Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze na Śląsku soft lofty powstały w Gliwicach [Zdjęcia + Wideo]

Redakcja
Szafranowe Domy - tak nazywa się pierwsze na Śląsku osiedle soft loftów. Nie jest to rewitalizacja, a powstała od zera konstrukcja, łącząca cechy industrialne z nowoczesnością. Tak to właśnie wygląda w Gliwicach.

Od kilku lat mówi się na Śląsku o modzie na rewitalizację obiektów przemysłowych. Zastosowań i sposób realizacji tych przedsięwzięć jest wiele. Powstają zarówno obiekty o zastosowaniu biurowo-usługowym (jak np. Stara Huta w Katowicach czy Nowe Gliwice) jak i mieszkalnym, czyli loftach właśnie (przykłady to m.in.  Bolko Loft w Bytomiu czy tworzone rezydencje Zawisza w Gliwicach). Moda na architekturę industrialną nie opiera się jednak jedynie na rewitalizacjach, tworzone są także nowe realizacje bezpośrednio nawiązujące do przemysłowej spuścizny. Takie właśnie jest osiedle Szafranowe Domy w Gliwicach, stworzone jako tzw. soft lofty.

Gliwicka inwestycja została ukończona we wrześniu b.r., jako pierwsza tego typu realizacja na Śląsku. Soft lofty mają swe korzenie w USA i łączą industrialny, surowy charakter przemysłowego budynku z elementami dalekimi od fabrycznych klimatów. Szafranowe Domy to 9 lokali mieszkalnych, zlokalizowanych w centrum miasta, przy ulicy Kozielskiej.


Osiedle Szafranowe Domy


Charakterystyka osiedla

Nie znajdziemy tu tak powszechnej w tradycyjnych loftach cegły, jest za to tytanocynk na elewacji, a oprócz tego afrykańskie drewno badi i lita sosna. Nawiązaniem do tradycyjnych loftów są również przestrzenie - duże i otwarte oraz charakter wnętrz. Najciekawsze w trzykondygnacyjnej realizacji są lokale na II i III poziomie, które zyskały tarasy i przeszklenia od strony ogrodów. W sumie osiedle oferuje 3 tys. m2 powierzchni.

To, co odróżnia obiekt od tradycyjnych loftów to również swoisty kontrast. Jest tu miejsce i na industrialną surowość, ale także na ciepło tradycyjnego domu. - Zależało nam na stworzeniu kontrastu, przełamaniu tej surowości. Stąd obok tytanocynku, w soft lofcie znajdziemy sosnę, badi i elewację w kolorze kości słoniowej - mówi Michał Bacia, współinwestor z gliwickiej firmy deweloperskiej Szafranowe Domy. Budynki są wyeksponowane w kierunku południowo - zachodnim, co zapewnia im naturalne doświetlenie, a ich wnętrza są w pełni aranżowalne. Równie ważne pod kątem funkcjonalności i przyjazności mieszkańcom były materiały, z których wykonano inwestycję, a te są w 100 procentach naturalne. To m.in. wspomniany tytanocynk, a także drewno czy oddychające cegły.

Inspiracji przy projektowaniu szukano w Holandii i Finlandii. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia arch. Lecha Wojtasa.


Osiedle Szafranowe Domy


10 minut do Rynku

Osiedle zlokalizowano w dzielnicy Stare Gliwice, gdzie dominuje zabudowa rezydencjalna i podmiejski klimat. To również ma wyróżniać soft loft od tradycyjnego loftu.  - Sąsiedztwem loftów powstałych na Śląsku zwykle są tradycyjnie tereny przemysłowe, z soft jest zupełnie inaczej. Tutaj zamiast widoku na komin, jest szeroka panorama na łąki, dlatego jest to inwestycja dla tych, którzy chcą połączyć surowość i nowoczesność, z ciszą i spokojem - mówi Michał Bacia. __


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto