Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopka w Gołonogu przyciągnęła tłumy

Redakcja
Najbardziej znana jest ta w Panewnikach, jednak i gołonowska szopka z roku na rok przyciąga coraz większe tłumy odwiedzających. Tradycyjnie najbardziej zadowolone są dzieci.

Podobnie jak w poprzednich latach również i w tym franciszkanie z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej po raz kolejny zapraszali wiernych do swojej świątyni by wspólnie się pomodlić, kolędować i zobaczyć żywą szopkę.

Konstrukcję, która tradycyjnie powstaje z tyłu świątyni na Gołonogu można było podziwiać przez trzy dni od 24 do 26 grudnia 2010 roku. Zwyczajowo szopka rozpoczyna się w wieczór Wigilijny o godzinie 21.00 trwa do północy. Dzieci przebrane za postaci z szopki betlejemskiej, czyli pasterzy, aniołków i królów wspólne kolędowały z przybyłymi do kościoła. W ten dzień szopkę odwiedza najwięcej osób.

W pierwszym dniu Świąt szopkę tworzyli św. Józef, Maryja, aniołki i oczywiście żywe zwierzęta takie jak osiołki, owieczki, kózki. W trakcie trwania szopki przewidziano jasełka. Nie zabrakło również wizyty św. Mikołaja, który ku uciesze najmłodszych rozdawał prezenty.

- Przyjechaliśmy w sobotę, bo mamy małe dziecko, z którym w nocy nie wychodzimy na dwór. I Mikołaj był dla nas, a właściwie dla naszego syna dużym zaskoczeniem. Myślę, że zapamięta wizytę w szopce na dłużej. Bardzo podobały mu się kozy, które wychylały się zza ogrodzenia - mówi MM Silesii Pani Katarzyna, która z mężem i synem odwiedziła szopkę.

Dziś czyli w drugi dzień Świąt szopka dostępna jest do godziny 19. Po niej w parafii św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu muzycznego zespołu parafialnego.

W tym roku żywą szopkę zobaczyć można było również w Strzemieszyc Małych. Stanęła przy ulicy Głównej 5. Tą szopkę odwiedzać można było przez cały dzień od 24 do 26 grudnia. Składała się m.in. osiołki, kózki oraz wielbłądy.

Żywa szopka, to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postacie ludzkie są grane przez żywe osoby. Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio. Teraz kontynuują ją franciszkanie z całego świata.

Zobacz również:
Szopka w bazylice ojców Franciszkanów w Panewnikach [Zdjęcia]
Taka szopka tylko w Gliwicach
W chorzowskim ZOO stanęła żywa szopka [Zdjęcia + Wideo]
Wybierzmy najładniejszą choinkę aglomeracji

Masz zdjęcia to tego materiału? Wyślij na adres [email protected] lub skorzystaj z aplikacji MoDO.

MoDO (Mobilny Dziennikarz Obywatelski) to program na telefony komórkowe. Dzięki niemu w prosty sposób możesz przesłać do nasze redakcji zdjęcia i materiały wideo. Kiedy i jak używać MoDO? Sprawdź w naszym serwisie specjalnym
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto