Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopka w Panewnikach: Trwają prace przy budowie [Foto]

Redakcja
Największa w Europie szopka powoli nabiera kształtów. Panewnicka stajenka będzie gotowa już prawdopodobnie pod koniec tygodnia.

Panewnicka szopka to długoletnia tradycja, która zobowiązuje. Wszystko zaczęło się, według dwóch różnych źródeł w 1908 lub 1913 roku, później przez lata stajenka ewoluowała. Od 1996 głównym budowniczym jest rzeźbiarz i artysta ludowy, Paweł Jałowiczor z Jaworzynki-Trzycatka. Od 2001 roku, ze strony klasztoru na budową czuwa o. Alan Rusek, obecnie proboszcz parafii.

- Zaczęliśmy po ostatniej niedzieli listopada, tyle czasu potrzeba aby ukończyć ekspozycję do świąt. Pracy jest naprawdę dużo, jesteśmy wdzięczni parafianom, którzy bardzo chętnie angażują się w prace nad stajenką - mówi Paweł Jałowiczor.

Czytaj również: Opowieść o panewnickiej stajence

Ale tak naprawdę prace zaczynają się dużo wcześniej i trwają właściwie cały rok. Część figur jest wykonywana przez Pawła Jałowiczora w jego warsztacie, a następnie przywożona tutaj na miejsce. Montaż rozpoczyna się od konstrukcji i trwa tydzień. Następnie wciągane jest płótno, przedstawiające rozgwieżdżone niebo. Pod nim droga z Jerozolimy do Betlejem. Potem montowane są kolejne elementy.


Panewnicka szopka

- Wodospad już działa. Mamy 120 choinek, przywiezionych specjalnie z Beskidów. Po prawej stronie ustawiamy scenę świecką przedstawiającą motywy z życia rodziny, w tym roku związana z rokiem św. Pawła. Rodzina górnicza będzie tam czytać listy - mówi Alan Rusek.

Czytaj również: Panewnicka szopka bożonarodzeniowa w 2007

- A obok posadzimy śląską Andzię - dodaje żartobliwie Jałowiczor. Po lewej stronie będzie scena z życia św. Franciszka, opiekuna zakonu, który obchodzi właśnie swoje 800-lecie. - Św. Francieszek wychodzi z Asyżu, z Bazyliki Laterańskiej, gdzie mają być zatwierdzone reguły jego zakonu. To jest nowość w tym roku - mówi Jałowiczor.

- 800-lecie zakonu, a do tego 100-lecie parafii. To dla nas ważny rok. Górnicza rodzina nada przedsięwzięciu regionalnego charakteru - mówi Rusek.


Kościół i klasztor w Panewnikach

- Od momentu gdy zacząłem przedstawiać motywy ze swojego regionu, przybliżając i integrując Śląsk z Beskidami to się przyjęło i to się chyba ludziom podoba. Od kilku lat staram się ukazywać prawdziwą halę pasterską, tak żeby oddawała atmosferę Betlejem - dodaje Jałowiczor.

Efekty końcowe prac zobaczymy już najprawdopodobniej pod koniec tygodnia.


Wypróbuj działy specjalne w MM:
Architektura | Inwestycje | Sport | Studenci | Moto | Turystyka | Kultura

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto