Adrian Leks
Marek Piechowicz
Marek Piechowicz Prywatne archiwum
MKS Dąbrowa Górnicza jest bardzo blisko wywalczenia awansu do ekstraklasy. Ostatni raz drużyna z regionu grała w niej 9 lat temu.

Nareszcie pojawiła się szansa, by województwo śląskiego przestało być koszykarską pustynią. Ostatnim zespołem z naszego regionu, który grał w koszykarskiej elicie była Pogoń Ruda Śląska w 2002 roku. Teraz po latach przerwy o krok od awansu do Tauron Basket Ligi jest MKS Dąbrowa Górnicza. Podopieczni Wojciecha Wieczorka potrzebują jeszcze tylko jednej wygranej w półfinałowej rywalizacji z ŁKS-em Łódź. Jak na razie wykorzystali bowiem atut własnego parkietu i dwukrotnie pokonali łodzian.

- Fajnie, że udało nam się dwa razy wygrać przed własną publicznością. Chociaż w drugim spotkaniu, to ŁKS był lepszym zespołem a my mieliśmy sporo szczęścia. Przecież jeszcze 5 minut przed końcem przegrywaliśmy ponad 10 punktami - wspomina Marek Piechowicz, skrzydłowy MKS-u.

Łodzianie mieli wygraną na wyciągnięcie ręki, ale ostatnia kwarta zmieniła wszystko. MKS konsekwentnie niwelował straty, a 2 sekundy przed końcem meczu do dogrywki rzutem za trzy punkty doprowadził Piechowicz. To podłamało gości, którzy przegrali ostatecznie w doliczonym czasie gry.

Teraz obie drużyny czeka świąteczna przerwa, a potem dąbrowianie zagrają mecz, który może zakończyć się historycznym sukcesem. - Dobrze, że teraz jest świąteczna przerwa. Te dwa mecze były dla nas bardzo wyczerpujące. Odpoczniemy, naładujemy akumulatory i z dużą siłą przystąpimy do meczu w Łodzi. Na razie jest za wcześnie, żeby świętować awans. ŁKS na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Jesteśmy przygotowani na ciężką walkę, bo zdajemy sobie sprawę ze stawki tych spotkań - podkreśla Marek Piechowicz.

MKS Dąbrowa Górnicza - ŁKS Sphinx Łódź (2:0)

17 kwietnia: MKS Dąbrowa Górnicza - ŁKS Sphinx Łódź 73:62 (26:11, 16:27, 15:10, 16:14)
18 kwietnia: MKS Dąbrowa Górnicza - ŁKS Sphinx Łódź 89:82 (18:24, 12:19,13:14, 31:17; dogrywka 15:8)

Faza play off trwa do trzech zwycięstw. Kolejny mecz, który już może MKS-owi dać awans do ekstraklasy odbędzie się 30 kwietnia w Łodzi. Jeżeli jednak ŁKS wygra dwukrotnie - rywalizacja ponownie przeniesie się do Dąbrowy Górniczej.