Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk chce zbudować społeczeństwo informacyjne

Redakcja
Łatwiejszy i tańszy dostęp do internetu dla instytucji publicznych i mieszkańców? Taka przyszłość rysuje się przed miastami Górnego Śląska. Projekt SilesiaNet ma powstać do 2013 roku.

SilesiaNet to projekt Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, partnerem wiodącym jest tu Ruda Śląska. Oznacza to, ni mniej, ni więcej tyle, iż miasto koordynuje prace wszystkich partnerów projektu, wśród nich dużych miast Górnego Śląska, takich jak: Katowice, Bytom czy Gliwice, ale też m.in. gmin Powiatu Mikołowskiego czy Lublinieckiego. Na czym polega sam projekt?

- Projekt zmierza do wybudowania w miastach i powiatach szerokopasmowej sieci teleinformatycznej. Zakłada jej powstanie do roku 2013 - mówi MM Silesii Jerzy Borys, naczelnik Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Katowice.

Informacje te potwierdza Marcin Korzeb, kierownik Referatu Społeczeństwa Informacyjnego w Wydziale Innowacji i Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Ruda Śląska. - Jak na razie wszystko idzie zgodnie z przyjętymi założeniami, w związku z czym, myślę że damy radę zrealizować cały projekt do 2013 roku. Oczywiście przed nami jeszcze dużo ciężkiej pracy.

Skorzysta region i instytucje

Odwiedziliśmy stronę internetową SilesiaNet, która wyszczególnia wszystkie miasta i powiaty biorące udział w projekcie. Założenia odnoszące się do poszczególnych miast są takie same, projekt zakłada połączenie jednostek publicznych w jednej sieci. W przypadku n.p. Bytomia w skład sieci wejdą m.in. komendy i posterunki policji, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego, Powiatowy Urząd Pracy czy Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (vide: załączona poniżej mapka).

Nie inaczej jest w przypadku stolicy województwa. - Założenie co do Katowic jest takie, żeby połączyć wszystkie jednostki publiczne na terenie miasta. Zarówno podmioty administracyjne, jak i instytucje typu: posterunki policji, szpitale czy teatry. Póki co nie wiadomo jeszcze kto będzie tym administracyjnie zarządzał, ani jakie będą warunki, na jakich będzie można korzystać z sieci - mówi Borys.

Duże nadzieje w projekcie pokłada również Marcin Korzeb. - To wielka szansa dla wszystkich jego partnerów, miejskie sieci światłowodowe to w chwili obecnej najnowocześniejsza infrastruktura zapewniająca szeroko pojęty rozwój społeczeństwa. Zakres zadań, do jakich można wykorzystać taką infrastrukturę jest ogromny - mówi Korzeb.

- Miedzy innymi w przyszłości będzie można np: podłączyć do sieci wszystkie obecne i nowo powstające instytucje publiczne, dzięki czemu będzie można wymieniać się szybko i za darmo wieloma informacjami (a jak wiemy w dzisiejszych czasach zarówno czas jak i informacja to pieniądz), zapewnić komunikację dla Zintegrowanego Centrum Ratowniczego, które ma powstać w naszym mieście, z wszystkimi strategicznymi instytucjami dla realizacji tego zadania (co poprawi bezpieczeństwo naszych mieszkańców), wykorzystać sieć do monitoringu wizyjnego miasta czy zarządzania transportem i ruchem drogowym. Będzie można wprowadzić systemy komunikacji głosowej (telefonia IP - VoIP) dla wszystkich miejskich jednostek, co także zmniejszy koszty związane z rozmowami telefonicznymi oraz wprowadzić możliwość prowadzenia wideokonferencji a także umożliwośc dostęp do usług typu: e-medycyna, e-learning, e-praca - wylicza Korzeb.

- Oczywiście jest to kwestia przyszłości i wymaga od nas jeszcze ogromnego nakładu pracy. W dzisiejszych czasach każdy aspekt naszego codziennego życia wiąże się z nowymi technologiami, a każde działania dążące do stworzenia warunków rozwoju takich technologii, przyczyniają się do przyciągania nowych inwestorów i zwiększenia konkurencyjności miasta w regionie - dodaje Korzeb.

...ale również mieszkańcy

Korzyści jakie mogą płynąć dla mieszkańców z budowy takiej sieci to między innymi:

  • poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez wprowadzenie różnego rodzaju monitoringu w mieście (na terenach uznanych za szczególnie niebezpieczne oraz na terenach przedszkoli, szkół czy placów zabaw);
  • poprawa skuteczności działania służb ratowniczych;
  • tworzenie nowych miejsc pracy, a co za tym idzie zmniejszenie bezrobocia i poprawa jakości życia;
  • dostęp do nowoczesnych usług (zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego);
  • poprawa obsługi społeczeństwa lokalnego e-administracja;
  • dostęp do usług telemedycznych, szybka wymiana danych między oddziałami szpitala miejskiego, przychodniami itp.;
  • sieć punktów HotSpot z dostępem do e-usług instytucji publicznych (e-administracja)

- Na pewno olbrzymią korzyścią będzie obniżenie kosztów funkcjonowania, przez pryzmat skali. Jeślimieszkańcy będą korzystać z infrastruktury publicznej, obniżeniu ulegną koszty dostępu do sieci. Planujemy w Katowicach również dostęp do Internetu socjalnego, który będzie bezpłatny lub opłata będzie jedynie symboliczna - dodaje Borys.

W Rudzie Śląskiej decyzje co do wprowadzenia takiej usługi jeszcze nie zapadły. - Każdy
z partnerów sam decyduje o tym jakie usługi u siebie uruchomi i jakie jednostki podłączy do swojej sieci. Jeżeli chodzi o miasto Ruda Śląska to nie zapadły jeszcze decyzje co do kwestii Internetu socjalnego. Właściwszym jest tworzenie warunków technicznych tak, aby jak największa liczba operatorów mogła świadczyć usługi na każdym obszarze naszego miasta, i aby jak największa liczba mieszkańców miała dostęp do Internetu i usług elektronicznych - mówi Korzeb.

Prace w toku
Pierwszym etapem w przypadku Katowic jest opracowanie koncepcji Miejskiej Sieci Teleinformatycznej. Sieć ma być szerokopasmowa i ma działać przy wykorzystaniu technologii swiatłowodowej, wykorzystując kanalizację sanitarną działającą na terenie miasta. Etapem drugim będzie opacowanie dla koncepcji projektu budowlano-wykonawczego, natomiast etapem kończącym będzie studium wykonalności projektu.

Ruda Śląska w chwili obecnej jest na etapie kończenia dokumentu pod nazwą "Inwentaryzacja i koncepcja wraz z oszacowaniem kosztów przyszłej inwestycji dla projektu SilesiaNet - budowa społeczeństwa informacyjnego w subregionie centralnym województwa śląskiego: miasto Ruda Śląska" i etap ten ma się zakończyć do dnia 31 marca br. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy, który w oparciu o wcześniej stworzone dokumenty wykona "Projekt Funkcjonalno-Użytkowy" wraz ze "Studium Wykonalności". Ponadto Ruda Śląska na potrzeby ww. projektu ściśle współpracuje z Centrum Komputerowym Politechniki Śląskiej, które pełni rolę doradcy Technicznego i Technologicznego. Jeżeli chodzi o pozostałe miasta, to każde indywidualnie na swoim terenie realizuje projekt.

- Z naszej wiedzy wynika, iż pozostali partnerzy prężnie pracują nad realizacją projektu - kończy optymistycznie Marcin Korzeb.


MM Silesia poleca:

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto