Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakochani w zabytkach pochwalą się swoimi zbiorami

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Działali bez skrupułów, agresywnie. Nikt i nic im nie przeszkadzało. Wytrwale polowali od kilku lat. Mowa o pasjonatach zabytków poprzemysłowych, którzy postanowili "ocalić je od zapomnienia".

Pomysł zrodził się kilkanaście miesięcy temu, gdy grupka zapaleńców z różnych miast Górnego Śląska i Zagłębia postanowiła zainteresować się mocniej, według nich często zapomnianymi zabytkami poprzemysłowymi.

Z czasem projekt przybrał bardziej oficjalne wymiary. Przygotowaniem akcji zajęło się Stowarzyszenie "Genius Loci - Duch Miejsca" w Rudzie Śląskiej oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego. Teraz zapraszają na wystawę zebranych zdjęć.

- Zebraliśmy już sporo materiałów, które w najbliższym czasie przekazujemy do Archiwum Państwowego. Jednocześnie chcemy pokazać efekty naszej pracy i zainteresować mieszkańców Śląska tematyką architektury poprzemysłowej - mówi w rozmowie z MMSilesią Przemysław Noparlik, koordynator projektu.

Czytaj również: O przemyśle i kulturze w EC Szombierki

W tym celu zaangażowano pasjonatów historii, pragnących dokumentować obiekty poprzemysłowe, zanim całkowicie znikną z naszych miast. Osoby, które tworzą projekt, łączy pasja i pragnienie ratowania wspólnego dziedzictwa historycznego. Ponieważ organizatorzy nie dysponują środkami finansowymi, wszystkich działań podjęto się nieodpłatnie. 

O tym, ze zabytki przemysłu to nie tylko Górny Śląsk, udowadnia od dawna Adam Gawron z Dąbrowy Górniczej, przez długi czas dziennikarz MMSilesia.pl

- Projekt jest świetny, więc postanowiłem wesprzeć inicjatywę. Przekazałem zdjęcia, które robiłem przy okazji wyburzenia przędzalni Dietla. Dziś sprawa się konkretyzuje. Chcemy zorganizować konferencje w UM Sosnowiec w jej sprawie, może uda się pokazać wizualizacje i projekty studentów jeśli chodzi o jej adaptację. - wyjaśnia Gawron.

Zobacz również: Czy będzie drugie życie sosnowieckiej przędzalni?

 

Wernisaż wystawy już 9 lutego w poniedziałek o godzinie 18:00. Zdjęcia będzie można podziwiać w Chorzowskim Centrum Kultury do 19 lutego.

W programie wernisażu przewidziany jest międzi innymi panel dyskusyjny, w którym udział wezmą: dr Jacek Kurek, dr hab. Irma Kozina, dr inż. Henryk Mercik i Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego.

 



 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto