Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RAŚ uczcił ofiary wojny sprzed... trzech wieków [Foto]

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Ruch Autonomii Śląska pamięta o ofiarach wielu wojen, w tym, jak się okazuje, także konfliktu francusko-pruskiego z lat 1870-71. W niedzielę, w Bytomiu członkowie ruchu uczcili rocznicę podpisania francusko-pruskiego traktatu pokojowego.

Wojnę, w której zginęło po obu stronach konfliktu ponad 200 tysięcy żołnierzy wywołał Otto von Bismarck. Francuzi zbuntowali się przeciwko próbie osadzenia na hiszpańskim tronie przedstawiciela państwa pruskiego. Jako, że książę Leopold von Hohenzollern-Sigmaringen nie przypadł Francuzom do gustu, postanowili oni wypowiedzieć wojnę Prusom. Oba kraje walczyły wówczas o dominację w Europie.

Krwawa wojna zakończyła się 10 maja 1871 roku, podpisaniem traktatu pokojowego we Frankfurcie.

Ruch Autonomii Śląska

uczcił w niedzielę pamięć poległych Górnoślązaków, którzy brali udział w walkach we wspomnianym konflikcie. Jako punkt centralny uroczystości nieprzypadkowo wybrano bytomskiego śpiącego lwa, autorstwa Theodora Kalidego.

Rzeźba pochodzi z ufundowanego 1873 roku i upamiętniającego wydarzenia wojenne pomnika.

Dlaczego warszawski kataryniarz łypie na bytomskiego lwa?

Członkowie RAŚ wzięli także udział we mszy świętej odprawionej w intencji poległych w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu. Przy słynnym lwie umieszczono pamiątkową tablicę z nazwiskami ofiar wojny.

- Nie chcemy, by lew był tylko gadżetem. Czas również skończyć z czczeniem poległych tylko we właściwym kolorze munduru. Wojna francusko - pruska była pierwszym dużym konfliktem, który jesteśmy w stanie ogarnąć pamięcią, w którym ginęli Górnoślązacy. Jeden z naszych członków z Gliwic odnalazł na tablicy nazwisko swojego przodka - wyjaśnia

Jerzy Gorzelik

, przewodniczący RAŚ.

RAŚ wnioskuje do bytomskich władz samorządowych o odbudowę dawnego pomnika i przywrócenie mieszkańcom pełnej świadomości historycznej.


od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto