Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyciąg i kolejka na górę Żar: Czy będzie zagraniczny inwestor?

Łukasz Gardas
Kolejka na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim rocznie przewozi do 700 tysięcy osób
Kolejka na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim rocznie przewozi do 700 tysięcy osób arc
Kończą się przygotowania do rozpoczęcia budzącego wiele emocji procesu prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, który - według nieoficjalnych doniesień - rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, a najpóźniej w lutym.

Samorządowcy czterech gmin leżących w różnych regionach Polski, gdzie PKL ma swoje obiekty, zawiązali konsorcjum i prowadzą rozmowy z zagranicznym inwestorem, mającym chrapkę na PKL.

Z naszego regionu do konsorcjum przystąpiła gmina Czernichów, na której terenie znajduje się kolej linowo-terenowa na górę Żar. Oprócz niej tworzą go Zawoja, Krynica-Zdrój oraz Szczawnica. Samorządy doga-dują się ze słowacką firmą Tatra Mountain Resorts, zainteresowaną zakupem PKL.

Podpisały już listy intencyjne i porozumienia o współpracy. Teraz razem planują wspólnie złożyć ofertę na zakup 100 procent udziałów PKL. Inwestor z Liptowskiego Mikulasza ma zamiar wyłożyć większość pieniędzy. Każda z czterech gmin chce wnieść do spółki po 100 tysięcy złotych.

- Dzięki temu zostalibyśmy jej udziałowcami - tłumaczy Jacek Kozak, wicewójt Czernichowa.

Samorządy zdają sobie sprawę, że mogą zostać tylko mniejszościowymi udziałowcami, ale chcą mieć wpływ na inwestycje turystyczne realizowane na ich terenie, bo wszystkim zależy na rozwoju i tworzeniu nowych atrakcji, a nie np. na likwidacji istniejących obiektów. Gminy przedstawiły Słowakom, na czym im najbardziej zależy.

- Jeśli firma TMR przejęłaby PKL, oczekujemy, że oprócz utrzymania i rozwoju istniejącej już kolejki, wybuduje dodatkowo dwa kolejne wyciągi na Żar z trasami narciarskimi - zdradza wicewójt Kozak. Dodaje, że jeden wyciąg (np. krzesełkowy, z tak zwanymi kanapami) mógłby powstać od strony Porąbki, drugi od strony Jeziora Międzybrodzkiego.

- Szacuje się, że wartość tych inwestycji wyniosłaby około 5 milionów euro - mówi Kozak.

Wkładem gmin nie byłyby jednak pieniądze, bo ich nie mają. Pomagałyby natomiast w inny sposób, m.in. sprawniej niż zwykle wprowadzałyby niezbędne zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego czy przeprowadzałyby negocjacje z prywatnymi oraz instytucjonalnymi właścicielami gruntów w przypadku konieczności zakupu lub dzierżawy ziemi pod nowe obiekty.

Wicewójt zapewnia, że w piątek przedstawiciele słowackiej firmy zadeklarowali gminom, że nawet jeśli nie uda się im kupić PKL, to i tak będą zainteresowani realizacją inwestycji turystycznych na ich terenach.


*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wyciąg i kolejka na górę Żar: Czy będzie zagraniczny inwestor? - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto