Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maszyna do malowania i laserowe graffiti na Katowice Street Art Festival 2013

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Katowicki festiwal to nie tylko murale i warsztaty, ale również ...
Katowicki festiwal to nie tylko murale i warsztaty, ale również ... Piotr Kalsztyn, arch. MM
Katowicki festiwal to nie tylko murale i warsztaty, ale również niesamowite instalacje.

Jutro (19 kwietnia 2013 roku) rozpoczyna się trzecia edycja festiwalu, który zmienia oblicze Katowic. Na katowickich kamienicach pojawiły się już pierwsze murale (czytaj więcej o muralach podczas Katowice Street Art Festival). Tegoroczny festiwal jest już formą bardziej dojrzałą od poprzednich edycji, stawia nie tylko na graffiti, ale również na szeroko pojętą sztukę ulicy i dyskusje o przestrzeni publicznej (sprawdź szczegółowy program Katowice Street Art Festival 2013).

Tegoroczny festiwal street artu będzie również zaskakiwał artystycznymi instalacjami. W niedzielę przy ulicy Pocztowej pojawi się maszyna przy pomocy której każdy z nas będzie mógł wziąć udział w malowaniu obrazu, a za tydzień grupa ceberaktywistów będzie tworzyła laserowe graffiti na katowickich wieżowcach.

Poniżej zamieszczamy szczegóły dotyczące instalacji artystycznych w ramach Katowice Street Art Festival 2013.

PUBLIC PAINTING MACHINE, NIKLAS ROY, KATI HYYPPÄ
21.04 godz. 19, ul. Pocztowa 12, Katowice

Niezwykła instalacja autorstwa dwójki artystów, dzięki której każdy przechodzień otrzyma niepowtarzalną szansę spróbowania swoich sił w roli artysty malarza. Za pomocą systemu dźwigni każdy będzie mógł wziąć udział w malowaniu obrazu znajdującego się po drugiej stronie szyby wystawowej.

Finisaż i aukcja powstałych prac: 27.04 (sobota), godz. 18.00

MATYLDA SAŁAJEWSKA + SZYMON MOTYL
22.04, ul. Mariacka 10, Katowice

Artystka działająca w przestrzeni filmu, dizajnu i street artu. Realizuje projekty interaktywne, związane z tematyką społeczną, jak również filmy dokumentalne, klipy czy projekty multimedialne. Uczestniczka licznych wystaw, festiwali i projektów w Polsce i za granica m.in. w Londynie, Tel Avivie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Kolonii, Hamburgu, Perth. W ramach festiwalu przygotowała monumentalną instalację na fasadzie kamienicy przy ul. Mariackiej 10 „Skóra Falkora VOL.2" wspólnie z Szymonem Motylem - artystą zajmującym się realizacjami w przestrzeni miejskiej i malarstwem. Instalacja jest częścią Święta Zabytków Techniki Województwa Śląskiego Industriada.

SZYMON KOBYLARZ
25.04 - 28.04, Park Kościuszki, Katowice

Malarz, artysta sztuk wizualnych, twórca instalacji oraz obiektów. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie teraz wykłada. Związany z Galerią ŻAK|BRANICKA w Berlinie. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Na festiwal przygotował instalację „Sobowtór”, która w swobodny sposób nawiązuje do książki Alfreda Szklarskiego pod tytułem „Sobowtór Profesora Rawy”. To jedyna książka science-fiction napisana przez mieszkającego w Katowicach Szklarskiego i jedyna, której akcja rozgrywa się właśnie w tym mieście. Spacerując śladami bohaterów książki Szymon Kobylarz natknął się na terenie Parku Kościuszki na plac zabaw pamiętający czasy powstania powieści Alfreda Szklarskiego. Wśród konstrukcji służących dziecięcym zabawom przez najbardziej interesująca wydała mu się prosta, sześcienna forma, która stała się inspiracją dla jego pracy.

PAWEŁ KOWZAN/DWAESHA
19 - 28.04.2013, Katowice

Pseudonim Pawła Kowzana, wrocławskiego artysty związanego ze sceną post-graffiti/street art. Zajmuje się instalacyjnymi i działaniami w przestrzeni publicznej. Współzałożyciel galerii/sieci wsparcia Bardzo. Współpracuje z galerią Hinter (Berlin/Stambuł). Mieszka i pracuje w Łodzi oraz we Wrocławiu.

KRYSTIAN TRUTH CZAPLICKI
26 - 28.04, Katowicki Park Leśny, Katowice

Wrocławski artysta, absolwent Katedry Wzornictwa tamtejszej ASP, twórca rzeźb i instalacji w przestrzeni publicznej. Współtwórca wystaw i projektów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Obiekt, który powstaje w ramach festiwalu, zaciera granicę między autonomiczną formą a instalacją site speciffic, między realizmem a abstrakcją, między interwencją, przesunięciem a rzeźbą.

CLEMENS BEHR
22 - 26.04, ul. Wyspiańskiego, Piekary Śląskie

Absolwent projektowania graficznego na University of Applied Sciences w Dortmundzie, jak również sztuk pięknych w Barcelonie. Aktualnie uczy się w Berlinie. Autor licznych instalacji i murali, które cechuje charakterystyczna dekonstrukcja, fragmentaryczność czy wykorzystanie geometrycznych kształtów.

Graffiti Research Lab Germany
27.04.2013 godz. 20.00

Grupa cyberaktywistów, którzy za pomocą lasera tworzą świetlne graffiti na ścianach wieżowców.

Wykorzystywana przez Graffiti Research Lab technologia L.A.S.E.R, której nazwa jest akronimem określenia Light Amplification by Stimulated Emitron of Radiation, daje efekt kilkudziesięciometrowych napisów tworzonych przez wiązki światła. Jedną 
z najciekawszych cech innowacyjnego pokazu jest możliwość dowolnej zmiany napisu jednym ruchem ręki. Efekt ten jest możliwy dzięki wykorzystaniu technologii zielonego lasera o mocy 60mW połączonego z cyfrowym projektorem.

Miejscem pokazu ich świetlnego grafitti będą ulice Katowice, które będą pokonywać specjalnie zaprojektowanym pojazdem rowerowym. Można im towarzyszyć rowerem, na rolkach lub deskorolkach. Start: ul. Pocztowa 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto