MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odwilż oznacza powódź. Wojsko w pogotowiu [Mapa]

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Jeszcze nie teraz, ale być może za 2 tygodnie tak. Nagła odwilż może być niebezpieczna dla mieszkańców Śląska. Tradycyjnie najgorzej może być nad Odrą i Wisłą. Zobaczcie nasz raport Pokaż Zagrożenie powodzią i zbiorniki retencyjne w woj. śląskim na większej mapie

Temperatura powyżej zera aż do niedzieli, na ulicach i chodnikach ślisko a śnieżne kopczyki będą się kurczyć. Ciepłe wilgotne powietrze z południa spowodowało nieznaczne roztopy, ale mróz w nocy hamuje rozwój niebezpiecznej sytuacji. Na razie powódź nam nie grozi. Mimo tego z pogotowiu są straż pożarna, policja i wojsko. Na zimne dmucha głównie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji a rzeki w woj. śląskim monitoruje krakowski oddział IMGW.

Wszystkie zbiorniki retencyjne, oprócz wymaganej rezerwy powodziowej, posiadają także dodatkową pojemność, na wypadek wezbrań wód. Gotowe na wody roztopowe są jeziora: Goczałkowickie, Żywieckie, Dzierżno i Przeczyckie. Hydrolodzy zgodnie jednak przyznają, że najbardziej obawiać się musimy Odry i Wisły. To nimi popłynąć mogą największe masy wód, zebrane z wszystkich górskich dopływów a poza tym obydwie rzeki są mocno zlodzone. Tworzą się zatory.

- 18 lutego na rzece Odrze pracowało 6 lodołamaczy polskich oraz 4 niemieckie. Dwa kolejne lodołamacze stacjonujące w Szczecinie są w gotowości do kruszenia pokrywy lodowej na odcinku Odry Dolnej i Środkowej. Na Dolnej Wiśle do dyspozycji służb pozostaje 6 lodołamaczy, a w rejonie Środkowej Wisły 5 lodołamaczy - mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA.

Najgroźniej może być jednak na początku marca, gdy przyjdzie kolejna odwilż. - Wszystko zależy od tego czy nocą również słupek rtęci będzie nad zerem. Jeśli tak - wtedy musimy się martwić - mówią meteorolodzy. Zagrożone zalaniem są gminy położone na Odrą, górną Wisłą, Sołą oraz - z powodu dużej pokrywie śniegu na Jurze - gminy nad Przemszą, Wartą i Brynicą.

 

Stan przygotowania służb do ewentualnego zagrożenia powodziowego:

• 110 tysięcy ratowników Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego;

• 10 tysięcy żołnierzy.

Zaplecze techniczne gotowe do działań na wypadek zagrożenia powodzią:

• 92 tysiące metrów rękawów przeciwpowodziowych;

• 1288 łodzi, pontonów i motorówek;

• 6526 agregatów prądotwórczych;

• ponad 7,7 mln. worków na piasek;

• 48 samolotów i śmigłowców Policji, Straży Granicznej, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego;

• 2416 jednostek różnego typu sprzętu specjalistycznego, 48 śmigłowców i 4 samoloty oraz 153 maszyny inżynieryjne, 82 transportery pływające, 109 łodzi saperskich będących w dyspozycji Wojska.

od 7 lat
Wideo

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto