MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sieć wodociągowa pod stałym nadzorem

Redakcja
Do monitorowania sieci używa się najnowocześniejszych urządzeń.
Do monitorowania sieci używa się najnowocześniejszych urządzeń. fot. PWiK Gliwice.
Misja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach: Gliwickiej Społeczności dostarczać wodę wysokiej jakości i utylizować ścieki. Usługi te świadczyć w sposób niezawodny i efektywny z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z Gliwic jako spółka prawa handlowego istnieje na rynku od 1998 roku. Firma ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania gmin: Gliwice, Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice. PWiK w dużej mierze przyczynia się do wzrostu poziomu życia ponad 200 tysięcy mieszkańców, a także do sprawnego funkcjonowania 170 firm i instytucji z podległego terenu.

Gliwickie PWiK posiada rozbudowaną infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną pozwalającą na sprawne działanie zarówno w zakresie dostarczania wody, jak i odprowadzania ścieków. Na infrastrukturę wodociągową składają się przede wszystkim ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, sieci wodociągowe i przepompownie wody. Infrastrukturę kanalizacyjną tworzą sieci kanalizacyjne, przepompownie ścieków, a także oczyszczalnie ścieków.

Warto podkreślić, że ujęcia wód podziemnych (studnie głębinowe) są położone na wodonośnym terenie triasu gliwickiego. Część wydobywanej wody (około 60%) poddawana jest procesowi uzdatniana na Stacji Uzdatniania Wody w Gliwicach Łabędach, pozostałe 40% wody nie wymaga uzdatniania i jest podawana bezpośrednio do sieci miejskiej. Uzdatnianie polega na redukcji zawartości żelaza i manganu.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach posiada siedemnaście czynnych studni głębinowych, dwie studnie rezerwowe oraz dwie studnie w chwili obecnej nieeksploatowane. Głównym źródłem dostaw wody dla mieszkańców Gliwic jest ujęcie wód głębinowych Gliwice - Łabędy. Ujęcie to ujmuje wody ze Zbiornika Wód Podziemnych nr 330 "Gliwice" z pokładów triasowych. Zbiornik wód podziemnych stanowią pokłady spękanych skał wapieni muszlowych o miąższości 40-200 m, w szczelinach których znajduje się woda średnio lub wysoko zmineralizowana, dobrej i bardzo dobrej klasy jakości. Planuje się przesył wody z czterech studni w Czechowicach do Stacji Uzdatniania, co poprawi pewność dostawy wody przez Spółkę oraz wpłynie na znaczne zmniejszenie jej twardości.

Ważnym przedsięwzięciem inwestycyjnym realizowanym na przestrzeni ubiegłych lat w zakresie gospodarki wodnej jest prowadzenie telemetrycznego przekazu informacji o bieżących wartościach przepływu i ciśnienia wody oraz awaryjności pomp i stanie zabezpieczenia obiektu.

Gospodarka wodna

Długość eksploatowanej sieci wodociągowej w Gliwicach w roku 2009 wzrosła o 1,30 km w stosunku do roku 2008.

PWiK Sp. z o.o. sukcesywnie wymienia sieć wodociągową, szczególnie na obszarach, gdzie budowana jest nowa sieć kanalizacyjna, co wiąże się jednocześnie z likwidacją starej sieci wodociągowej.

Nowoczesne przedsiębiorstwo wymaga innowacyjnych metod zarządzania siecią wodociągową. Dzisiaj w Gliwicach inżynierowie z tutejszego PWiK wykonują zadania związane z monitorowaniem parametrów ilościowych i jakościowych pracy sieci oraz tworzeniem komputerowych baz danych do zarządzania informacjami i danymi (GIS). Już niedługo wyspecjalizują się także w modelowaniu komputerowym, umożliwiającym wszechstronną symulację pracy sieci.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach jako jedno z pierwszych w Polsce wprowadziło komputerowy system monitoringu sieci wodociągowej (od 1993 roku) oraz pompowni ścieków (od 2000 roku). W chwili obecnej trwają prace nad zintegrowaniem poszczególnych elementów w jeden kompatybilny system oraz objęcie monitoringiem całego obszaru działalności Przedsiębiorstwa.

Z ręką na pulsie

Żeby wymieniona wyżej infrastruktura dobrze funkcjonowała, trzeba w sposób profesjonalny i zaplanowany przygotować proces jej nadzorowania, obsługi oraz naprawy.

Jednym z elementów nadzorowania i obsługi systemu wodociągowego jest jego monitorowanie. Monitoring infrastruktury wodociągowej polega na stałym kontrolowaniu określonych parametrów pracy systemu w celu podejmowania racjonalnych i optymalnych decyzji w zakresie zapewnienia ciągłej dystrybucji wody. Kontroluje się ciśnienie panujące w sieci, kierunki przepływu wody, a przede wszystkim jej jakość oraz ilość - tak, by zawsze starczało na zaspokojenie potrzeb odbiorców. Celem monitorowania systemu wodociągowego jest systematyczna identyfikacja i rejestracja bieżących zmian wartości parametrów hydraulicznych i jakości wody oraz stanu technicznego urządzeń. Monitorowanie pozwala na ocenę jakości funkcjonowania systemu wodociągowego, co w konsekwencji sprowadza się do rzeczy niezwykle istotnej - do oceny jakości świadczonych usług.

Każda awaria sieci wodociągowej skutkuje określonymi stratami wody. W celu maksymalnego ograniczenia tych strat, stosuje się dzielenie sieci wodociągowej na odpowiednie strefy. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Gliwic przeprowadziło taki podział na strefy w dwóch kierunkach: pierwszy to wydzielone sieci osiedlowe zasilane przez przepompownie wody, drugi to montaż zasuw w takich punktach sieci, aby w przypadku awarii sieci wodociągowej zminimalizować straty wody.


Monitoring sieci
Misja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach: Gliwickiej Społeczności dostarczać wodę wysokiej jakości i utylizować ścieki. Usługi te świadczyć w sposób niezawodny i efektywny z poszanowaniem środowiska naturalnego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto