MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Abraham", czyli 50 lat obecnej Rudy Śląskiej

Redakcja
W 2009 roku miasto obchodzi 50 lat istnienia w obecnych granicach. W 1959 roku połączone Rudę i Nowy Bytom. Podczas tegorocznych Dni Miasta Ruda Śląska mieszkańcy dostaną... tort.

Miasto Ruda Śląska położone jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego. Graniczy z miastami takimi jak Zabrze, Bytom, Chorzów, czy Katowice.

Od 2006 roku Ruda posiada 11 dzielnic. Podczas sesji Rady Miasta 12 grudnia została utworzona dzielnica Czarny Las. Pozostałymi dzielnicami miasta są: Orzegów, Godula, Ruda, Chebzie, Nowy Bytom, Bielszowice, Bykowina, Wirek, Halemba i Kochłowice.

Symbolem miasta jest herb, na którym znajduje się złoty orzeł w błękitnym polu po lewej stronie, a po prawej stronie patronka górników święta Barbara.

Pierwsze wzmianki o Rudzie Śląskiej sięgają roku 1179. Odbył się wtedy plebiscyt i ludzie zdecydowali o odłączeniu się od Małopolski i włączeniu do Śląska.

Pochodzenie nazwy Ruda Śląska jest różnorodnie tłumaczone. Nazwa Ruda łączona jest z wydobytymi na tych terenach rudami żelaza. Natomiast nazwa Orzegów wzięła się podobno od nazwy „Orzegłowy”. Po najazdach tatarskich chłopi przy orce często wydobywali ludzkie czaszki. Kochłowice swój początek zawzięły od Kochła, który był właścicielem łąk nad Kłodnicą. W roku 1951 roku zlikwidowano powiat katowicki. W wyniku jego rozpadu stworzono dwa miasta, Nowy Bytom i Rudę. W 1959 roku oba miasta połączono i powstała obecna Ruda Śląska. W niezmienionych od tamtych czasów granicach.

Na czele miasta od 2006 roku stoi Andrzej Stania. W tej kadencji zastępcami są Aleksandra Skowronek, Krystyna Kurowska oraz Bartosz Satała. Natomiast na czele Rady Miasta stoi Jarosław Kania wraz z zastępcami Jakubem Wyciślikiem i Kazimierzem Myszorem.

Na terenie Rudy Śląskiej znajduje się szereg kościołów. Jest ich aż 18. Na terenie miasta istniała również synagoga. Stała w Wirku, jednak podczas II wojny w 1939 roku hitlerowcy zburzyli ją. W kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie jest czarna monstrancja. Zrobiona jest z węgla kamiennego pochodzącego z tamtejszej kopalni.

Uroczyste obchody zostały zapoczątkowane 1 stycznia w kościele p.w. św. Pawła w Nowym Bytomiu. Mszę odprawiano za miasto i jego mieszkańców z okazji 50. rocznicy powstania. Obchody tego jubileuszowego czasu będą trwały cały rok.

Jednak urodzinowy tort będziemy mogli zjeść na tegorocznych dniach miasta  podczas święta Rudy Śląskie, które zaplanowano na 14 czerwca, w Wirku.


Portal MMSilesia.pl patronuje i poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto