Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec przełamuje bariery

Redakcja
Miasto zorganizowało tydzień godności, by uświadomić mieszkańców o problemach niepełnosprawnych i przełamać bariery mentalne i fizyczne. Nie jest to jednak jedyne działanie urzędu w kierunku integracji.

 

- Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych ma na celu zarówno przełamywanie barier mentalnych w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością, uwrażliwienie sprawnej części społeczności lokalnej na problemy tych osób jak i budowanie dobrych relacji pomiędzy osobami "sprawnymi inaczej" i pełnosprawnymi – mówi MM Silesii Janusz Kucharski, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta w Sosnowcu. - Tegoroczny tydzień odbył się pod hasłem "Bądźmy razem" i jego obchody koncentrują się na szeregu imprez o charakterze integracyjnym, organizowanych przez placówki pomocy społecznej i placówki edukacyjne – dodaje pełnomocnik.

 

Zobacz również: Miejska dżungla pomoże niepełnosprawnym w Katowicach

 

Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych to impreza cykliczna, "Bądźmy razem" to hasło, za którym idą działania mające przeciwdziałać izolacji osób niepełnosprawnych w lokalnej społeczności. Jak podkreślają niepełnosprawni, choć zmienia się na lepsze, to jednak dalej jest o co się starać.

 

- Coraz więcej miejsc jest dostosowanych dla osób na wózkach. Miejsca użyteczności publicznej, centra handlowe, krawężniki. Jednak dalej w Polakach istnieje podejście, że jesteśmy "dziwadłami" - informuje MM Silesię Dominik Rymar z Fundacji Aktywna Rehabilitacja. - Daleko nam jeszcze do standardów zachodnich. Powinno być jak najwięcej miejsc dostępnych dla niepełnosprawnych, oraz zdecydowanie więcej pomocy od rządu, więcej dopłat - dodaje z żalem Rymar.

 

Tydzień Godności to nie jedyne działania miasta na rzecz niepełnosprawnych. Urząd Miejski w Sosnowcu prowadzi działania z zakresu poradnictwa specjalistycznego poprzez punkt konsultacyjny dla osób niepełnosprawnych w Wydziale Zdrowia i Opieki Społecznej przy ulicy Mościckiego 14. W tym punkcie osoby niepełnosprawne mogą zasięgnąć szczegółowej informacji dotyczącej ulg i uprawnień im przysługujących. W mieście działają też specjalistyczne ośrodki wsparcia.

 

- Ośrodek jest dla każdego. Oczywiście trzeba spełnić odpowiednie warunki, gdyż działamy pod gminą i Domem Pomocy Społecznej. Po przejściu wstępnej weryfikacji, podpisaniu dokumentów, można zostać naszym podopiecznym – mówi MM Silesii Magdalena Zykiert główny specjalista w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia.

 

Zobacz również: Targi Rehabilitacji RehMedika

 

W ramach tygodnia odbyły się festyn integracyjny „Bądźmy razem”, koncert charytatywny zespołu „Kompilacja”, spotkania integracyjne, turniej tańca dla osób niepełnosprawnych, happening „Chodźmy razem”, promujące kontakt inwalidów ze społeczeństwem, oraz wystawy i wernisaże prac osób niepełnosprawnych. Szereg imprez miał na celu pokazanie, że inwalidzi są wśród nas i nie są gorsi od ludzi zdrowych.

 


MM wspiera i relacjonuje:

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto