwartał kultury - mówi Mirek Rusecki z biura ESK 2016 dla Katowice. Wieczorem odbędzie się kolacja z przedstawicielami władz, biznesu i środowisk twórczych.

O godzinie 15:30 w Rondzie Sztuki członkowie komisji spotkają się z przedstawicielami biura ESK oraz Radą Medialną ESK. Wysłuchają też wystąpień zaproszonych gości, prof. Mariana Oslislo, prof. Joanny Wnuk-Nazarowej, Tomasz Koniora, Leszeka Jodlińskiego i Angeles Diaz Vieco.

Mieszkańcy mogą wyrazić swoje poparcie dla katowickiej kandydatury na otwartym spotkaniu dotyczącym tworzenia nowej przestrzeni publicznej. - Zaproszono przedstawicieli organizacji pozarządowych, katowickich twórców i aktywistów - mówi Rusecki. Rozpocznie się ono w Galerii Czas o 18.00.

Czy uda im się przekonać komisję, że to Katowice powinny być Europejską Stolicą Kultury 2016? Decyzję poznamy 21 czerwca.

Jak przygotowały się inne miasta?

LUBLIN

Lublin liczy na powtórzenie sukcesu Liverpoolu, gdzie dzięki tytułowi ESK powstało 12 tys. miejsc pracy. W pierwszej aplikacji* miasto zapowiadało m.in. utworzenie Akademii Teatru i Kultury Alternatywnej, Centrum Zabawy Wiedzą w gmachu Dworca Północnego i zagospodarowanie wolnych miejskich przestrzeni przez artystów. Miasto podkreśla akademicki charakter i prezentuje się jako ważny ośrodek współpracy ze Wschodem. Odwołuje się do dziedzictwa kulturowego, przypomina że było tyglem wielu kultur i nacji.

Eksperci wieczorem spotkają się z mieszkańcami na pl. Litewskim.

– Liczymy, że przyjdzie jak najwięcej osób – mówi Michał Karapuda, dyr. Wydziału Kultury w UM. Wcześniej eksperci zobaczą prawie cały Lublin od Ogrodu Botanicznego po Majdanek. Spotkają się z ludźmi zaangażowanymi w starania o tytuł i przekonają się, że miasto żyje kulturą nie tylko podczas dużych festiwalu w centrum ale także na co dzień i w każdej dzielnicy.

WARSZAWA

Z Lublina we wtorek eksperci jadą do Warszawy. Stolica stworzyła zespół ambasadorów, wśród nich m.in. Magdalena Abakanowicz, Jan Englert, Maria Fołtyn, Agnieszka Holland i Krzysztof Penderecki.

Stolica chce integrować lewo- i prawobrzeżną część miasta i wykorzystać Wisłę jako „bogaty korytarz ekologiczny”. Planuje tworzenie promenady i instytucji kultury nad rzeką, symboli łączenia Europy. Stolica kusi systemem grantów dla młodych artystów. Chce zapełniać „przestrzenne pustynie” imprezami, instalacjami, szlakami dla rowerzystów i pieszych oraz ścieżkami tematycznymi. – Pokażemy ekspertom Warszawę taką, jaka jest: rozkopaną, podzieloną Wisłą na biedniejszą (Pragę) i bogatszą. Powiemy, że chcielibyśmy obie strony wyrównać – mówi Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta Warszawy.

WROCŁAW

Czwartek to czas na Wrocław. „Przestrzenie dla piękna” – takie miałoby być hasło ESK 2016 miasta, który chwali się Panoramą Racławicką i Dzielnicą Tolerancji. Proponują tu wciągnięcie w obieg kultury młodych, bezrobotnych, starszych i niepełnosprawnych poprzez Obligację Kulturalną. To dokument podobny do karty kredytowej, uprawniający do znacznych zniżek. Powstać ma nowa placówka, Inkubator, ułatwiająca rozwój młodym artystom i przyznająca im stypendia.

Nowatorskim pomysłem jest otwarcie w 2016 r. przestrzeni kościelnych dla działań artystycznych. – Nie przygotowujemy żadnego skomplikowanego programu. Na pewno zabierzemy ekspertów na Nadodrze – dzielnicy w trakcie intensywnej rewitalizacji – mówi Grzegorz Maryniec z wrocławskiego biura ESK.

GDAŃSK

Eksperci zakończą intensywny tydzień w piątek wizytą w Gdańsku. „Wolność Kultury, Kultura Wolności” – to hasło tej kandydatury. W mieście podkreślają, że chcą tworzyć klimat sprzyjający różnorodności narodowej, obyczajowej i religijnej. W komitecie honorowym zasiadają Lech Wałęsa, Václav Havel i Günter Grass.

Tamtejszy sztab ESK twierdzi, że rozpoznawalność miasta może być jego atutem. Podkreśla, że położenie na przecięciu szlaków handlowych czyni miasto pomostem między Polską a Europą. – Jednym z punktów jest wizyta na osiedlu Zaspa, gdzie od kilku lat powstaje galeria malarstwa monumentalnego. Tego dnia odbywa się tu Noc Murali – mówi Sławomir Czarnecki, rzecznik gdańskiego biura ESK.

*Informacje o planach miast na podstawie pierwszych aplikacji. Drugich kandydaci nie zdradzają.

Żródło: ESK 2016: Eksperci dziś w Lublinie. Możemy pokonać inne miasta!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto