Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Zagłębiowski Szlak Zabytków Techniki

Redakcja
Starostwo Powiatowe w Będzinie przygotowało 35 obiektów. Ostatecznie na liście znalazło się 12 "perełek", reprezentujących region Zagłębia Dąbrowskiego.

- Starostwo Powiatowe poprosiło nas o ocenę wybranych przez siebie miejsc. My dokonaliśmy analizy zrobiliśmy opis historyczny i przesłaliśmy go do Starostwa, dzięki czemu z wszystkich proponowanych miejsc udało się stworzyć Zagłębiowski Szlak Zabytków Techniki - mówi MM Silesii Dariusz Walerjański, dyrektor Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki w Zabrzu. - Byłby to sub szlak, który już mógłby powstać, w skład którego wchodziłyby obiekty kolejowe, przemysłu ciężkiego, ale również osiedla robotnicze z 5 miast i gmin Zagłębia Dąbrowskiego - dodaje dyrektor.


Galeria Eletrownia w Czeladzi



Stary Dworzec Kolejowy w Będzinie


Starostwo Powiatowe zaproponowało 35 obiektów, które zostały poddane analizie, by ostatecznie wybrać 12 najważniejszych, godnie reprezentujących region. Cześć obiektów musiała zostać odrzucona ze względu na koszty związane z ich renowacją. Szlak prowadziłby z Czeladzi, przez Będzin, Grodziec, Dąbrowę Górnicza do Sosnowca. W założeniu nie ma konkurować z istniejącym już Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a jedynie uzupełnić go o obiekty, które warto ocalić od zapomnienia.


Młyn wodny w Okradzionowie



"Dom Ludowy", karczma o Ostrowach Górniczych w Sosnowcu


- Nie było celem naszym i Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego, które zainicjowało akcję konkurowanie z już istniejącym szlakiem, a jedynie zwrócenie uwagi, że znajdują się obiekty, które często są zapomniane i nie ma na nie pomysłu jak np. dworzec kolejowy w Maczkach - mówi MM Silesii Piotr Dudała, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie. - Stworzenie takiego sub szlaku pomoże w ocaleniu tych obiektów przed zapomnieniem, bo z roku na rok są w coraz gorszym stanie - dodaje rzecznik.

Na liście znalazły się: stary dworzec i nowy dworzec w Będzinie, Galeria Elektrownia (jako miejsce pełne energii), zabudowania kopalni Saturn i osiedle górnicze Piaski w Czeladzi, wieża ciśnień w Grodźcu (o konstrukcji stalowej), Elektrownia Łagisza (w której będzie możliwość zwiedzenia zakładu i dowiedzenia się jak powstaje energia cieplna), dąbrowskie muzeum Sztygarka wraz ze sztolnią ćwiczebną, Biały Młyn wodny na Białej Przemszy w Okradzionowie, XVIII-wieczna wieża gichtowa w Porębie a w Sosnowcu kopalniana elektrownia oraz karczma w Ostrowach Górniczych, w której będzie można odpocząć po zwiedzeniu szlaku.

Dodatkowo znaleźć się ma maszyna wyciągowa, elektryczna z I połowy XX wieku z kopalni "Paryż", jednak jak na razie nie udało się jej odnaleźć. Oferta ma uzupełnić już istniejącą listę zabytków techniki.

- Jako centrum nie chcemy tworzyć podziałów. Skupiamy się na całym województwie i dlatego popieramy tworzenie sub szlaków, których obiekty często nie spełniają wszystkich wymaganych kryteriów, jednak stanowią niewątpliwie atrakcję dla turystów. Warto by powstawało coraz więcej takich list - podsumowuje Walerjański.

Zobacz również: Szlak Zabytków Techniki z ekspansją na Europę

Lista została opracowana przez Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego przy współpracy z Starostwem Powiatowym w Będzinie, którego starosta Adam Lazur jest bardzo przychylny takim inicjatywom społecznym. Opracowaniem historycznym i oceną zajęli się Dariusz Walerjański i Magdalena Szczypkowska z Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.


MM Silesia poleca:

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto