MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Moderna w Katowicach w końcu będzie miała swój szlak?

Redakcja
Od lat mówi się o lepszym wykorzystaniu potencjału katowickiej architektury modernistycznej. Zanosi się na to, iż w końcu powstanie szlak z prawdziwego zdarzenia, dzięki któremu "Drapacz chmur", kościół garnizonowy czy eleganckie wille zostaną lepiej wypromowane.

Katowice już wkrótce zamierzają przystąpić do realizacji projektu stworzenia i oznakowania szlaku Moderny w Katowicach. Finansowanie ma odbyć się ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, do "interesu" dołoży także miasto. - Wniosek został złożony, do Urzedu Marszałkowskiego, jest na etapie oceny formalnej. Jeśli zostanie zatwierdzony z pozytywnym wynikiem będzie musiał jeszcze przejść ocenę merytoryczną - informuje MM Jolanta Gąsiorczyk z katowickiego Biura Funduszy Europejskich.

- Przygotowywaliśmy dokumentację w zakresie obiektów, ogólnie znajdzie się ich na szlaku 16. Wytypowaliśmy je tak, aby reprezentowały całą grupę. Znajdzie się wśród nich m.in. "Drapacz chmur", kościół garnizonowy, gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego czy też willa przy ul. Bratków oraz willa własna Michejdy - tłumaczy MM

Bolesław Błachuta

, Miejski Konserwator Zabytków w Katowicach.

- Przy wytypowanych obiektach znajdą się infokioski, które będą informować o samych budynkach, ale także szlaku. Powstanie również specjalna strona internetowa, którą uzupełnią wydawnictwa - dodaje Błachuta.

O potrzebie stworzenia takiego szlaku, a co za tym idzie - lepszej promocji perełek architektonicznych Katowic okresu międzywojnia mówi się od lat. Jej piękno, pomimo swej często surowej formy znajduje coraz więcej entuzjastów, począwszy od historyków sztuki, przez fotografów, aż po mieszkańców, którym najzwyczajniej w świecie leży na sercu wygląd miasta. A materia to nie zawsze łatwa.

- Katowicki modernizm nie do końca istnieje w świadomości mieszkańców Katowic i Śląska. Wiele osób myli go z budownictwem czasów PRL i nie ukrywam, że wtedy dostaję drgawek - podkreśla Tomasz Kiełkowski, fotograf mający na koncie wystawy dotyczące właśnie moderny.

Dodatkowo, to co z pozoru wygląda na proste, w tym wypadku w pewnym sensie zrekompensowane zostało na etapie tworzenia przez np. użyte materiały (dawniej używano m.in. tynków szlachetnych). O tym też często się zapomina, dochodzi do nieudanych renowacji, jak np. w wypadku kamienicy na rogu ulic św. Jana i Dworcowej czy też Reymonta (oba przypadki dewastacji zaistniały w mediach dzięki antykonkursowi Betonowa Kostka). Część najważniejszych obiektów w mieście jeszcze czeka na lepsze czasy, nie wszystkie modernistyczne elewacje (w tym m.in. słynnego "Drapacza chmur") wyglądają dziś  zachęcająco, wciąż wiele z nich pokrywa brud. Być może impulsem do zmian będzie tu właśnie stworzenie owego szlaku.

Na łamach MM moderna zajęła miejsce szczególne, była wielokrotnie opisywana. Zresztą nie tylko opisywana, wzięliśmy m.in. udział w zwiedzaniu i grze miejskiej, których rdzeniem była. Przyglądaliśmy się również obronom dyplomów studentów katowickiej ASP. Jedna z absolwentek tej uczelni - Zofia Oslislo w ramach swego dyplomu stworzyła "Szlak architektury modernistycznej w Katowicach", a na pracę składał się nie tylko projekt samego szlaku, ale i jego oprawę graficzną. Rzec można, niemalże gotowy podkład pod wcielenie idei w życie.


Szlak architektury modernistycznej Zofii Oslislo. Kilknij w obrazek, aby powiększyć


- Katowicki modernizm w architekturze stanowi swoisty fenomen na skalę kraju i jest szczególnie istotnym elementem tkanki miejskiej i niedocenianą atrakcją turystyczną - mówiła podczas obrony Zofia Oslislo.

Kolejnym ciekawym pomysłem związanym z katowicką moderną jest zamysł utworzenia na szczycie wspomnianego "Drapacza chmur"ogólnodostępnego tarasu widokowego. Póki co, jego realizacja wydaje się nieprędka, ale może i to się zmieni, tak jak zmienia się samo postrzeganie katowickich klejnotów lat 20. i 30. XX wieku.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto