Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawosławie w Sosnowcu [Zdjęcia]

Redakcja
Mało kto zdaje sobie sprawę, że Sosnowiec od początków swojego istnienia związany był z prawosławiem. To tu cerkiew przetrwała do naszych czasów.
Zobacz również;
Cerkiew Prawosławna w Sosnowcu [Wybieramy 7 cudów woj. śląskiego]

Prawosławie kojarzy się ze wschodem, jednak również w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego ma ono silne korzenie.  To właśnie w Sosnowcu istniały trzy cerkwie. Ich historię, jak i całej religii stara się przybliżyć mieszkańcom

Zamek Sielecki

.

- W Zamku prezentowana jest historia Prawosławia. My jako wyznawcy tej religii widzimy, że jest ogromne zainteresowanie ta tematyka. Do naszej cerkwi przychodzą dziesiątki zwiedzających, którzy chcą coś więcej dowiedzieć się na ten temat. Kiedyś gdy byłem dzieckiem odbierałem telefony i ktoś zapytał kim jestem. Ja zgodnie z prawda powiedziałem, że synem księdza. Wtedy usłyszałem, że to jakieś głupie żarty. To pokazuje jak mała jest wiedza na temat Prawosławia i świątyni, która od ponad 100 lat znajduje się w Sosnowcu - mówił Mikołaj Dziewiatowski, syn proboszcza cerkwi pw. śww. Wiary, Nadziei, Luby i matki ich Zofii.

Nowa ekspozycja przybliża historię i stara się obalić mity związane z prawosławiem. Podczas pierwszego spotkania wnętrza Zamku Sieleckiego wypełnione były po brzegi. co pokazuje, że zainteresowanie innymi religiami w Sosnowcu jest ogromne. Wystawa ma przybliżyć Prawosławie i pozwolić je zrozumieć oraz umożliwić dostrzeżenie bogactwa sosnowieckiego życia religijnego i jego różnorodności, pozwolić poznać tradycje i zwyczaje wyznawców Prawosławia.

Warto przypomnieć, że pierwszą była cerkiew w Granicy - obecnie dzielnica Maczki. Położenie kamienia węgielnego nastąpiło we wrześniu 1876 r. Świątynia pw. św. Aleksandra Newskiego mogła pomieścić 250 osób.

Ze względu na dynamiczny rozwój Sosnowca w końcu XIX stulecia zaszła potrzeba budowy cerkwi w centrum miasta, żeby zaspokoić potrzeby duchowe napływającej ludności wyznania prawosławnego. 15 sierpnia 1888 roku odbyło się uroczyste położenie kamienia węgielnego pod przyszły budynek cerkwi pw. śww. Wiary, Nadziei, Luby i matki ich Zofii przy obecnej ulicy Kilińskiego. Na początku XX wieku liczba prawosławnych mieszkańców Sosnowca wzrosła do 3 tysięcy, dnia 27 maja 1901 r. położono kamień węgielny pod budowę nowej, przestrzennej cerkwi św. Mikołaja. Do naszych czasów przetrwała ta na przy ulicy Kilińskiego.

Zobacz również;
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto