Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mała Akademia Architektury, czyli warsztaty architektoniczne dla młodzieży

Ada
Ada
inicjatywa Napraw Sobie Miasto warsztaty, Mała Akademia Architektury warsztaty, Aleksander Krajewski
inicjatywa Napraw Sobie Miasto warsztaty, Mała Akademia Architektury warsztaty, Aleksander Krajewski Marek Mosiński
Członkowie inicjatywy Napraw Sobie Miasto organizują warsztaty architektoniczne dla młodzieży. Po co?

Czym jest Mała Akademia Architektury? To pierwszy w Katowicach cykl warsztatów architektonicznych dla młodzieży. Wstępne myśli o większym projekcie pojawiły się już na początku działalności NSM. Bez krzyku, protestów, naginania prawa i zbędnej biurokratyzacji w lutym tego roku ruszyły warsztaty Małej Akademii Architektury. Co prawda przygotowań było dużo, bowiem należało ogłosić akcję w szkołach, zaktywizować uczniów i nauczycieli, zebrać gości prowadzących zajęcia, zorganizować miejsce oraz obmyślić plan i poszczególne etapy warsztatów, ale najważniejsze, że się udało. A jak się zaczęło?

– Dlaczego powstała Mała Akademia Architektury? Czy pomysł zrodził się kiedyś niemrawie tuż przed zaśnięciem czy może rolę odegrały tu bardziej wzniosłe okoliczności?

Już na samym początku istnienia NSM myśleliśmy o zbudowaniu gigantycznej makiety centrum i zaproszeniu mieszkańców do wspólnego projektowania. Później była afera z dworcem i pierwsze warsztaty – „Dzień z Brutalem”. Dopiero wtedy pomyśleliśmy o stworzeniu cyklu warsztatów, których tematem byłoby „naprawienie centrum”. Praktycznie od listopada 2010 r. pracowaliśmy nad stworzeniem MAA – szukaliśmy współorganizatorów, sponsorów, uczestników itd.

– Było dużo załatwiania?

No ba! Na szczęście otrzymaliśmy wielką pomoc ze strony stowarzyszenia Edukacja dla Przyszłości i z biura ESK. Chcieliśmy to zrobić porządnie i nie popełnić żadnego błędu. Gdybym wiedział, że będzie to tak skomplikowane, pewnie bym się tego nie podjął (śmiech).

– Ile osób uczestniczyło w warsztatach?

Około 40 zainteresowanych uczniów z czterech liceów. Prowadzący to, oprócz mnie, inni członkowie NSM: Ania Karłowska, Magda Jagoda, Michał Korbutt, Marek Mosiński i Marta Styrna. Wspomaga nas dr Małgorzata Kądziela z UŚ i architekt krajobrazu Maciej Kapias. Liczymy również na udział Tomasza Koniora, który miałby przedstawić młodzieży swoją wizję centrum, a także Ryszarda Nakonieczny, redaktor Archivolty i znawca katowickiej architektury.

– Czy gadżety widoczne na zdjęciach powstały od razu na pierwszych warsztatach?

Mapkę, jako gadżet dla uczestników opracowała Magda Jagoda. Już otrzymujemy pytania, czy można je gdzieś kupić. Być może zasilimy w ten sposób jakiś szczytny cel...

– Na pierwszych zajęciach...

… zrobiliśmy wycieczkę po centrum. Podziwialiśmy katowicką architekturę, czasem ubolewaliśmy nad jej stanem. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: co jest w Katowicach dobrego, co jest naszym atutem, jakie problemy powinniśmy rozwiązać. Świadomość problemów miasta wśród licealistów jest zaskakująco wysoka – sadzę, że gdybyśmy częściej chcieli słuchać głosu mieszkańców moglibyśmy wypracować dużo lepszy model miasta. Obecnie jest trochę tak, że architekci mają monopol na architekturę, niestety nie są już oni autorytetem dla społeczeństwa.

- A drugie warsztaty?

Przeprowadziliśmy komplet analiz centrum – uczniowie dowiedzieli się, po co w ogóle robić takie analizy, co z nich wynika, formułowaliśmy pewne wytyczne projektowe. Od tego tygodnia wszystkie 7 grup pracuje na makietach roboczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto