MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnie dni getta – Będzin 1943 [Zdjęcia + Wideo]

szczypasc
szczypasc
W miniona sobotę mieszkańcy miasta mieli okazję zobaczyć ujmujący i poruszający spektakl. Ostatnie dni getta w Będzinie na podstawie relacji ocalałych.

Odgrywaną w Będzinie historię rozpoczyna gra na skrzypcach, a kończy śpiew. Jednak było by to za duże, uproszczenie. Inscenizacja przeniosła mieszkańców Będzina do 1943 roku. Czasy, w których miasto zarządzane było przez nazistów, a żydzi musieli mieszkać w getcie. Upodleni, głodni i zmęczeni żyli w wiecznym strachu, przed końcem. On jednak nadchodzi. Naziści zlikwidowali będzińskie getto.

Naszym celem jest nauka historii o losach mieszkańców w czasie II wojny. Przybliżenie tematyki wielonarodowości naszego miasta. Będzin przed wojną liczył prawie 30 tysięcy Żydów. Miasto nazywano Jerozolimą Zagłębia - przyznał MM Silesii Adam Szydłowski, pomysłodawca inscenizacji.

Historię "Ostatnie dni getta – Będzin 1943" opartą na wspomnieniach ocalałych odegrano z okazji VIII Dni Kultury Żydowskiej, które odbywają się w Będzinie. W jej realizacji udział wzięli zarówno aktorzy na co dzień występując w teatrze jak i sami mieszkańcy miasta. Dla jednych i drugich odgrywane role wiązały się z niesamowitymi emocjami.

- Są to przede wszystkim są to ogromne emocje i radość z tego, ze tyle osób chce to oglądać i że chce się czegoś nauczyć - przyznał MM Tomasz Zagórny aktor z Teatru „Preventorium” - Wielkie emocje i nauka historii dodała Patrycja, gimnazjalistka grająca w inscenizacji.

Kilkudziesięcioosobowy zespól podczas paru prób idealnie wyuczył się roli skłaniając widzów wydarzeń na zaprezentowanych placu Kazimierza Wielkiego do głębokich przemyśleń, często nieznanej historii Będzina. Adam Szydłowski, współpomysłodawca inscenizacji zapewnia, że korzystając z doświadczeń ubiegłorocznej i sobotniej inscenizacji w przyszłym roku zaprezentuje kolejną. A patrząc na reakcję publiczności widać było, że cieszyć się będzie takim samym  uznaniem.

VIII Dni Kultury Żydowskiej w ramach których zaprezentowano inscenizację „Ostatnie dni getta –Będzin 1943” zakończą się 16 września 2010 roku. Na finał organizatorzy. którymi są Urząd Miejski w Będzinie, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Starostwo Powiatowe w Będzinie, Ośrodek Kultury w Będzinie, Teatr „Preventorium”, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach, Stowarzyszenie „Nasz Będzin”, Inicjatywa „Stary Dworzec”, Towarzystwo Przyjaciół Będzina, CEO, Klub Absolwenta przy MZS nr 1 zaprezentują wystawę starych fotografii, a w ramach cyklu "W starym kinie" projekcie filmów archiwalnych o Będzinie.

Ten materiał bierze udział w konkursie do dziennikarzy obywatelskich "Tym żyje miasto"

Zapraszamy wszystkich mieszkańców MM do wzięcia udziału w konkursie na najlepsze materiały dziennikarzy obywatelskich! Opublikuj swój materiał w portalu MMSilesia.pl a wezmie on automatycznie udział w konkursie, w którym łączna pula nagród to 500 złotych!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto