Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponownie ruszyły konsultacje społeczne. Czy tym razem uda się stworzyć sieć szerokopasmową?

Redakcja
Na początku 2009 roku pisaliśmy o rozpoczęciu w mieście konsultacji społecznych w sprawie sieci szerokopasmowej. Teraz ponownie zaczęły się konsultacje.

W ubiegłym roku odbyły się konsultacje społeczne, mające na celu zapoznanie mieszkańców z planem zbudowania  sieci szerokopasmowej, która powalała by na połączenie internetem całego miasta. Dodatkowo projekt zakłada stworzenie sieci hot spotów i połączenie placówek budżetowych, co pozwoliłoby na wprowadzenie e-usług.

- Program ma na celu połączenie jednostek budżetowych, stworzenie kręgosłupa światłowodowego, dzięki któremu mieszkańcy będą mieli dostęp do e-usług, e-learningu, elektronicznego składania dokumentów, e-podpisu, czy proponowanej przez GZM, elektronicznej karty usług. Bez szybkiej i nowoczesnej magistrali byłoby to niemożliwe - wyjaśniała w ubiegłym roku MM Silesii Danuta Pająk-Gruszczyńska, naczelnik Wydziału Rozwoju i Dotacji Unijnych.

Zobacz również: Internet szerokopasmowy, ale nie darmowy

Ta informacja szczególnie ucieszyła mieszkańców na co dzień korzystających z internetu, nie tylko do rozrywki, ale i do pracy. Również eksperci podkreślają, że stworzenie sieci szerokopasmowej to właściwie obowiązek każdego miasta.

- To wielka szansa dla wszystkich jego partnerów, miejskie sieci światłowodowe to w chwili obecnej najnowocześniejsza infrastruktura zapewniająca szeroko pojęty rozwój społeczeństwa. Zakres zadań, do jakich można wykorzystać taką infrastrukturę jest ogromny - wyjaśnia Marcin Korzeb, odpowiedzialny za realizację podobnego projektu w Rudzie Śląskiej.

W ramach projektu „Rozwój Społeczeństwa Informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim”, którego Gmina Sosnowiec jest Partnerem Przewodnim, powstanie oprócz oplatającej całe miasto sieci szerokopasmowej internetu, kolejnych 38 hot spotów oraz 9 PIAPów stacjonarnych, czyli infokiosków. Inwestycja ma być dofinansowana z Unii Europejskiej. - Urząd Miasta wykorzystując dotacje unijne planuje utworzenie magistrali szerokopasmowego Internetu. Budujemy tą infrastrukturę gdyż jest ona niezbędna - wyjaśniała Pająk-Gruszczyńska. Wniosek miał być złożony do końca 2009 rok.

Tak się jednak nie stało.  Termin składania wniosków został przesunięty przez Urząd Marszałkowski w związku ze zmianami w wytycznych, jakie nastąpiły tuż przed końcem pierwotnego terminu. Wytyczne nałożyły na urząd między innymi obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych. Przesunięcie terminu miało związek tylko i wyłącznie z koniecznością dostosowania posiadanej dokumentacji do nowych zarządzeń i dotyczyło wszystkich 26 podmiotów które realizują tego typu projekty.

- W ubiegłym roku odbyły się konsultacje społeczne. Jednak z powodu nowego terminu zmuszeni byliśmy ponownie zwrócić się do mieszkańców. Tym razem z zachowaniem  procedur wynikających ze zmian w Wytycznych Urzędu Marszałkowskiego. To jest poprzez Uchwałę Rady Miejskiej w Sosnowcu oraz  zarządzenie prezydenta miasta w tej sprawie -  wyjaśnia MM Silesii Łukasz Sambor z Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich UM Sosnowiec.

Takie zarządzenie weszło w życie 8 marca 2010 roku. Natomiast 15 marca rozpoczęły się konsultacje. Wszyscy zainteresowani do końca miesiąca mogą składać swoje wnioski i uwagi do projektu. Po ich zakończeniu urzędnicy sporządzą raport, który  między innymi warunkuje  przyznanie dotacji przez Urząd Marszałkowski.

- Planujemy rozpocząć prace związane z projektem jeszcze w tym roku. Wszystko jednak zależy od czasu, w którym wniosek zostanie pozytywnie oceniony przez Urząd Marszałkowski. W obecnej sytuacji budżetowej musimy poczekać na podpisanie umowy o dofinansowanie zanim rozpoczniemy prace - dodaje Sambor.

Ze środków unijnych miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości około 15 milionów złotych. Cały projekt wyniesie około 20 milionów. Ostateczna realizacja projektu przewidziana jest do 2012 roku.

Nie zmieni się przynajmniej na razie sposób dostarczania internetu prywatnym odbiorcom. Nadal za zarządzanie siecią odpowiedzialna będzie zewnętrzna firma telekomunikacyjna, gdyż gmina obecnie nie może sama prowadzić tego typu działalności. Podmiot zostanie wybrany w drodze przetargu publicznego

- Dalej podtrzymujemy swoje stanowisko w kwestii dostarczania internetu w mieście. Obecnie nie jest możliwe by gmina sama przejęła na siebie obowiązki operatora. To wynika z prawa. Możemy zlecić to firmie zewnętrznej, albo otworzyć spółkę, jednak wtedy uzyskamy o wiele mniejszą dotacje, ponieważ jest to zagrożone tzw pomocą publiczną - podsumowuje urzędnik.

Zobacz również: Śląsk chce zbudować społeczeństwo informacyjne

Ta ostatnia kwestia, nie jest jeszcze taka oczywista. Rząd przygotowuje się do uchwalenia ustawy o sieciach szerokopasmowych, co pozwoli na administrowanie takimi tworami przez Gminy. Jednak to pozostaje w kwestii posłów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto