Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agora Bytom już w połowie gotowa [Zdjęcia + Wizualizacje]

Redakcja
Do listopada poczekamy na otwarcie galerii handlowej Agora Bytom. Prace budowlane osiągnęły półmetek, zmieni się również otoczenie powstającej galerii.

Na uroczyste otwarcie galerii handlowej

Agora Bytom

poczekamy jeszcze 10 miesięcy, do listopada. Prace budowlane właśnie osiągnęły półmetek, na ukończeniu jest żelbetowa konstrukcja budynku i, jak zapewnia inwestor, wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem. Obecnie trwają prace nad montażem instalacji, na kwiecień zaplanowano założenie wiechy. Potem czeka nas jeszcze m.in. wykonanie pokrycia dachowego, uszczelnianie obiektu, montaż stolarki, fasad i przeszkleń oraz prace wykończeniowe we wnętrzach. Całość prac na bieżąco śledzi całodobowa kamera (www.agorabytom.pl), na stronie galerii regularnie pojawiają się również fotorelacje autorstwa Marka Lochera.

Co w środku?

Na dzień dzisiejszy inwestor potwierdził wynajęcie ponad 70% powierzchni handlowej (całość zajmuje 25 tys. m2). Galeria ma pomieścić 120 sklepów i punktów usługowych, a wśród największych najemnców są m.in. Cinema City (8-salowe), H&M, Reserved, Społem Znajomy Sklep, Fantasy Park, RTV Euro AGD. Nienasyconych skusić powinien łakomy kąsek w postaci widoku na bytomską starówkę. Zaspokoić kulinarne gusta będzie można na poziomie +2, tam znajdą się restauracje, kawiarnie mają być obecne na wszystkich poziomach.

Handel, rozrywka i gastronomia to jednak nie wszystko, będzie i miejsce na biura. Galeria oferuje prawie 1000 m2 powierzchni przeznaczonej na ten cel na poziomie +3. Pierwsi najemcy mają się wprowadzić w kwietniu.

Dla ducha

To, co ma odróżniać Agorę Bytom od wielu podobnych miejsc to zaangażowanie w kulturę. Inwestor zamierza podtrzymywać współpracę z bytomskimi instytucjami kulturalnymi, w tym m.in. Operą Śląską, Bytomskim Centrum Kultury oraz Śląskim Teatrem Tańca. - Całemu procesowi tworzenia projektu Agory Bytom towarzyszył szacunek dla pozytywnych cech miasta - podkreśla Jan Olav Braaten, dyrektor inwestycji.

Kultura ma zaistnieć na 3 piętrze głównego atrium, gdzie zlokalizowana została wielofunkcyjna sala widowiskowa, w której mogą się odbywać przedstawienia lub kameralne koncerty. Tuż obok niej znajdzie się z kolei galeria wystawiennicza.


Wizualizacja - widok z ulicy Sądowej


Dla oka

Przy okazji powstawania samej galerii warto nadmienić, iż przy okazji zmieni się również jej otoczenie. Sama architektura bytomskiej Agory ma nawiązywać do kwartałowej zabudowy miasta i tradycji handlowych pobliskiego placu Kościuszki. O tym mają świadczyć 3 bloki bryły połączone wewnętrznymi pasażami. Na budowie ma zyskać również sam plac, który zostanie zrewitalizowany. Mają się tam pojawić ogródki kawiarniane, ławki oraz fontanna z programem pokazów wodnych.

- W atriach galerii pojawią się z kolei zabytki wydobyte z Placu Kościuszki podczas wykopalisk archeologicznych - informuje Bożena Fedas-Frączek, dyrektor w firmie Braaten+Pedersen Plus Partners. Na same atria położono duży nacisk, sprawiając by były atrakcyjne dzięki swej wielkości i mnogości szklanych powierzchni, przez które będzie można podziwiać historyczną zabudowę Bytomia.


Wizualizacja - atrium główne


Galeria i...

Od października ubiegłego roku, o czym informowaliśmy, trwają prace na budowie wielopoziomowego parkingu w kwartale ulic Kwietniewskiego, Browarnianej, Webera i Jainty. Ma pomieścić tysiąc samochodów i harmonijne wkomponowywać się w okoliczną zabudowę, dzięki zasotosowaniu dużej ilości szkła i cegły.

Ciekawie zapowiada się projekt wpasowania w faadę starej kamienicy przy ulicy Browarnianej oraz fragmentu zniszczonej secesyjnej kamienicy przy ulicy Webera, zachowanej jedynie w części parterowej (reszta zostanie odwtworzona w formie rysunku na szkle). Konstrukcja żelbetowa parkingu ma powstać do 30 czerwca, a całość do 30 września.


Wizualizacja - widok z ulicy Dworcowej


Oprócz samego placu Kościuszki, renowacji mają zostać poddane nawierzchnie drogowe oraz chodniki wokół placu, zmodernizowane zostanie również torowisko tramwajowe oraz skrzyżowania Wrocławska/Powstańców Warszawskich/Strzelców Bytomskich, Piekarska/Wrocławska oraz Piłsudskiego/Chrobrego.

Za inwestycję Galeria Bytom odpowiada duńska firma Braaten+Pedersen Plus Partners, projekt architektoniczny jest dziełem Biura Projektowo-Doradczego Arkus z Gliwic. Koszt inwestycji oszacowano na 90 mln Euro.

Więcej o Agorze Bytom:


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto