Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Subiektywny przegląd teatralnych premier na Śląsku i w Zagłębiu

Redakcja
Mamy za sobą trzy miesiące sezonu teatralnego 2009/2010. W związku z tym można się pokusić o zebranie najważniejszych premier, które miały miejsce tej jesieni w teatrach na Śląsku i w Zagłębiu.

Miłośnicy teatru naprawdę mieli, z czego wybierać. Tym, którzy nie wiedzą, na jaki spektakl się wybrać może, choć trochę pomoże mały, całkowicie subiektywny przegląd niektórych jesiennych premier teatralnych. Zapraszam do lektury.


„Kamyk w bucie”  (Teatr Rozrywki w Chorzowie)
Data premiery: 9.10.2009

Teatr Rozrywki w Chorzowie tym razem przygotował premierę na Małej Scenie. Genezą tego spektaklu był monodram, którego wersję oryginalną „Podivná splátka” Igor Šebo napisał specjalnie dla czeskiej aktorki Gabrieli Wilhelmovej. Po jakimś czasie scenariusz monodramu stał się kanwą całkiem nowej opowieści dla dwojga aktorów. I Teatr Rozrywki zaprezentował historię o wiecznej wojnie pomiędzy mężczyzną a kobietą.

Historia ta opowiada też o kobiecie rozdartej pomiędzy karierą a macierzyństwem, miłością a obłudą, wrażliwością a determinacją w drodze do wyznaczonego celu.
Na scenie zobaczymy jako Emilię Karaczek - Małgorzatę Gadecką oraz Mirosława Książka jako Dawida.


„2” (Teatr Korez w Katowicach)
Data premiery: 9.10.2009

W Korezie kolejne kameralne przedstawienie. Tym razem na scenie dwie osoby – Ona i On. Ona, czyli Grażyna Bułka i On, czyli Mirosław Neinert. Po prostu, po korezowemu… Trochę o miłości, trochę o nienawiści.

Kilkanaście brawurowo zagranych ról przez zaledwie dwoje aktorów przykuwa uwagę widza na ponad godzinę. Po obejrzeniu całości, czuje się nawet pewien niedosyt, ale na szczęście zawsze można wybrać się jeszcze raz.

Autorem sztuki jest jeden z najlepszych współczesnych dramaturgów brytyjskich, Jim Cartwright, a reżyserem katowickiej adaptacji jest Robert Talarczyk.


„Transfer” (Teatr Nowy w Zabrzu)
Data premiery: 3.09.2009

„Transfer” to jedna z ostatnich sztuk Stanisława Bieniasza. To ironiczna, gorzka opowieść o tym jak trudno być nonkonformistą w czasach transformacji i jak łatwo zmienia ludzi tzw. kapitalizm po polsku. Akcja sztuki rozgrywa się na Górnym Śląsku. Bohaterami są ludzie piłkarskiego półświatka, a konkretnie działacze klubu klasy A, który ma być rozwiązany, czemu towarzyszą finansowe i obyczajowe matactwa. Wydaje się ze przedstawione konflikty i problemy są banalne, ale w tle widać kaleką rzeczywistość współczesnego Śląska, pozbawionego już zupełnie swojej tradycji.
Reżyserem spektaklu jest Bartłomiej Wyszomirski, a autorką scenografii Izabela Toroniewicz. Na scenie zobaczymy m.in. Wojciecha Leśniaka, Danutę Lewandowską, Andrzeja Kroczyńskiego i Joannę Romaniak.


„Hrabina Marica” (Gliwicki Teatr Muzyczny)
Premiera: 20 listopada 2009

Gliwicki Teatr Muzyczny proponuje nielada gratkę dla wielbicieli operetek. „Hrabina Marica” to operetka w trzech aktach Emmericha Kalmana. Reżyserem i choreografem jest Henryk Konwiński.
Hrabia Tassilo Endrödy-Wittenburg, by podreperować rodzinne finanse i zdobyć pieniądze na posag dla siostry, zatrudnia się pod przybranym nazwiskiem jako rządca w majątku hrabiny Maricy. Bywalczyni wiedeńskich i budapesztańskich salonów rzadko zjawia się w swojej posiadłości. Bardzo duże zdziwinie wśród jej mieszkańców budzi zjawienie się hrabiny wraz z całym dworem, która przyjeżdża by świętować własne zaręczyny. Przyjeżdża jednak sama, bez narzeczonego…O baronie Kolomanie Żupanie nie słyszał nikt, poza widzami operetek wiedeńskich. Pojawia się podejrzenia,że hrabina sobie narzeczonego wymyśliła…Jednak w końcu pojawia się baron Żupan, ale sprawa się komplikuje, bo hrabinie w głowie zawrócił młody rządca…I mamy operetkową sieć intryg i nieporozumień…


„Wiśniowy sad” (Teatr Zagłębia w Sosnowcu)
Data premiery: 3.10.2009

„ Wiśniowy sad” to najwybitniejszy dramat Czechowa, który powstał niedługo przed jego śmiercią. W Teatrze Zagłębia spektakl ten wyreżyserował Linas Marijus Zaikauskas, a na scenie poza aktorami Teatru Zagłębia wystąpiła gościnnie Maria Meyer z Teatru Rozrywki.

Maria Meyer wystąpiła w roli Lubow Raniewskiej, w roli Warii widzimy Marię Bieńkowską a Łopachina zagrał Piotr Zawadzki. Oprócz nich na scenie można zobaczyć m.in. Beatę Ciołkowską-Marczewską, Małgorzatę Jakubiec-Hauke, Michała Bałaga, Artura Hauke, Krzysztofa Korzeniowskiego i Grzegorza Kwasa.

„Wiśniowy sad” to opowieść o przemijaniu, nieuchronnej utracie widzialnych i namacalnych przedmiotów ludzkiej miłości, przywiązania i tęsknoty.

Powracająca do rodzinnej posiadłości Lubow Raniewska ma za sobą nieudane małżeństwo, utratę syna i roztrwoniony majątek. Pomimo rad Łopachina Raniewska nie podejmuje próby ratowania, chociaż części majątku.Oddaje się wspomnieniom, biesiadom, spotkaniom ze starymi znajomymi, co nieuchronnie prowadzi ją do klęski.  Podobnie jej brat Gajew – przywiązany do tradycji i relacji społecznych, które już nie istnieją. Człowiek z zupełnie innej epoki.

Łopachin to symbol współczesności. Ambitny syn chłopski, który dzięki pomocy Raniewskiej przeobraził się w człowieka interesów. Jego kreatywny, twórczy stosunek do rzeczywistości to u Czechowa także złudzenia. Wokół tych trzech postaci krążą inne. Wzruszający w swym konserwatyzmie sędziwy lokaj Firs, niedojda - erudyta Jepichodow, „wieczny student" Pietia Trofimow i Waria, skrywająca nieodwzajemnione uczucie pod maską oziębłości. Geniusz Czechowa sprawił jednak, że wszyscy oni, choć poruszani niewidzialną ręką Losu, w niczym nie przypominają bezwolnych marionetek. Każdy nosi w sobie jakiś dramat.

Autorką scenografii „ Wiśniowego sadu” jest Margarita Misjukowa.

„Królewna Śnieżka”
Data premiery: 6.09.2009

Teatr Zagłębia nie zapomniał również o najmłodszych widzach i przygotował własną adaptację jednej z najpiękniejszych baśni braci Grimm, czyli „Królewnę Śnieżkę”.
Reżyserem spektaklu jest Karol Suszka. Na scenie zobaczymy aktorów Teatru Zagłębia m.in. Małgorzatę Hauke, Ewę Kopczyńską, Agnieszkę Okońską, Agnieszkę Bieńkowską, Marię Bieńkowską, Krzysztofa Korzeniowskiego, Grzegorza Kwasa, Andrzeja Rozmusa i Jarosława Tyrana.

Bajka opowiada o losach dziewczyny, która musi uciekać z pałacu przed swoją złą macochą, która zazdrosna o urodę pasierbicy postanawia się jej pozbyć. Śnieżka błąkając się po lesie trafia do domku, w którym mieszka 7 krasnoludków. To tutaj znajduje spokój i przyjaźń, ale nawet w tym wydawałoby się bezpiecznym miejscu dosięga ją nienawiść złej macochy. Jednak jak to w bajkach cała historia kończy się szczęśliwie wraz z pojawieniem się księcia.

Autorem bajkowej scenografii jest Ireneusz Domagała, a za choreografię odpowiada Henryk Konwiński.

*W tekście wykorzystano informacje ze stron teatrów.


MMSilesia: Imprezowy rozkład jazdy



Repertuary filmowe

Spektakle teatralne

Festiwale, festiwale

Imprezy
do rana

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto