Jeszcze tylko dziś w ramach Solar Festiwalu w Łaźni Muzeum Śląskiego zobaczyć można niezwykłą instalację Szymona Szewczyka

Materiał informacyjny FUNDACJA SOUNDSCAPE
Solar Festiwal - ten wyjątkowy na mapie województwa śląskiego festiwal powstał, aby uzmysłowić i pokazać, że sztuka i kultura mają wpływ na nasze samopoczucie i ogólny dobrostan. Wyjątkowe miejsce - zabytkowa Łaźnia Muzeum Śląskiego, koncerty artystów z całego świata, unikalna praca audiowizualna, warsztaty arteterapeutyczne, wystawa site-specific w przestrzeni miejskiej Katowic, spacery miejskie i prawie 2 tys. uczestników z województwa śląskiego i nie tylko. Tak było w trakcie „Solar Festiwal - sztuka dla dobrostanu człowieka”, który odbył się w dniach 23.03-12.04.2024.

- Cieszymy się niezmiernie, że przez nowo medialne działania udało się nam dotrzeć do tak licznego grona odbiorców. W ciągu tygodnia Łaźnie Muzeum Śląskiego odwiedziły m.in. szkoły podstawowe czy licea plastyczne. Bardzo nas to cieszy i pokazuje, że to, co robimy jest ważne dla lokalnej społeczności - mówi Paweł Pindur założyciel fundacji Soundscape i Tauron Lab.

To był miesiąc pod znakiem relaksu, spotkań z muzyką artystów z całego świata oraz obcowania ze sztuką. Wszystko za sprawą bezpłatnego festiwalu „Solar Festiwal - sztuka dla dobrostanu człowieka”, który dla mieszkańców naszego regionu i nie tylko zorganizowała Fundacja Soundscape, Tauron Lab oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się w formie festiwalu, w przestrzeni miejskiej Katowic oraz na terenie zabytkowej Łaźni Muzeum Śląskiego. Wydarzeniem otwierającym była całonocna sesja muzyczna, która odbyła się 23 marca. Była to okazja do spędzenia nocy w Muzeum. Kolejne koncerty odbył się 24, 30, 31 marca oraz 6 i 7 kwietnia. Przestrzeń Łaźni w tych dniach wypełniły akcesoria wypoczynkowe, a w jej centralnym punkcie zainstalowana została instalacja nowo medialna przygotowana przez Szymona Szewczyka, Piotra Ceglarka, Kacpra Krzętowskiego oraz Matyldę Baderę przy wsparciu grona licznych wolontariuszy. Tydzień przed rozpoczęciem Solar Festiwalu można było wziąć udział w spacerze miejskim prowadzonym przez Dominika Tokarskiego - katowickiego aktywistę. Rolą spaceru było przypomnienie, że wśród przemierzanych przez nas na co dzień szlaków usługowych, kryją się ciekawe miejsca, historie i piękna architektura, które często mijamy bez zastanowienia, a 5 marca odbyły się warsztaty artetrapeutyczne.

- Katowice aktualnie są Europejskim Miastem Nauki. Walczymy też o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Dzięki temu wydarzeniu wiele osób mogło spojrzeć na miasto z innej, mniej oczywistej perspektywy. Stawiamy na szeroko rozumianą sztukę. Oferta jest bardzo różnorodna i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kultura niejedno ma imię, a dzięki takim projektom jak ten, Katowice są świetnym miejscem, by się o tym przekonaćmówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tak dużego i złożonego wydarzenia na mapie naszego województwa do tej pory nie było.

- W tygodniu w czasie otwarcia Muzeum Śląskiego instalację Szymona Szewczyka odwiedziło prawie 500 os. Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować pracę artysty pochodzącego z Katowic, artysty młodego pokolenia, który w swojej twórczości łączy działania wizualne i dźwiękowe. Sensoryczna, multimedialna praca była ciekawą propozycją dla zwiedzających Muzeum, którzy znają już nasze stałe i czasowe wystawy, a którzy poszukiwali czegoś innego, novum pośród prezentowanej w Muzeum Śląskim oferty - mówi dr Karol Makles p.o. Dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach.

W trakcie festiwalu wystąpili popularni wykonawcy muzyki elektronicznej z całego świata. Muzyczną ucztę dźwiękową zapewnili m.in. Olga Anna Markowska, Martyna Poznańska, Piotr Michałowski, Gunter Schlienz (DE), Romeo Poirier (BE), Bartosz Kruczyński, Cole Pulic (USA), biøs, Aheloy! czy Spool (DE).

Organizatorzy i partnerzy

- Mamy świadomość, jak ważne w dzisiejszych czasach jest znalezienie równowagi pomiędzy wymaganiami życia codziennego, a zachowaniem spokoju i równowagi. Dlatego, z ogromną przyjemnością po raz kolejny włączamy się w inicjatywy fundacji służące wspieraniu zdrowia psychicznego mieszkańców woj. śląskiego. Tym razem, zespół Volvo Euro-Kas przygotował dla uczestników wydarzenia opaski na oczy, które sprzyjają wyciszeniu i relaksacji. Dodatkowo, wszyscy chętni mogli się zapoznać z ofertą ekologicznych samochodów elektrycznych marki - mówi Katarzyna Romaniec, kierownik działu marketingu Volvo Euro-Kas.

Organizatorami festiwalu byli fundacja Soundscape, Tauron Lab i Muzeum Śląskie w Katowicach, a partnerem Miasto Katowice, Europejskie Miasto Nauki 2024, Grupa Tauron, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Volvo Euro Kas Katowice.

- Katowice wibrują, ekscytują i przyciągają. Noc w Katowicach potrafi być pełna wrażeń, dźwięków i spotkań z ludźmi i często staje się niezapomnianym wspomnieniem z pobytu na Śląsku. Solar Festiwal to jedno z tych wydarzeń, które eksponuje stolicę województwa jako jedną z muzycznych stolic Europywyjaśnia Łukasz Zimnoch rzecznik prasowy TAURON Polskiej Energii.

- Pamiętajmy, że festiwal był bezpłatny, dlatego bardzo chciałabym podziękować naszym partnerom, bez których organizacja takich wydarzeń nie byłaby możliwa - dodaje Pindur.

O fundacji Soundscape
Przypomnijmy: głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk - naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne oraz warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację. Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jeszcze tylko dziś w ramach Solar Festiwalu w Łaźni Muzeum Śląskiego  zobaczyć można niezwykłą instalację Szymona Szewczyka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto