MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

7 nadziei Śląska i Zagłębia: Karol Piekarski

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Kolejny nasz kandydat w plebiscycie 7 nadziei Śląska i Zagłębia to Karol Piekarski. Związany z Tarnowskimi Górami, gdzie organizuje Kolaż Kultur. Ma również spore zasługi w staraniach Katowic o ESK 2016.
Plebiscyt 7 nadziei Śląska i Zagłębia. Zgłoś nominację i stań przed szansą wygrania iPoda!

Karol Piekarski (ur. 1983) pracuje dla kandydatury Katowic w konkursie o tytułu Europejskiej Stolicy  Kultury w 2016 roku. Jest jednym z autorów programu oraz współredaktorem  wniosku aplikacyjnego. Obecnie rozwija koncepcję Miasta Ogrodów, jest  członkiem zespołu przygotowującego aplikację do drugiego etapu konkursu.

Od kilku lat jest członkiem Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki oraz organizatorem festiwalu Kolaż Kultur, który bada wielokulturową przeszłość  regionu i inicjuje działania artystyczne oparte na dialogu  międzykulturowym.

Jest również doktorantem w Zakładzie Komunikacji Kulturowej UŚ, gdzie  przygotowuje pracę na temat nowych mediów i społeczeństwa informacyjnego.

Jak wyglądały Twoje plany, cele w zderzeniu z rzeczywistością? Jakie  problemy napotkałeś?

Plany zawsze mocno przerastają możliwości, ale nie ma w tym nic złego.  Taka sytuacja mobilizuje. Skoro nie da się zmienić rzeczywistości za  jednym zamachem, należy robić małe kroki, prowadzące stopniowo do celu.  Głównym problemem jest czas. Zawsze go brakuje, szczególnie gdy ma się  ochotę robić kilka rzeczy równocześnie. Trudno też w krótkim czasie  zmienić mentalność ludzi, a ta bywa często ogromnym problemem.

Czy Śląsk i Zagłębie to dobre miejsca do realizacji niesztampowych  przedsięwzięć? Czy da się tu zrobić "coś wielkiego" bez wsparcia biznesu  lub polityki?

Ze względu na ilość miast i mieszkańców, różnorodność oraz skomplikowaną  przeszłość nasz region jest fascynującym miejscem, które idealnie nadaje  się do realizacji nietypowych przedsięwzięć. Działa tu wielu  interesujących ludzi. Zaletą a równocześnie wadą konurbacji w stosunku do innych dużych ośrodków  w Polsce jest rozproszenie. Mamy wiele małych centrów, miejscowości, które  nie są jedynie satelitami i sypialniami Katowic, posiadają własne  tradycje, tożsamość i oddanych mieszkańców, tzw. lokalnych patriotów.  Równocześnie dużo inicjatyw pozostaje niezauważonych, szwankuje  komunikacja i wymiana informacji pomiędzy ośrodkami i środowiskami.  Marnujemy wiele pieniędzy i energii, rywalizując ze sobą, zamiast połączyć  siły i środki, i pewne rzeczy zrobić wspólnie. Mając pomysł, czas i grupę ludzi, da się tu zrobić "coś wielkiego", jest  wiele rzeczy, którymi możemy się pochwalić. Jednak mimo wszystko sądzę, że zbyt mało publicznych pieniędzy przeznaczanych jest na działania  organizacji pozarządowych. Nie ma także tradycji zakładania fundacji czy  wspierania oddolnych działań i kultury przez biznes.

Jakich inicjatyw Twoim zdaniem potrzebuje nasz region?

Potrzebujemy dużo nowoczesnych przedsięwzięć edukacyjnych, które pomogą  niwelować różnice społeczne i zmienią stosunek ludzi do rzeczywistości. Jak wspomniałem, można by popracować nad komunikacją w regionie. Na  różnych poziomach - transportu, wymiany informacji, współpracy środowisk.  Nie wykorzystujemy naszego potencjału: w gospodarce, nauce czy kulturze. Potrzebujemy też nowatorskich instytucji naukowych i kultury, a także  wydarzeń na europejskim poziomie, takich jak festiwal Ars Cameralis czy  OFF. Natomiast należy pamiętać, że nie zmienimy wizerunku regionu jedynie  głośnymi imprezami i pieniędzmi pompowanymi w inwestycje, przede wszystkim  sami musimy polubić to miejsce.

Czy nadal planujesz iść tą drogą? A może masz inne plany? Jakie?

Zdecydowanie tak, w tym roku oczywiście skupię się na ESK, bo to ogromna  szansa dla miasta i regionu, ale będę także działał w Tarnowskich Górach.  Właśnie włączyliśmy się w inicjatywę zaprzyjaźnionej Fundacji Brama  Cukermana, promującą żydowskie dziedzictwo województwa. W ciągu roku z  pewnością pojawią się kolejne pomysły.

Podobne artykuły:

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto