Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O historii i obrzędowości tarnogórskich Żydów [Zdjęcia]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
W tarnogórskim muzeum odbyła się uroczysta inauguracja ekspozycji "Ciebie przyzywam w siedmiu ogniach. Żydzi tarnogórscy - historia i obrzędowość". Otwarcie wystawy połączono z koncertem pieśni żydowskich.

- Cieszy to, że historia tarnogórskich Żydów wraca do Tarnowskich Gór - powiedział podczas wczorajszej inauguracji Włodzimierz Kac, przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Katowicach.

Ekspozycję pt. "Ciebie przyzywam w siedmiu ogniach. Żydzi tarnogórscy - historia i obrzędowość" uroczyście otworzyła kilka minut po godzinie 12 Zofia Krzykowska, dyrektora tarnogórskie muzeum. Tytuł ekspozycji pochodzi z jednego z wierszy Krystiana Krzemińskiego, tarnogórskiego poety, a jej autorami są Beata Kiszel oraz dr Krzysztof Gwóźdź.

Polecamy również: Ocalą cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach?

- Wystawa ma na celu przybliżenie nie tylko przeszłość tarnogórskiej gminy żydowskiej, ale również nawiązuje do jej obrzędowości - powiedziała otwierając ekspozycję Zofia Krzykowska. Jedną z sal muzealnych została zaaranżowana na wzór wnętrza tarnogórskiej synagogi, a jej centralnym punktem jest Tora oraz przynależące do niej atrybuty - sukienka, korona, rimonia i tarcza. Znajdują się w niej również m.in. menora, czyli siedmioramiennym świecznik będący jednym z najstarszych symboli narodu żydowskiego, a symbolizujący krzew gorejący, który zobaczył Mojżesz na górze Synaj. Ekspozycję opisywanej sali tworzą również parochet, zwój Estery, tefiliny, tałes oraz modlitewniki w języku hebrajskim.

Wiele osób przybyło, aby zobaczyć ekspozycję | Fot. Krzysztof Gierak

Na ekspozycję składa się również wiele ciekawych i cennych dokumentów archiwalnych związanych z gminą żydowską w Tarnowskich Górach. Zobaczyć można np. fotografie sprzed II wojny światowej tarnogórskich rodzin żydowskich - Bloch, Cohn i Panowsky lub obrazy i zdjęcia tarnogórskiej synagogi, która została spalona w 1939 roku przez hitlerowców.

Całość ekspozycji uzupełniają eksponaty związane z życiem domowym Żydów tj. balsaminki, naczynia na etrog, serwetę na macę , chanukije oraz świeczniki, a także liczne litografie i obrazy.

Część ekspozycji poświęcona tarnogórskiemy kirkutowi | Fot. Krzysztof Gierak

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z licznych placówek muzealnych: Joods Historisch Museum w Amsterdamie, Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Chrzanowie, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Sosnowcu oraz Archiwum Państwowego w Katowicach, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Urzędu Miejskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie i osób prywatnych.

Symboliczne jest jedno z płócien będące kopią pocztówki z początku XX wieku, a ukazujące panoramę Tarnowskich Gór z wyeksponowanymi wieżami kościoła katolickiego, ewangelickiego oraz kopułą synagogi, co nawiązuje  do wielokulturowej oraz wieloreligijnej przeszłości miasta. Wielokulturowości w Tarnowskich Górach poświęcony będzie również festiwal Kolaż Kultur, który zaczyna się już we wtorek.

Zobacz również: Program festiwalu Kolaż Kultur w Tarnowskich Górach

Podczas wczorajszej inauguracji odbył się również koncert Urszuli Makosz, Michała Półtoraka i Pawła Pierzchała. Muzycy pochodzący z Krakowa zaprezentowali kilkanaście pieśni w języku hebrajskim, jidisz, polskim, a nawet w regionalnym języku południowohiszpańskich Żydów.

Ekspozycja "Ciebie przyzywam w siedmiu ogniach. Żydzi tarnogórscy - historia i obrzędowość" będzie czynna do końca grudnia br. Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć z wczorajszej inauguracji.


MM Silesia poleca:


od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto