MKS Dąbrowa Górnicza nie awansował do koszykarskiej ekstraklasy

Piotr Kalsztyn
Robert Zwolinski, MM Łódź
Niestety, MKS Dąbrowa Górnicza przegrał rywalizację z ŁKS-em Łódź 3:2 i nie awansował do koszykarskiej elity. To kolejny sezon, kiedy nie będzie w niej zespołu z naszego regionu.

Wczorajszy (4 maja) mecz ŁKS-u Łódź z MKS-em Dąbrowa Górnicza od początku był wyrównany. Choć gospodarze za sprawą Radosława Basińskiego z remisu 9:9 wyszli na prowadzenie 14:9, to Ełkaesiacy szybko wyrównali. Punkty zdobywali zarówno Jakub Dłuski (spod kosza), Piotr Trepka (rzutami wolnymi), czy Krzysztof Morawiec (pierwsza trafiona trójka łodzian). U dąbrowian grę prowadzili natomiast Basiński i Marek Piechowicz i po pierwszej kwarcie było 17:19.

Po 4,5 minuty drugiej kwarty pierwszy raz za trzy punkty trafił Bartłomiej Szczepaniak (24:28) i... trener gospodarzy wziął czas. Po chwili na parkiet wrócili Piechowicz i Basiński. Liderzy Dąbrowy znów siali spustoszenie w szeregach obronnych ŁKS-u. Gdyby nie trafienie za trzy Marcina Salamonika na koniec połowy, to MKS prowadziłby do przerwy, a tak był remis 33:33.

Po zmianie stron lepiej zaczęli koszykarze ŁKS-u. Basiński z Piechowiczem szybko otrzymali po dwa faule (łącznie mieli już po 4) i obaj usiedli na ławce. Po kolejnej trójce Morawca, łodzianie prowadzili już 41:35. Kolejne akcje i na 3 minuty było już dziesięć "oczek" przewagi gości (49:39).

Trener Wiesław Wieczorek postawił wszystko na jedną kartę, wprowadzając Piechowicza. Ten od razu zdobył trzy punkty, później dołożył jeszcze dwa "oczka" i z pomocą kolegów (głównie Piotra Zielińskiego) odrobił część strat. Mimo to, przed ostatnią kwartą Ełkaesiacy prowadzili 53:49.

Ostatnią część gry świetnie rozpoczął Marcin Salamonik. Skrzydłowy ŁKS-u punktował, zbierał i blokował. Po niecałych trzech minutach mecz zakończył Basiński (pięć fauli), a po kolejnych 30 sekundach na parkiecie nie było już Piechowicza (też pięć przewinień).

Po zejściu swoich liderów, uaktywnili się Paweł Zmarlak i Tomasz Wróbel, którzy zdobywali punkty, zmniejszając przewagę ŁKS-u z 10 (53:63) do 5 punktów (58:63). Pogoń gospodarzy celną "trójką" wstrzymał Dariusz Kalinowski i na 4 minuty przed końcem było 58:66.

W kolejnych minutach i jedni i drudzy mieli problemy z celnymi rzutami. W samej końcówce skuteczniejsi byli jednak łodzianie, którzy wykorzystywali rzuty osobiste i ostatecznie wygrali 76:63.

ŁKS Łódź wygrał rywalizację z MKS-em Dąbrowa Górnicza 3-2 i awansował do ekstraklasy. Źródło: ŁKS Łódź awansował do ekstraklasy