Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrodzeni za ochronę kirkutów i kościołów [Wideo]

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Chronili je, narażając się nawet neonazistom. Teraz dostali nagrody za całokształt działań na rzecz zabytków. Dziś wręczono Złote Medale Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość miała miejsce w sali złotej Urzędu Wojewódzkiego. Jak twierdzi wicewojewoda Adam Matuszewicz pieniędzy na

zabytki

nie jest dużo, jednak w jego nadziei z roku na rok będzie ich co raz więcej.
- Kilka dni temu usłyszałem od wysokiego Komisarza Unii Europejskiej, który odwiedził Katowice, że powinniśmy więcej inwestować w takie miejsca jak np Nikiszowiec. Zabytki to jest to, co mamy najcenniejsze i dzięki czemu możemy poprawiać stereotypy regionu - powiedział dla MM wicewojewoda.

W tym roku laureatów nagrody ministra kultury było kilku. Złotym medalem uhonorowano Dariusza Walerjańskiego, historyka i muzealnika z Zabrza, autora wielu publikacji muzealno - konserwatorskich. Medal otrzymał między innymi za wielki wkład w ochronę i inwentaryzację żydowskich zabytków.
- To dla mnie swoista "korona", ale jednocześnie "para na mój silnik", dzięki czemu do końca moich dni będę zajmował się zabytkami. - twierdzi Walerjański, obecnie pełnomocnik do spraw powołania Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Przemysłowych dla Turystyki..
W ochronie i porządkowaniu zabrzańskiego kirkutu pomagał mu Henryk Dziemba, zabrzański nauczyciel i pedagog, który za swoją działalność na rzecz żydowskiej spuścizny otrzymywał pogróżki od słynnej organizacji nazistowskiej "RedWatch".

Satysfakcji z otrzymania srebrnego medalu nie krył również zamieszkały w Toszku Grzegorz Kamiński. Na co dzień jest nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 39 oraz Zespole Szkół Łączności w Gliwicach. Dzięki niemu ocalał i został odnowiony cmentarz żydowski w podgliwickiej Wielowsi oraz w Toszku. Co więcej, postanowił też rozpocząć prace renowacyjne i porządkowe na kirkucie pyskowickim.
- To ukoronowanie moich działań, bardzo ważna nagroda. Będę wciąż promował i chronił żydowskie dziedzictwo w moim regionie, a przede wszystkim działał na rzecz świadomości lokalnej. Moim marzeniem jest stworzenie szlaku cmentarzy żydowskiech w powiecie gliwickim - powiedział dla MMSilesia Kamiński.
Laureat zasłynął również szeroką akcją propocyjną wokół zabytków żydowskich w powiecie gliwickim. Organizował Górnośląskie Dni Dziedzictwa, akcje edukacyjne czy plenerowe lekcje wśród młodzieży. W 2005 roku został wyróżniony przez Państwo Izrael dyplomem za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce.

Ponadto srebrny medal powędrował również do kapłanów, skutecznie dbających o wygląd swoich świątyń. Ks. Paweł Ludwig jest inicjatorem koordynatorem prac remontowych i konserwtorskich, przeprowadzonych w sposób wzorcowy, przy drewnianym kościele pw. św. Michała Archanioła w Żernicy. Natomiast Ks. Jerzy Pudełko w swoim zarządzie trzy kościoły, z tego aż dwa zabytkowe: w Rachowicach i Sierakowicach. Kapłan okazał się również doskonałym koserwatorem, troszcząc się o najlepszy stan zabytkowego wystroju obydwu kościołów. - Obydwaj kapłani są bardzo ważnym przykładem jak należycie dbać i starać się o zachowanie pierwotnego wystroju swoich świątyń - mówiła obecna na spotkaniu wojewódzka konserwator zabytków Barbara Klajmon.


Czytaj również:

>> Zabrze ma szansę na listę zabytków UNESCO!

>> Ochrona katowickich zabytków to wyzwanie!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto