Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie przybliży malarstwo niewidomym dzieciom

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Muzeum Śląskie w Katowicach otrzymało grant z Fundacji Orange na realizację swjego nowatorskiego projektu, który ma przybliżyć dzieciom niewidomym i niedowidzącym wybrane dzieła malarskie.

Dzieci niewidome i niedowidzące mają bardzo ograniczone możliwości, aby zapoznać się z malarstwem w naszych placówkach kulturalnych. Muzeum Śląskie chce to zmienić poprzez swój innowacyjny program "Czym jest obraz".

- Projekt "Czym jest obraz?" to pierwszy w Polsce scenariusz zajęć muzealnych przybliżających niewidomym i niedowidzącym dzieciom wybrane dzieła malarskie - wyjaśniają pracownicy Muzeum Śląskiego - Zajęcia dla grup zorganizowanych oraz dzieci zwiedzających wystawę z rodziną prowadzone będą w Galerii malarstwa polskiego XIX-XX wieku - dodaję.

Polecamy również: Marszałek przyjął budżet na 2010 rok. Województwo wyda 1,6 mld

W ramach projektu zakłada się przeprowadzenie lekcji muzealnych podczas których niewidome dziecki metodami dotykowymi zapoznają się strukturą obrazów, rodzajami ram lub sprawdzą samodzielnie czym się różni płótno od tektury. Najważniejszym założeniem projektu jest udostępnienie dzieciom wybranych obrazów poprzez wykonanie ich reprodukcji w technice wypukłego druku konturowego. Projekt zakłada dodatkowo zapoznanie się z zestawami audio zawierającymi opis dzieł oraz transkrypcję tekstów informacyjnych, materiałów dydaktycznych i podpisów pod obrazami na alfabet Braille’a.

Muzuem Śląskie ma nadzieję, że projekt "Czym jest obraz?" zapobiegnie poczuciu izolacji wśród uczniów oraz pozwoli im uczestniczyć w kulturze i zdobyć kolejne, niedostępne dotąd, umiejętności. Jest on realizowany wspólnie z Okręgiem Śląskim Polskiego Związku Niewidomych.

- W pewnym sensie projekt jest eksperymentem, który pozwoli innym ośrodkom podjąć podobne działania w oparciu o metody i techniki wypracowane w Katowicach - mówi Beata Grochowska z Działu Oświatowego Muzeum Śląskiego.

Obok katowickiej placówki dofinansowanie od Fundacji Oragne otrzymała również bytomska Kronika, która wspólnie z Polskim Forum Edukacji Europejskiej zrealizuje projekt "Drogi bez skrótów, czyli interdyscyplinarne poszukiwanie pozytywnego wizerunku Śląska".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto