Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pościg na ulicach Mysłowic. Policjant użył broni

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Pijani, szybcy i nieprzewidywalni. Dziś nad ranem policja w Mysłowicach ścigała trzech pijanych mężczyzn, którzy uciekali samochodem bmw przed oznakowanym radiowozem. Niestety nie obyło się bez użycia broni.

Do wydarzenia doszło dziś rano około 5.20 w centrum miasta. W rejonie hipermarketu patrol zauważył ciemny samochód marki BMW. Kierowca na widok radiowozu gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać przejeżdżając skrzyżowanie na czerwonym świetle. Policyjny radiowóz automatycznie ruszył w pościg za samochodem. Na szczęście uciekinierzy dosyć szybko uszkodzili podwozie samochodu, co zmusiło ich do przerwania jazdy.

- W samochodzie marki BMW znajdowało się trzech mieszkańców województwa łódzkiego w wieku od 23-30 lat. 28-latek, który siedział za kierownicą, podczas kontroli był agresywny wobec policjantów i nie stosował się do ich poleceń. Gdy sięgał ręką pod kurtkę, funkcjonariusz oddał w jego kierunku strzał z bronii służbowej. - informuje w rozmowie z MMSilesią Marek Wręczycki z biura prasowego śląskiej policji.

Strzelił, ale czy słusznie?

Na szczęście mężczyzna doznał tylko lekkiego draśnięcia w głowę i po interwencji lekarskiej trafił do policyjnego aresztu. Jak się okazało miał 1,7 promila w wydychanym powietrzu. Pozostali mężczyźni również byli pod wpływem alkoholu. Mimo sukcesu w zatrzymaniu uciekajacych, policjant, który oddał strzał odpowie przed policyjnym Wydziałem Kontroli Śląskiej Komendy Wojewódzkiej, która sprawdzi czy użycie broni w tej sytuacji odbyło się zgodnie z procedurami.

W Polsce użycie broni przez policjanta regulowane jest zgodnie z ustawą o policji. Mówi ona, że funkcjonariusz ma prawo oddać strzał do napastnika w określonych przypadkach. Między innymi:


>> w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia swojego lub osób znajdujących się w pobliżu lub dla przeciwdziałania takowej sytuacji
>> w momencie gdy wezwany do zatrzymania i porzucenia broni lub innego narzędzia niebezpiecznego nie stosuje się do poleceń policjanta
>> gdy napastnik siłą próbuje odebrać broń lub środek przymusu bezpośredniego funkcjonriuszowi
>> w przypadku odparcia ataku lub zamachu na obiekt strategiczny i publiczny


- Niemniej jednak każdą sytuację należy rozpatrywać zupełnie niezależnie od siebie. O pociągnieciu za spust decydują ułamki sekund. I w ciągu tego krótkiego czasu policjant musi prawidłowo ocenić sytuację i zadecydować o użyciu broni. - zaznacza asp. Marek Wręczycki w rozmowie z MM. - Zauważmy, że nawet jeśli użycie broni będzie uzasadnione, skutki mogą być tragiczne i psychicznie obciążyć funkcjonariusza. Ale to ryzyko tego zawodu i drugie dno ciężkiej pracy policjanta. - zaznacza Wręczycki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto