Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się pierwsza edycja festiwalu "Muzyka na plan". Jak było? [Foto + Wideo]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Pierwsza edycja tarnogórskiego festiwalu muzyki do filmów niemych "Muzyka na plan" już za nami. Decyzją publiczność główną nagrodę otrzymał zespół 10 000 szelek za swoją interpretację muzyki do filmu " Berlin: Symfonia wielkiego miasta"

"Stary film - nowa muzyka" - te hasło przyświecało organizatorom i publiczności podczas pierwszej edycji festiwalu "Muzyka na plan", który odbył się w dniach 30-31 maja w Tarnowskich Górach. Pomysłodawcą i głównym organizatorem całej imprezy było Stowarzyszenia Kulturapia, które aktywnie zaznacza się na kulturalnej mapie Miasta Gwarków m.in. przez organizację licznych wystaw i koncertów, a także współorganizowanie festiwalu Tarnowidz lub Dni Bobra, które odbędą się już 20 czerwca.

Polecamy również: Trio Ślusarczyk/Kupiec/Skolik otworzyło VII Tarnogórskie Spotkania Jazzowe

- Przeważnie jest tak, że muzyka stanowi jedynie uzupełnienie, tło dla filmu. Postanowiliśmy odwrócić ten porządek - wyjaśnia Małgorzata Selega ze Stowarzyszenia Kulturapia - Twórcy wykonujący muzykę mogli zmierzyć się z ciekawym wyzwaniem, jakim było wykonanie na żywo i z udziałem publiczności muzyki do filmu niemego - dodaje.

Wystawa "Były sobie kina" | Fot. Archiwum MM

W pierwszy dzień festiwalu - 30 maja - odbyło się otwarcie wystawy pt. "Były sobie kina", która przedstawiała historię i zdjęcia nieistniejących już kin z rejonu Tarnowskich Gór - i tak na przykład można było poznać historię kina, które kiedyś było w Boruszowicach lub wspomnieć najsłynniejsze tarnogórskieg kino - "Europę". Pierwszego dnia odbył się również pierwszy pokaz festiwalowy podczas, którego tyski zespół AnotherOne zaprezentował pełną eletroniki z domieszkami saksofonu i gitary swoją interpretację muzyki do film pt. "Czarownice" z 1922 roku w reżyserii Benjamina Christensena.

Drugi dzień Muzyki na plan to kolejne trzy projekcje i to na co wszyscy, a w szczególności konkursowe projekty, czekali najbardziej, czyli ogłoszenie wyników. Do wygrania było 2000 zł, a jurorami była publiczność, która oceniała przedstawione pokazy w skali 1-5.

Jako pierwsi, kilka minut po godzinie 17, na scenie Tarnogórskiego Centrum Kultury zaprezntował się zespół Oranżada z Otwocka, który skomponował muzykę do flmu "Brzdąc" Charlesa Chaplina. Oranżada zaprezentowała 60-cio minutowy blok ekspresji i energii prowadzący widzów od jednej sceny do drugiej. Po nich wystąpił tarnogórski poeta, kompozytor i pisas - LeszkQ Waligóry ze swoim autorskim projektem "Nie ma TV", w którym artysta starał się odpowiedzieć na pytanie jak wyglądałaby telewizja w latach niemego kina? Urywki reklam, filmów i specjalnie stworzonych aranżacji były połączone z muzyką akordeonu i fortepianu oraz  dźwiękami wydawanymi przez samego artystę. Ostatnim pokazem festiwalu był występ krakowskiego zespołu 10 000 szelek z muzyką do filmu "Berlin: Symfonia wielkiego miasta" z roku 1927.

To właśnie aranżacja 10 000 szelek z rozbujaną perkusją, melodyjną, momentami głośną gitarą oraz siarczystym saksofonem przyniosło główną nagrodę zespołowi. - Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni wygraną. Sam festiwal to ciekawa inicjatywa i mamy nadzieje, że za rok się również odbędzie - mówi w rozmowie z MM Silesia Maciek Kozłowski z 10 000 szelek - Interpretacje muzyki do filmu "Berlin: Symfonia wielkiego miasta" przygotowaliśmy ponad dwa miesiące - dodaje.

Grupowe zdjęcie na zakończenie festiwalu | Fot. WIT

Na zakończenia festiwalu organizatorzy zaprosili całą publiczność na scenę na grupowe zdjęcie. Pierwsza edycja festiwalu była edycją pilotażową - Kulturapia zapewnia, że w przyszłym roku festiwal się odbędzie, a publiczność może spodziewać się o wiele więcej atrakcji.

 


MM poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto