MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Patronat MM: Kopalnia Guido świętowała swoje 2. urodziny [Zdjęcia]

Dorota Nowak
Dorota Nowak
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu skończyła w niedzielę 2 lata. Z tej okazji urządziła wielką fetę. Szczudlarze i klaunii rozbawiali dzieci, a zespoły porywały do podskoków starszych.

Od godziny 16:00 na najmłodszych czekali kalunii i szczudlarze, kolorowy świat klocków i zwierzaki z baloników. Dzieciaki mogły także pomalować, albo zostać pomalowane, specjalnymi farbkami do twarzy, a także wziąść udział w licznych konkursach.

Dla nieco starszych gości, kopalnia przygotowała koncerty i zabawę taneczną z DJ-em. O godzinie 17:00 na scenie wybrzmiało energetyczne i skoczne brzmienie – był to zespół Beltaine, który w znakomity sposób łączy w sobie muzykę celtycką i współczesną. Formacja nie dość, że porwała co poniektórych do podskoków to jeszcze jej zespołowy konferansjer doprowadzał publiczność do płaczu… ze śmiechu.


Zespół Beltaine zachęcał swym brzmieniem do żwawych podskoków/ Fot. Dorota Nowak

Parę godzin później licznie przybyli zabrzanie mogli posłuchać gwiazdy wieczoru ze swoimi największymi hitami takimi jak np. „I tak warto żyć”, czyli zespół Raz Dwa Trzy. Wieczór zakończył się tanecznie, a na niebie nad kopalnią rozbłysły kolorowe fajerwerki.

- Cieszymy się, że zabrzanie tak licznie przybyli na nasze urodziny. To daje pozytywną energię i jest dobrym znakiem na kolejne lata – powiedziała MM Silesii podczas urodzin Anna Studnicka - Rduch z działu promocji Kopalni Guido.

Choć początki kopalni do łatwych nie należały i nie wróżono jej świetlanej przyszłości, już teraz wiemy, że jej ponowne uruchomienie jako zabytku było strzałem w dziesiątkę.


Radości nie kryły także dzieci__/ Fot. Dorota Nowak

Kopalnię Guido odwiedza rocznie blisko 50 tysięcy gości, na taki sukces oprócz poziomu 170, gdzie turyści mogą „poczuć” jak pracował XIX/XX–wieczny górnik, przyczyniły się z pewnością dwa ciekawe cykle kulturalne.

Czytaj także nasze pozostałe artykuły na temat kopalni Guido

Zarówno Muzyka na Poziomie, jak i Teatr na Poziomie przyciągają swoją ofertą rzeszę odwiedzających, których nie raz nie da się pomieścić w położonej 320 metrów pod ziemią sali. Poziom ten oprócz funkcji kulturalnej jest też ciekawostką turystyczną, dzięki której można poznać historyczny przegląd technik wydobywania węgla.

- Walczyłem o nią, udało się. Cieszę się z tych urodzin, te urodziny są także moimi urodzinami – nie krył radości Dariusz Walerjański, zabrzański historyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.


Gwiazdą wieczoru był zespół Raz Dwa Trzy__/ Fot. Dorota Nowak

Wniosek z tego jeden, otwarty w grudniu 2008 roku poziom 320 był kolejnym strzałem w dziesiątkę. Na wrzesień kopalnia przygotowuje kolejną nowość. Również 320 metrów pod ziemią uruchomiona zostanie specjalna komora, która jeszcze bardziej podkreśli industrialny charakter miejsca. To właśnie do niej przeniosą się artyści występujący w ramach cyklu Muzyki i Teatru na Poziomie.

O wszystkich nowościach dotyczących kopalni Guido będziemy informować na naszej stronie. Tymczasem zapraszamy na obejrzenie fotorealcji z dwulecia kopalni.


MM Silesia poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto