Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdesperowani obrońcy dworcowych kielichów stawiają wszystko na jedną... paczkę

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Kolejna akcja inicjatywy "Napraw sobie miasto". Tym razem chce zaprotestować przeciw wyburzeniu dworca PKP w Katowicach. W nietypowy sposób.
Brak architekta miejskiego w Katowicach i konflikty:

O ulicę Mariacką, bo hałas

O remont spodka, bo szpeci go
O dworzec PKP, bo kielichy...

Porządki na katowickim dworcu PKP trwają w najlepsze. Aż trudno uwierzyć, ale część obiektu stała się... czysta.

- Od dwóch tygodni coś tu czyszczą i smarują, przestało śmierdzieć i ta część dworca naprawdę prezentuje się fajnie - mówi Tomek Grosicki, który codziennie przechodzi tędy w drodze do pracy. Na pytanie czy przekonało go to do faktu, że dworzec należy zostawić, mówi, że jedna jaskółka wiosny nie czyni.

- Musiałoby się wiele zmienić, abym zmienił zdanie o dworcu. Uważam, że klamka już zapadła i przebudowa powinna się zacząć - dodaje

Obrońcy dworca mówią, że aby bronić budynku nie będą się przykuwać do kielichów, ale planują je "opakować" i dać w prezencie. W jaki sposób?

Akcję wymyślił Paweł Wyszomirski autor bloga naszaprzestrzen.pl**a za jego realizację dwa tygodnie temu wziął się Aleksander Krajewski z inicjatywy "[Napraw Sobie Miasto".**](https://www.facebook.com/group.php?gid=105772236133862)

Krajewski planuje z dworca zrobić ikonę. Wykonać zdjęcia poszczególnym kielichom w wersji opakowanej i wysłać je do najsłynniejszych światowych architektów w formie "prezentu".

Katowickie kielichy dostanie Norman Foster, Daniel Libeskind, Santiago Calatrava i Frank Gehry.

- Dodatkowo myślimy o stworzeniu dizajnerskiego kieliszka, który będzie symbolem, pamiątką czy też przedmiotem codziennego użytku, kojarzonym z Katowicami jak Wieża Eiffla z Paryżem. A w metaforycznym proteście zachęcać będziemy by pić alkohol tylko ze szklanek i kubków. To ma dać do myślenia, że wyburzenie czy likwidacja to nie żaden kompromis - mówi Krajewski.

Obrońców cieszy czyszczenie dworca, bo może pomóc to niektórym pasażerom zobaczyć jego drugie oblicze.

- Niektórzy nie znoszą dworca, bo szpecą go budki, kebaby, jest ponuro i przykro ale sporo ludzi nie ma wyobraźni że dworzec może być ładny. Trzeba tylko raz na rok wziąć kilka szczotek i wyczyścić go. Krajewski wie co mówi, bo jest też autorem akcji społecznej, dzięki której wyczyszczono dworzec kolejowy w Katowicach-Ligocie.

Tymczasem roboty budowlane, wykonywane przez katowicką firmę Holdimex trwają w najlepsze. Po odświeżeniu hali południowej przy pl. Andrzeja ekipy budowlane wkroczyły pod peron 4, gdzie "reanimują" ściany i posadzki. Za kilka tygodni zostanie zamknięta hala główna a ciężki sprzęt zacznie pracować tuż przy kielichach.

Nie wszystkim jednak to się podoba. Architekci oraz środowiska akademickie uważają w liście otwartym, że nowy projekt może być wręcz mniej wytrzymały od obecnej hali dworca a konstrukcja z kielichami powinna być zachowana

- Za darmo pomożemy zmienić koncepcję przebudowy - zapowiada architekt Robert Konieczny, który najgłośniej protestuje przeciw likwidacji dworca w obecnej formie.

- Dopóki obiekt stoi to szansa jest, udowadniają to tego typu akcje i im podobne, na zachodzie. I dzięki nim nie da sie pozamiatać problemu - mówi nam Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Chorzowie, przeciwnik inwestycji na pl. Szewczyka, który chwali Koniecznego za zaangażowanie. - Podchodzi z pasją i entuzjazmem do problemu i to mi się podoba. Żałuję jednak, że wcześniej się nie zjednoczyliśmy we wspólnym froncie - konserwatorzy, architekci, historycy sztuki i inni - wzdycha Marcik.

Krzysztof Duda, działacz organizacji społecznych i animator jeszcze kilka miesięcy temu stanowczo protestował przeciwko inwestycji, jednak jak mówi przekonała go wizja węzła komunikacyjnego - To rozwiązanie związane z samym dworcem, a nie z centrum handlowym, daje szansę na ucywilizowanie tej części miasta, bo pozostanie nawet wtedy gdy po kilku latach centrum handlowe zostanie zburzone - mówi Duda, prywatnie miłośnik Śląska.

- Powinno się rozpocząć inwestycję, ale pod warunkiem surowego wyegzekwowania rekonstrukcji kielichów w hali dworca - dodaje.

Czekamy na Wasze opinie. Czy dworzec powinien być wyburzony czy chroniony? Do rozpoczęcia przebudowy pozostał już zaledwie miesiąc. **Komentujcie na MM, piszcie na [email protected]**


SERWIS
MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto