Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja przyłącza się do akcji Brałeś? Nie jedź!

Redakcja
Plakaty, strona www, spoty radiowe i telewizyjne a nawet wlepki w autobusach takimi metodami śląscy policjanci chcą edukować młodzież i przestrzegać przed prowadzeniem po narkotykach.

Ogólnopolska kampania "Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada" wystartowała 25 czerwca 2009 roku. Jest to akcja społeczna Krajowego Biura ds. Przeciwdziała Narkomanii. Jej celem jest uświadomienie młodzieży, że prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków może skończyć się tragicznie i to nie tylko dla kierowcy, ale także dla pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii wynika bowiem, że dla młodych ludzi negatywny wpływ narkotyków na zdolność kierowania pojazdem nie jest tak oczywisty i jednoznaczny, jak w przypadku alkoholu.


Takie plakaty wkrótce pojawią się w komisariatach i na ulicach aglomeracji


- Tymczasem w obu sytuacjach kierowcy stwarzają tak samo ogromne niebezpieczeństwo na drogach. Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków jest przede wszystkim przestępstwem, jednak w naszej kampanii nie chcemy odwoływać się jedynie  do restrykcji. Pragniemy, aby przekaz kampanii trafiał do sfery emocjonalnej młodych ludzi, uświadomił im ryzyko i wzbudził sprzeciw wobec prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków – mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii - Poprzez nasze działania staramy się informować, że z narkotykami nie ma zabawy, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że jeszcze długo nie uda się ich całkowicie wyeliminować z życia społecznego. Dlatego tym razem staramy się kreować modę na bezpieczną jazdę i bezpieczne powroty z wszelkich imprez młodzieżowych, by młodzi nie ryzykowali podwójnie – biorąc i wsiadając za kierownicę  – dodaje Piotr Jabłoński.

Zobacz również: Rusza policyjna akcja "Bezpieczne wakacje 2009"

Kampania kierowana jest szczególnie do młodych kierowców, gdyż jak pokazują badania to oni najczęściej wsiadają do pojazdów pod wpływem narkotyków ryzykując życie swoje i innych. Oficjalnie do akcji przyłączają się śląscy policjanci. Jednak nie polega ona na toczeniu bojów z zażywającymi narkotyki, a uświadamianiu przez policjantów konsekwencji takiego działania.


Funkcjonariusze wyposażeni są w profesjonalne narkotestery


- Akcja idealnie wkomponowuje się w obecne działania policji drogowej w województwie śląskim, gdyż już teraz kontrolujemy kierowców pod kątem spożycia narkotyków - wyjaśnia nadkomisarz Tomasz Michalczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach. - Nie chcemy wypowiadać wojny, ale uświadamiać młodych ludzi o zagrożeniach. Dotrzeć do nich przez edukację - dodaje Michalczyk.

Plakaty w każdej komendzie i miejscach zabaw młodych ludzi, naklejki na lustrach i schodach, citylighty, sporty radiowe, telewizyjne i wlepki w autobusach mają dotrzeć do świadomości kierowców. Warto podkreślić, że przez ostatnie 8 miesięcy śląscy policjanci zatrzymali 244 kierowców pod wpływem narkotyków, a przyłapana osoba na prowadzeniu pod wpływem może ponieść konsekwencje jak prowadzący po alkoholu z utratą prawo jazdy włącznie. Jak przyznaje inspektor Grażyna Słomska z Wydziału Prewencji Kryminalnej Biura Prewencji i Ruchu z KWP w Katowicach - swoje wysiłki zmaksymalizujemy na początku roku szkolnego i potrwają do końca listopada, jednak jeśli właściciele lokali będą chcieli nas wspierać chętnie służymy pomocą.

Zobacz również: Narkotykowi dilerzy zatrzymani przed centrum handlowym

Brak wiedzy na temat wpływu środków odurzających na zdolność kierowania pojazdem to główne zagadnienie, z którym zmierzy się kampania. Badania przeprowadzone przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii potwierdzają bowiem, że młodzież tkwi w błędnym przekonaniu, iż prowadzenie samochodu pod ich wpływem jest bezpieczne i legalne. Tymczasem, jak wyjaśnia doktor Wojciech Matusewicz, farmakolog kliniczny - Kierowca na haju nie panuje nad tym, co robi. Odurzenie amfetaminą, marihuaną lub haszyszem jest równie niebezpieczne, jak picie alkoholu. Skutki działania narkotyków są nieprzewidywalne, a osoba pod ich wpływem - siadając za kierownicą, stanowi śmiertelne zagrożenie.

 


MM Silesia poleca:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto