Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak Zabytków Techniki z ekspansją na Europę!

Redakcja
Duża szansa na promocję i zaistnienie w świadomości europejskich turystów. Szlak Zabytków Techniki ma już wkrótce znaleźć się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

To pierwszy krok proceduralny na drodze Szlaku Zabytków Techniki do prestiżowego grona funkcjonującego w ramach Europejskegoi Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To dziś 830 obiektów, ponad 50 szlaków regionalnych i 79 "punktów kotwicznych" - najbardziej wartościowych i najciekawszych obiektów ESDP (z ang. ERIH - European Route of Industrial Heritage).

Czytaj również: Szlak Zabytków Techniki będzie miał swój paszport

- Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego zrzesza najważniejsze dla dziedzictwa przemysłowego obiekty w Europie. Dzisiaj decyzję o przystąpieniu zatwierdzili radni Sejmiku Województwa Śląskiego. Teraz ruch jest po stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dzięki jego zgodzie uchwała sejmiku wejdzie w życie - mówi MM Silesii

Adam Hajduga

z Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

- To niewątpliwie prestiżowe wyróżnienie, choć szlak powstał stosunkowo niedawno  - mówi MM Silesii

Dariusz Walerjański

, dyrektor Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki.

Jak się dowiedzieliśmy, "punktami kotwicznymi" mają się stać zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu i Tyskie Muzeum Piwowarstwa. Standardy są wyśrubowane i obejmują m.in. stan zachowania, zagospodarowania, informarcji o obiekcie, ale nawet detale typu ilość miejsc parkingowych czy koszy na śmieci.


Kopalnia Guido w Zabrzu

Czytaj również: Szlak Zabytków Techniki przywiózł z Warszawy złoto

- Punkty kotwiczne będą informować o całym szlaku, pełniąc niejako rolę ambasadorów. To wielka szansa na promocję. Niemieckie Zollverein odwiedza rocznie 250 tysięcy ludzi, dotrze do nich również informacja o

Szlaku Zabytków Techniki

. Drugi cel jest bardziej prestiżowy. Obiekty na szlaku to creme de la creme obiektów istotnych z punktu widzenia przemysłowej historii Europy - mówi Hajduga.

- Guido będzie stanowiło "kotwicę" dla turystów, którzy odwiedzą nasz region. Pracownicy kopalni będą zobligowani, by podać przyjezdnym pełną informację o okolicznych obiektach turystyki przemysłowej. Choć pomysł czeka jeszcze na akceptację MSZ, korzyści z niego wynikające są oczywiste - dodaje Walerjański.

Czytaj również: Szlak Architektury Modernistycznej musi poczekać

Jak zapewnia Adam Hajduga przyjęcie jest tylko kwestią czasu. Oficjalna akcesja powinna nastąpić w okolicach września lub października. Dużym wydarzeniem powinna być ceremonia znakowania "punktów kotwicznych".

- Szlak Zabytków Techniki to wciąż idea na przyszłość, idea z wizją, wpisująca się w to, co się dzieje obecnie w Europie - mówi Hajduga.

 


MM wspiera i relacjonuje:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto