Adrian Leks
Adrian Leks
Najstarsze Derby Śląska 2011
Najstarsze Derby Śląska 2011 MoDO
Polonia Bytom okazała się zespołem lepszym i pewnie pokonała Ruch Chorzów 2:0 w Najstarszych Derbach Śląska.
Wielkie Derby Śląska dla Ruchu Chorzów!

- Wiemy, że Ruch jest w wysokiej formie i na pewno będzie faworytem tego spotkania, ale my do Chorzowa przyjedziemy po zwycięstwo. Chcemy przerwać ich zwycięską passę - powiedział nam przed meczem Robert Góralczyk, trener Polonii Bytom. Jak się okazało nie były to słowa bez pokrycia i Polonia zasłużenie wywiozła z Chorzowa trzy punkty.

Pierwsza połowa mimo kilku dogodnych sytuacji z obu stron zakończyła się bezbramkowym remisem. Już w 8 minucie Ruch przeprowadził groźną akcję, po której Arkadiusz Piech uderzył minimalnie obok słupka bramki Polonii. Niecałe 10 minut później ten sam zawodnik po podaniu Macieja Jankowskiego zdecydował się na strzał z pierwszej piłki, ale wprost w ręce Marcina Juszczyka.

Bytomianie odpowiedzieli w 27 minucie, kiedy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego głową uderzył Lukas Killar, a piłkę zmierzającą do siatki wybił Rafał Grodzicki. Chwilę później wyborną sytuację dla Polonii zmarnował Przemysław Trytko. Warto jeszcze odnotować w 37 minucie potężne uderzenie z dystansu Marcina Malinowskiego, które sprawiło sporo problemów bramkarzowi z Bytomia.

W drugiej połowie szkoleniowiec Polonii dokonał dwóch kluczowych zmian. Na boisku pojawili się Grzegorz Podstawek oraz Marcin Radzewicz, którzy zdecydowanie ożywili grę piłkarzy z Olimpijskiej. Na efekty długo nie trzeba było czekać, bo już w 59 minucie Błażej Telichowski wykorzystał podanie Łukasza Tymińskiego i pokonał Perdijića. Po stracie gola Ruch już w ogóle nie przypominał drużyny, która potrafiła wygrać z Górnikiem Zabrze czy Legią Warszawa. Piłkarze Waldemara Fornalika popełniali proste błędy i nie potrafili zagrozić defensywie Polonii.

Zawodnicy Roberta Góralczyka z kolei wyprowadzali groźne kontry, a jedną z nich udało się zamienić na bramkę. To zasługa wspomnianego duetu Radzewicz - Podstawek. Ten pierwszy dokładnie podał, a napastnik Polonii nie zmarnował sytuacji i podwyższył na 2:0.

Polonia wygrała dopiero pierwszy mecz wiosną, ale zdobyła bardzo ważne trzy punkty w kontekście walki o utrzymanie. Ruch natomiast po ostatnich sukcesach został mocno sprowadzony na ziemię.