Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębie Dąbrowskie turystycznie zaskoczyło Ślązaków

Redakcja
Grupa 30 przedstawicieli punktów informacji turystycznej i pracowników organizacji turystycznych z terenu województwa śląskiego zwiedzała najciekawsze miejsca i obiekty turystyczne w Zagłębiu. Pokaż Poznaj Zagłębie na większej mapie

 

- Nawiązaliśmy współprace ze Śląską Organizacją Turystyczną, która poprosiła nas o zorganizowanie w ramach programu „Widzą, wiedza, informują” szkolenia połączonego z aktywnym zwiedzaniem naszego regionu. Początkowo dla uczestników Zagłębie stanowiło „białą plamę” na turystycznej mapie województwa. Dlatego w porozumieniu z będzińskim oddziałem Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, przez 2 dni pokazywaliśmy najciekawsze miejsca – wyjaśnia MM Silesii Piotr Dudała, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie. – Dla wszystkich było to ciekawe doświadczenie, a nam pozwoliło pozyskać kontaktu, które w przyszłości mogą zaowocować – dodaje Dudała.

 

Uczestnicy szkolenia podczas wizyty na Trójkącie Trzech Cesarzy


 

Dla FdZD nie było problemu z wyborem miejsc. Zaproponowana trasa pokrywała się z regularnie organizowanymi spotkaniami pod nazwą „Zwiedzaj Zagłębie”, dzięki, którym już ponad 1000 osób miało okazję poznać „perełki” regionu, udowadniając, że warto turystycznie odwiedzić Zagłębie.

 

Nawet przewodnicy byli zaskoczeni pięknem Domu Ludowego w Ostrowach Górniczych


 

- Zaproponowana trasa, przebiegała przez Sosnowiec, Sławków, Dąbrowę Górniczą, Czeladź i oczywiście Będzin. Staraliśmy się pokazać, rzeczy, które nie są znane, a tym samym stanowią ciekawą atrakcję turystyczną dla zwiedzających – mówi MM Silesii Dariusz Jurek z będzińskiego oddziału Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego. – Dla uczestników było to zaskoczenie i zdziwienie. Odkryli, że wbrew opinii Zagłębie ma potencjał turystyczny – dodaje Jurek.

 

Zobacz również: Powstanie Zagłębiowska Organizacja Turystyczna

 

W planie szkolenia było poznanie Trójkąt Trzech Cesarzy, Kirkut w Modrzejowie, Cerkiew prawosławnej w Sosnowcu, Kościoła Kolejowego, Plac Stulecia z pomnikiem Jana Kiepury, ulicy Modrzejowską, Katedry wraz z otoczeniem, ulicy Dekerta, oraz domu Szpilmana, Pałacu Dietla z parkiem, Pałacu Schoena z parkiem, Zameku Sielecki, "Domu Ludowy" (karczma) w Ostrowach Górniczych, Sławków, a nim rynek, ruin zamku, oraz zabytkową karczmę, Huty Katowice, kościoła pw. Św. Antoniego w Gołonogu, Bramę Cukermana, Wzgórze Zamkowe, kościół św. Trójcy, Wycieczkę zakończyła wizyta w Czeladzi. Obowiązkowo był rynek, kościół św. Stanisława BM, jako największa świątynia Zagłębia oraz Galeria Elektrownia. Uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem zwiedzanych obiektów i rokuje szanse na dalszą współprace całego województwa.

 

- Było to kolejne łamanie stereotypów, mówiących że Zagłębie jak i Śląsk nie mają nic do pokazania. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem, szczególnie osoby ze Śląska, które nigdy nie widziały Zagłębia Dąbrowskiego – mówi MM Silesii Adam Markowski, wiceprezes Śląskiej Organizacji Turystycznej. – Rokuje to pozytywnie na przyszłość całego regionu, gdyż ważne jest by współprace nawiązały wszystkie organizacje jak np. Zagłębiowska Organizacja Turystyczna dla wspólnego dobra. Dodatkowo pozyskaliśmy kontakty i na pewno będzie znacznie więcej wspólnych inicjatyw – dodaje Markowski.

 

 

Zobacz również: Szlak Zabytków Techniki będzie miał swój paszport

 

Spotkanie w ramach programu „Widzą, wiedza, informują” trwało 2 dni. O odwiedzanych miejscach opowiadali Edward Wieczorek, przewodniczący PTTK oddział w Sosnowcu, ojciec Witold Kuźma, Karolina Jakoweńko i ks. kan. Andrzej Stępień. Z uczestnikami w siedzibie Starostwa Powiatowego w Będzinie spotkał się również Adam Lazur, starosta powiatowy zachęcając do ponownego odwiedzenia regionu.

 


MM Silesia poleca:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto