Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Ogrodów jednak dotrzyma słowa i w Katowicach pojawi się neon-słonecznik

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Nowy neon ma nawiązywać do ciągu matematycznego.
Nowy neon ma nawiązywać do ciągu matematycznego. archiwum. Michalina Bednarek
Nowy neon ma nawiązywać do ciągu matematycznego.

W październiku nasz dziennikarz obywatelski Adam Skalski napisał artykuł "Miał być słonecznik-neon. Była tylko zbiórka pieniędzy...". Adam przypomina, że w 2010 roku rozpoczęła się akcja "Nie rób z miasta śmietnika, zasponsoruj słonecznika!". Mimo zaangażowania mieszkańców Katowic minęły dwa lata, a wielkiego neona w kształcie słonecznika na dachu Superjednostki jak nie było, tak nie ma.

Nie było łatwo znaleźć odpowiedzialnych za brak realizacji. Akcję prowadziły agencja Kręci się! events i Stowarzyszenie Bona Fides wspólnie z Instytucją Miasto Ogrodów. Przedstawiciele dwóch pierwszych odsyłali do Miasta Ogrodów. Łukasz Kałębasiak zapewniał wtedy, że wkrótce powstanie neon autorstwa Szymona Kobylarza, jednak nieco mniejszy niż zakładano i nie stanie na dachu superjednostki. Konkretów wtedy nie poznaliśmy.

Wszystko wskazuje na to, że nie była to jedynie próba uniknięcia tematu i nowy neon faktycznie pojawi się w Katowicach. - Słonecznik był symbolem starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Biuro ESK obiecało wtedy słonecznikowy neon na fasadzie Superjednostki. Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów pamięta o tej obietnicy, oddając zadanie zaprojektowania neonu Szymonowi Kobylarzowi, jednemu z najlepszych śląskich artystów młodego pokolenia. Kobylarz przygotował zaskakującą świetlną instalację, która opiera się do matematycznego ciągu opracowanego przez włoskiego matematyka Leonarda z Pizy  - wyjaśnia Kałębasiak.

Neon ma średnicę 2 metrów i jest długi na niemal 4 metry. Może być eksponowany na ziemi (np. na placu), ale też na dachu niewysokiego budynku. Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów w porozumieniu z miastem szuka teraz najlepszego miejsca dla neonu.

W którym miejscu chcielibyście, aby pojawił się neon? Czekamy na Wasze komentarze.




O nowym neonie.

Artysta skupił się na kwiecie słonecznika i jego charakterystycznym spiralnym układzie ziaren. Swoje dzieło stworzył z pomarańczowych, żółtych i białych neonowych rurek, które posłużyły do połączenia dwóch okręgów składających się z 560 punktów (odwzorowujących układ ziaren słonecznika), oddalonych od siebie o 3,7 m. Całość została skręcona o 90 stopni – po dwóch stronach obiektu kwiat wygląda niemal identycznie, choć punkty zmieniły swoje położenie. Zakończenia neonów po obu stronach zostały wygięte i zamaskowane na czarno. Dzięki tak powstałym ziarnom słonecznika i odpowiedniemu skręceniu całej konstrukcji między neonami widoczne są prześwity. To właśnie one tworzą charakterystyczną spiralną strukturę.

Średnica kwiatu wynosi 233 cm, więc zgodnie z zasadami złotej proporcji całość instalacji osiągnęła długość 377 cm (jak widać, są to kolejne liczby ciągu Fibonacciego). Zachowanie odpowiedniej proporcji pozwala na dowolną zmianę gabarytów obiektu – zależnie od jego lokalizacji.

NAJLEPSZE KONCERTY NA ŚLĄSKU

Katowice: koncerty w MegaClubie 2012 [bilety]

Koncerty na Śląsku 2012. Największe koncerty w regionie

Śląskie na weekend, sprawdź gdzie się bawić na Śląsku.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto