MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uczyli się i sprzątali cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach [Zdjęcia]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Kilka miesięcy temu pisaliśmy o planach rewitalizacji zapomnieniaego żydowskiego kirkutu w Tarnowskich Górach. Wczorajszego popołudnia w pracach rewitalizacyjnych pomogła grupa tarnogórskich licealistów.

W połowie tego roku działacze Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki podjęli pierwsze prace w związku z planami rewitalizacji cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach, który znajduje się przy ul. Gliwickiej. Zapomniany i zaniedbany przez lata cmentarz powoli odzyskuje swoją świetność i szacunek należny temu miejscu.

Polecamy również: Czy ocalą cmentarz żydowskie w Tarnowskich Górach?

We wtorkowe popołudnie grupa uczniów z pierwszej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach przyszła za nadziędziami i przez ponad 3 godziny sprzątała tarnogórski "bet chaim", czyli "dom życia", jak nazywany w języku hebrajskim jest żydowski cmentarz.

Uprzątnięty przez uczniów nagrobek rodziny Noher | Fot. Krzysztof Gierak

Działacze TFKiS zaprosili również tego dnia Dariusza Waleriańskiego, znanego zabrzańskiego historyka, który opowiedział przybyłym uczniom historię tego miejsca oraz tarnogórskiej gminy żydowskiej, czynności i tradycje żydowskiego pochówku, jak również przedstawił najcenniejsze macewy na tarnogórskim kirkucie.

Dariusz Waleriański opowiada historię cmentarza | Fot. Krzysztof Gierak

- Bardzo się cieszę, że tu przybyliście, aby oddać pamięć temu miejscu - mówił do uczniów Waleriański - Cmentarze żydowskie w znacznej części po II wojnie światowej są miejscami zaniedbanymi, zapomnianymi. Wiele z nich straciło już pierwotne znaczenie, wiele już nie istnieje, a ten jest jednym z nielicznych w naszym regionie, gdzie zachowało się tyle macew. Bardzo ważne, aby pielegnować pamięć o kulturach, które kiedyś tworzyły naszą historię - dodał.

Uczniowie przy pracy | Fot. Krzysztof Gierak

Wielu uczniów było pierwszy raz na tarnogórskim kirkucie. Dzięki Dariuszowi Waleriańskiemu oraz Stanisławowi Torbusowi z Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki mogli się oni dowiedzieć, że zorganizowana, tarnogórska gmina żydowska powstała w 1815 roku, a sam cmentarz powstał w 1822 roku, by w kilkadziesiąt lat później mógł obok zostać wzniesiony dom pogrzebowy z pomieszczeniami do rytualnego przygotowywania zwłok do pogrzebu i mieszkaniem stróża.

Stanisław Torbus opowiada o domu przedpogrzebowym | Fot. Krzysztof Gierak

Waleriański wytłumaczył również przybył dlaczego na niektórych macewach można znaleźć ustawione kamyki, na czym polegał żydowski pochówek oraz jakie wiązały się z nim tradycje lub co oznaczają symbole umieszczone na niektórych grobach.

Czytaj również: Tolerancyjni - to się dzieje w Tarnowskich Górach!

Projekty odnowy cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach jest częścią większego projektu pt. "Tarnogórzanie dla pamięci" realizowanego przez TFKiS od 2006 roku. "Tarnogórzanie dla pamięci" to cykl interdyscyplinarnych działań kulturalnych związanych z przywróceniem pamięci, ochroną dziedzictwa i wielokulturowości Tarnowskich Gór oraz ocaleniem ważnych dla pamięci historycznej miejsc. W jego ramach TFKiS m.in. postawiła kolumnę upamiętniającą spaloną przez hitlerowców synagogę w 1939 roku oraz pomnik "bramę" ma miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego, a we wrześniu tego roku odbył się festiwalKolaż Kultury.

od 7 lat
Wideo

Viki Gabor - 5 Deresza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto