Wielkie Derby Śląska: Górnik Zabrze - Ruch Chorzów 1:0 [Zdjęcia]

Wielkie Derby Śląska dla Górnika! Bohaterem został Mariusz Magiera, który w 82. minucie pokonał Pilarza strzałem z rzutu wolnego.

Drużyny od początku spotkania grały bardzo asekuracyjnie, zdając sobie sprawę, że strata bramki może znacznie wpłynąć na dalszy przebieg meczu. Pierwszy groźny strzał oddał dopiero w 16. minucie Grzegorz Bronowicki. Strzał obrońcy Ruchu z 30 metrów sparował jednak na rzut rożny Stachowiak.

Górnik pierwszy celny strzał oddał dopiero w 27. minucie, ale Mariusz Magiera z rzutu wolnego strzelił w sam środek bramki. Dwie minuty później Pilarz wypuścił piłkę z rąk po potężnym uderzeniu Kwieka, jednak nikt nie zdołał dobić futbolówki.

Najlepszą okazję do objęcia prowadzenia gospodarze mieli w 30. minucie, kiedy Pilarz wygrał pojedynek sam na sam z Boninem. Usprawiedliwieniem dla pomocnika Górnika może być fakt, że uderzał z bardzo ostrego kąta.

Sytuacji sam na sam nie wykorzystali również "Niebiescy", a dokładniej Bronowicki, którego wypuścił prostopadłym podaniem Janoszka. Parwy obrońca Ruchu uderzył jednak wprost w Stachowiaka. W 40. minucie po centrze Grzyba piłki w polu karnym nie przyjął Janoszka i pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

W 55. minucie po zagraniu Zahorskiego w pole karne, przed szansą stanął Piotr Gierczak, ale z pięciu metrów nie trafił w piłkę. W odpowiedzi Sadlok uderzył z 30 metrów. W dalszej części spotkania gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, a sytuacji było "jak na lekarstwo".

W 80. minucie Górnik wywalczył rzut wolny na dwudziestym metrze. Do piłki podeszło aż siedmiu graczy, którzy długo ustalali wykonanie stałego fragmentu. W końcu na uderzenie zdecydował się Magiera i strzałem przy słupku pokonał Pilarza.

- Nie było ani wejścia od tyłu, ani wejścia w nogi, a normalna gra bark w bark. Sędzia przez całe spotkanie pozwalał na męską grę, więc dziwię się że odgwizdał w tym momencie wolnego. Moim zdaniem nie było w tej sytuacji faulu - mówił po meczu zdenerwowany Maciej Sadlok.

Po tej bramce obudzili się zabrzańscy kibice, którzy do ostatniego gwizdka głośno dopingowali swoją drużynę. Mimo dwóch dogodnych sytuacji Jankowskiego wynik nie uległ już zmianie i Górnik pokonał chorzowian 1:0. - Dałem dzisiaj z siebie wszystko, ale nie jestem zadowolony, ponieważ mogłem więcej pokazać. Mam pretensje do siebie za niewykorzystane sytuacje - skomentował Jankowski.

O tym jak prestiżowym spotkaniem są Wielkie Derby Śląska świadczą słowa Tomasza Zahorskiego: - Wiadomo, jakie derby mają znaczenie. Teraz możemy z dumą spacerować po Śląsku, przynajmniej do kolejnego meczu - powiedział napastnik Górnika.

Trenerzy po meczu:
Waldemar Fornalik, trener Ruchu:
- Zaczynam od gratulacji dla Górnika. Było widać, że drużyna, która zdobędzie tę bramkę będzie bliżej zwycięstwa i to się sprawdziło. Był to niezły, derbowy mecz. Na pewno kibice liczyli na więcej bramek i sytuacji, ale dla nas najważniejsze były punkty. Niestety straciliśmy bramkę w 82. Minucie, kiedy punkt był na wyciągnięcie ręki. Górnik był dzisiaj lepszy od nas o jedną bramkę.
Adam Nawałka, trener Górnika: -
Dziękuję za gratulacje. Te derby były zdominowane przez taktykę i strategię gry. Na pierwszy plan wyszło zdobycie3 punktów i poziom był w tle tego wszystkiego. Nie ma się co dziwić, bo wiadomo w jakiej sytuacji jesteśmy i punkty są nam bardzo potrzebne. Wiemy, że to spotkanie w sferze symboliki było ważne i nie można było odmówić zawodnikom ambicji. Moi zawodnicy stoczyli fantastyczny bój. Grali bardzo konsekwentnie i realizowali założenia taktyczne. Liczą się punkty, a teraz mamy 2 tygodnie czasu na spokojną pracę. Wiemy, że nie wszystko jest tak jak byśmy sobie tego życzyli, ale drużyna robi postępy.

Górnik Zabrze - Ruch Chorzów 1:0 (0:0)