DNI KATOWIC 2012 [PROGRAM]: znamy kolejne gwiazdy urodzin miasta!

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Dni Katowic 2012, które odbędą się we wrześniu, mają być ...
Dni Katowic 2012, które odbędą się we wrześniu, mają być ... Piotr Kalsztyn
Dni Katowic 2012, które odbędą się we wrześniu, mają być obchodzone tak samo hucznie, jak w zeszłym roku.

Aktualizacja 10 września

Chociaż w internecie można znaleźć wiele bardzo krytycznych opinii na temat tegorocznych Dni Katowic, to jednak mówienie, że zakończyły się klapą byłoby sporym nadużyciem. Nie było źle, zaproszone zespoły zagrały dobrze, a kto już pojawił się na koncercie, ten z reguły też dobrze się bawił. Problem, że niewielu się pojawiło.

Niestety, urodziny miasta nie powtórzyły sukcesu zeszłorocznej imprezy. Po fantastycznych 146. urodzinach spodziewaliśmy się fajerwerków, szału i zabawy. Coś jednak nie zagrało i pomimo tego, że impreza była udana, to w porównaniu z rokiem poprzednim rozczarowała. Może w 2011 roku organizatorzy powiesili poprzeczkę zbyt wysoko? A może problemem jest co innego? Szukając odpowiedzi znalazłem siedem punktów, które zdecydowanie można było poprawić, a które bezpośrednio wpłynęły na taki, a nie inny obraz dni miasta. Czytaj więcej: Siedem grzechów głównych urodzin Katowic.


Aktualizacja 9 września

Przed wyjściem z domu zajrzałem jeszcze profilaktycznie na facebooka, bo zmiany podczas tegorocznych dni miasta to chleb powszedni. Bardzo dobrze zrobiłem, okazało się, że Saintbox i Kari Amirian zamieniły swoje występy. Gdy punkt 19. pojawiłem się w Starym Dworcu, przecierałem oczy ze zdumienia, mimo świetnej miejscówki i jakby nie patrzeć powszechnie cenionego artysty (Saintbox to projekt m.in. Gaby Kulki), w ponad 100-letnim budynku ludzi można było policzyć na palcach trzech rąk - pomocą posłużyła koleżanka. Czytaj więcej: Dwie czarownice i banda kozaków uratowali imprezę.


ZDJĘCIA Z KONCERTÓW SAINTBOX, ŻYWIOŁAKA i HAYDAMAKY.

Aktulizacja 8 września 17.30
Na prośbę zespołu Saintbox nastąpi zmiana. Line up sceny w Starym Dworcu: 19.00 Saintbox / 20.30 Kari Amirian / 22.00 Finckobot / 23.30 M Cazal / 1.00 Ebony Bones dj set.
Aktualizacja 8 września

Urodziny Katowic w centrum miasta. Problem, który pojawił się już pierwszego dnia, przy okazji koncertu The Klezmatics, to niewiedza. Połowa osób, które chciały wejść nie koncert nie wiedziała, że potrzebne są specjalne wejściówki. Druga sprawa to taka, że dziewczyny, które wejściówki rozdawały, tak się schowały, że większość z koncertu zrezygnowała.

Ten problem powtórzył się wczoraj. Większość osób najzwyczajniej w świecie myślała, że wejdzie na festiwalową opaskę, niestety ochrona w tej kwestii nie dała się nabrać a wejściówek też już nie było. W związku z czym grupa o połowę mniejsza słuchała koncertu na ulicy mimo, że w środku wciąż było pełno miejsca... Czytaj więcej o tym, jak Katowice się (nie bawią).

Zobacz zdjęcia - Kliknij!

Tymczasem w Dolinie Trzech Stawów.

Na rozgrzewkę zagrała Mika Urbaniak, a publiczność porwali następnie Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing i Kayah.

Chociaż organizatorzy na każdym kroku podkreślają, że Dni Katowic są niczym mały festiwal, to jeśli patrzeć na to z tej perspektywy, widać że jest to dopiero druga edycja. Przede wszystkim problemem jest zagospodarowanie czasu między koncertami, przerwy są dość długie i o ile na OFFie, czy Tauronie po prostu chodzi się spod jednej sceny pod drugą, to tutaj alternatywą było piwo i kiełbasa... czytaj więcej: Urodziny Katowic bardziej przypominają rodzinny piknik niż festiwal muzyczny

Zobaczcie zdjęcia z koncertów - kliknij

Aktualizacja 7 września

Na rozpoczęcie trzydniowego święta Kocham Katowice w podcieniach Centrum Kultury Katowice zagrali klezmerzy z Nowego Jorku.

- Zatańczcie razem z nami, jeśli potrzebujecie się napić do tego, nie krępujcie się, ten nad nami kocha taniec i zabawę - przekonywał wokalista Lorin Sklamberg.

Niestety tylko kilka osób skusiło się do wspólnej zabawy.

KLIKNIJ I ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA

Aktualizacja 3 września Przypominamy, że koncerty w Dolinie Trzech Stawów, w Podcieniach CKK i w Starym Dworcu są bezpłatne. W Dolinie Trzech Stawów, gdzie koncerty odbywają się w plenerze, może pojawić się każdy, nie ma limitów. W Podcieniach CKK i w Starym Dworcu będą jednak ograniczenia co do ilości osób, wchodzić będzie można tylko posiadając wejściówkę, którą od dzisiaj można odbierać w biurze Miasta Ogrodów (Plac Sejmu Śląskiego 2 - wejście od ul. Sienkiewicza, czynne 10-18).

Spokojnie, jeśli ktoś nie może pojawić się w biurze, wejściówki będą rozdawane również przed samymi koncertami. Zarówno obok CKK, jak i przy Starym Dworcu, pojawią się namioty, gdzie będzie można odebrać darmowe bilety wstępu.
Aktualizacja 31 sierpnia
Znamy już wszystkie szczegóły tegorocznych Dni Katowic.- Koncerty będą się odbywać głównie na trzech scenach: w Dolinie Trzech Stawów, w Podcieniach CKK i w Starym Dworcu - mówi Łukasz Kałębasiak z Miasta Ogrodów. Przez dwa dni będzie zamknięty dojazd do Doliny Trzech Stawów, tam każdy będzie mógł przyjechać na koncert specjalnym autobusem. W Podcieniach CKK i w Starym Dworcu koncerty również będą darmowe, jednak aby się na nich bawić, należy odebrać specjalną darmową wejściówkę. - To nie jest uzupełnienie oferty festiwalowej Katowic lecz jej przeciwstawienie. Urodziny miasta nie są sprofilowane, są skierowane do jak najszerszej publiczności - mówi Marek Zieliński z Miasta Ogrodów.

Poniżej prezentujemy rozkład jazdy Dni Katowic 2012.

Czwartek 6 września 2012
Akademia Muzyczna 19.00-21.00 Ton Koopman & ABO
Podcienia CKK 21.00-22.30 The Klezmatics

Piątek 7 wrześniaSobota 8 września
Dolina Trzech Stawów17.30-18.30
Cuefx Band
19.00-20.00
Mika Urbaniak
20.30-21.30
Maciej Maleńczuk
22.00-23.00
Kayah
17.30
Curly Heads
19.00
Armia
21.00
Kobranocka
23.00
Róże Europy
Podcienia CKK18.30-19.30
Ballady i Romanse
20.00-21.00
tres.b
21.30-22.30
Mitch&Mitch
18.30-19.30
Tsigunz Fanfara Avantura
20.00-21.00
Żywiołak
21.30-22.30
Haydamaky
Stary Dworzec17.30-18.30
Iza Lach
19.00-20.00
Sofa
20.30-21.30
Pinnawela
19.00
Saintbox
20.30
Kari Amirian
InneKatofonia
23.00-00.00
LXMP
Rondo Sztuki
18.00
Szymon Bywalec i OMN

Niedziela 9 września 2012
Kościół Ewangelicko-Augsburski 20-21.00 Teresa Salgueiro

Aktualizacja 28 sierpnia
Dni Katowic 2012 już za niespełna dwa tygodnie. Dzisiaj organizatorzy wypuścili w sieć krótki filmik reklamujący imprezę. Pojawiają się na nim chmurki z wykonawcami, którzy wystąpią w Katowicach. Abyście nie musieli się dopatrywać Waszych ulubieńców, podajemy Wam listę artystów o których jeszcze nie było słychać w kontekście urodzin Katowic 2012. W Katowicach pojawią się: Mika Urbaniak, Kobranocka, Żywiołak, Haydamaky, The Klezmatics, Saintbox, Sofa, Pinnawela, Mitch&Mitch, Kari Amirian, Fanfara Avantura, Ballady i Romanse, Tres.B i LXMP with Chad Popple & Kazuhisa Uchihashi.

Wcześniej ogłoszono, że w ramach Dni Katowic 2012 zagrają Kayah, Armia, Curly Heads, Róże Europy i Maciej Maleńczuk oraz Ton Koopman i Teresa Salgueiro.

Jak dokładnie będzie wyglądał urodzinowy rozkład jazdy? Tego jeszcze nie wiemy, z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się jednak, że organizatorzy szykują jeszcze jedną niespodziankę w porównaniu z rokiem ubiegłym.**

Aktualizacja 13 sierpnia**

Poznaliśmy kolejne gwiazdy tegorocznego święta miasta. W ramach Dni Katowic 2012 wystąpi zespół Armia. Zespół wystąpi 8 września w Dolinie Trzech Stawów w ramach jubileuszowej trasy "Armia gra Legendę". "Legenda" to wydana w 1991 roku płyta Armii, która przyniosła jej największy sukces, jest niezwykle spójna w warstwie muzycznej i tekstowej. Zdobyła uznanie wśród recenzentów, m.in. znalazła się na 62. miejscu listy płyt wszech czasów magazynu Teraz Rock.

Druga z gwiazd, które wystąpią w Dolinie Trzech Stawów 8 września to Róże Europy. Od debiutu na festiwalu w Jarocinie w 1985 roku nagrali 10 płyt, które zyskały dużą popularność wśród publiczności i są cenione przez krytyków.

8 września Dni Katowic rozpocznie młody zespół Curly Heads. Dali się poznać dzięki Dawidowi Podsiadło, wokaliście, który zwyciężył w ostatniej edycji X Factora.

Wcześniej ogłoszono, że w ramach Dni Katowic 2012 zagrają Kayah i Maciej Maleńczuk oraz Ton Koopman i Teresa Salgueiro.


17 lipca 2012


To świetna wiadomość dla wszystkich tych, którzy dobrze bawili się podczas zeszłorocznych Dni Katowic. Podobnie jak przed rokiem, tym razem Dni Katowic również będą miały formę festiwalową. Powstaną trzy sceny - na Mariackiej, w Dolinie Trzech Stawów i w podcieniach CKK. - W tej chwili mogę zdradzić, że jedną z gwiazd Dni Katowic będzie Kayah - mówi Łukasz Kałębasiak, rzecznik Miasta Ogrodów. - Na każdej scenie wystąpi 3-4 artystów, czeka nas pełen przekrój od hip-hopu, przez world music i muzykę elektroniczną, po pop i rock - dodaje.

Podczas Dni Katowic 2012 wystąpi również Maciej Maleńczuk.

Dni Katowic rozpoczną się 6 września 2012 roku i potrwają do 9 września. Wszystkie koncerty plenerowe będą bezpłatne. Za bilety zapłacimy jedynie na dwa występy, które będą swoistym prologiem i epilogiem Dni Katowic 2012.

Urodziny miasta rozpoczną się od prestiżowego występu Tona Koopmana. - Jest jednym z najważniejszych interpretatorów muzyki barokowej na świecie - zapowiada artystę Marek Zieliński, dyrektor artystyczny Miasta Ogrodów. 6 września w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej wystąpi znakomity holenderski klawesynista Ton Koopman i jego Amsterdam Baroque Orchestra. Kantaty Bacha zabrzmią na pierwszym na Górnym Śląsku koncercie. Towarzyszyć mu będą znakomici soliści: sopranistka Johannette Zomer (współpracowała m.in. z Philippem Herreweghe) oraz bas Klaus Mertens, z którym Ton Koopman nagrał wszystkie znane kantaty Bacha. Pomiędzy nimi zabrzmi Koncert na obój i skrzypce c-moll.

Epilogiem imprezy będzie koncert Teresy Salgueiro, która 9 września wystąpi w kościele ewangelicko-augsburskim w Katowicach. Od 25 lat to jedna z najważniejszych postaci gatunku world music na świecie. Jako 17-latka została wokalistką zespołu Madredeus, którego muzykę – połączenie fado i współczesnej muzyki Portugalii – rozsławił Wim Wenders w filmie „Lisbon Story”. Jej zmysłowy głos w połączeniu z porywającą muzyką uczynił z Madredeus światową gwiazdę. Równocześnie Teresa Salgueiro od 2006 roku z powodzeniem prowadzi też karierę solową. Na jej płytach śpiewał m.in. Jose Carreras.

Budżet Dni Katowic 2012 to około 500 tysięcy złotych.

Na koniec zadajemy Wam pytanie. Kogo chcielibyście zobaczyć na scenie podczas Dni Katowic 2012?**Czekamy na Wasze komentarze.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie