Porażka i awans MKS Dąbrowa Górnicza na zakończenie fazy grupowej Ligi Mistrzyń [Zdjęcia]

W ostatnim meczu fazy grupowej Ligi Mistrzyń siatkarki MKS Enion Energia Dąbrowa Górnicza przegrały u siebie 0:3 z mistrzem Włoch, jednak dzięki wcześniejszym zwycięstwom zapewniła sobie udział w II fazie Ligi Mistrzyń czyli w tzw. TOP 12.

Siatkarki MKS-u Enion Energia Dąbrowa Górnicza już przed tym spotkaniem zapewniły sobie awans do II rundy Ligi Mistrzyń. Jednak jak zapewniała przed meczem środkowa Katarzyna Gajgał: - Tego spotkania na pewno nie odpuścimy i zagramy na sto procent możliwości. Niestety spotkanie nie ułożyło się po myśli naszego zespołu iw drugim spotkaniu nasze zawodniczki uległy Scavolini 0:3.

Początek meczu należał zdecydowanie do zawodniczek z Pesaro. Nasze siatkarki grały przede wszystkim asekuracyjnie i nie podejmowały ryzyka w ataku. Pierwsza przerwa techniczna miał miejsce przy stanie 8:5 dla Scavolini. Po przewie cztery punkty z rzędu zdobyły siatkarki z Włoch a w ich zdobyciu duży wkład miała Katarzyna Skowrońska. Nasze zawodniczki rozegrały się w dalszej części spotkania. Powoli zaczęły odrabiać starty, doprowadzając do emocjonującej końcówce.Na wyróżnienie zasługuje w szczególności Agata Karczmarzewska-Pura, która w połowie seta zmieniłą Magdalenę Sadowska i zdobyła kilka bardzo ważnych punktów.

- Trener przed wejściem powiedział, abym potraktowała ten mecz na luzie i tak też zrobiła. Grałam dziś luźną ręką i chłodną głową, nie bojąc się ryzyka szczególnie w dwóch pierwszych setach - mówi dla MMSilesia.pl atakująca MKS-u Dąbrowa Górnicza.

Ostatnią piłkę w secie przy stanie 23:24 skutecznym atakiem z prawego skrzydła skończyła Katarzyna Skowrońska i Włoszki zwyciężyły w pierwszym secie.

Druga partia rozpoczęła się identycznie jak pierwszy set, czyli 1:5 dla Scavolini. Rywalki punktowały Polki a skutecznymi ataki popisywały Carolina Costagranda i Katarzyna Skowrońska. Dąbrowianki zaczęły pomału zaczęły odrabiać punkty. Na zagrywce świetnie spisywała się Agata Karczmarzewska – Pura, która również wyróżniała się w ataku. Nasze siatkarki doprowadziły do stanu 12:12, jednak w tym momencie nastąpił przestój, który kosztował nasz zespół 3 punkty.

Zawodniczki MKS-u podniosły się po tym uderzeniu i doprowadziły do stanu 19:18. W tej fazie spotkania punkty dla Dąbrowianek zdobywała Ewelina Sieczka. Przy stanie 19:19 w polu zagrywki pojawiła się Carolina Costragranda, która swoimi zagrywkami rozbiła przyjęcie naszych siatkarek. - Niestety, przytrafiła nam się seria straconych punktów. Nie potrafiłyśmy skończyć ataków, a przyjęcie w tej fazie seta było niezadowalające - mówi Libero Krystyna Tkaczewska Końcówka należała już tylko do Scavolini wygrywając 23:25 po ataku Francesci Fererretti.

Na trzecią partię spotkania nasze siatkarki wyszły nieco podłamane porażką w dwóch poprzednich setach. Niestety początek pokazał, kto w tym spotkaniu jest lepszym zespołem. Siatkarki z Pesaro zdobywały punkt za punktem doprowadzając do wyniku 3:10. Dąbrowianki pomimo kilku zmian i wprowadzeniu m.in. doświadczonej Magdaleny Śliwy, nie potrafiły nawiązać walki w tym secie. Przeciwniczki zdobywały punkty po kombinacyjny akcjach i stale powiększały przewagę. Na drugą przerwę techniczną zawodniczki schodziły przy stanie 7:16 dla Pesaro. Siatkarki Enionu jeszcze w końcówce seta zebrały się na zryw, jednak nie potrafiły odrobić tak znacznej straty punktowej. Na zagrywce 3 punkty z rzędu zdobyła wprowadzona z ławki rezerwowych Marzena Wilczyńska, jednak nie potrafiła ona uchronić przed porażką w secie i spotkaniu. Seta zakończyła Carolina Costagrande, a mecz zakończył się rezultatem 0:3 dla Włoszek. - Dąbrowianki zagrały dziś zdecydowanie lepiej niż w spotkaniu we włoskim Pesaro, walczyły i postawiły nam wysoko poprzeczkę - mówi Katarzyna Skowrońska-Dolata.

Wypowiedzi zawodniczek:

Joanna Staniucha – Szczurek (MKS Dąbrowa Górnicza):

Pokazałyśmy się dziś z dobrej strony przegrałyśmy 3:0, ale tanio skóry nie sprzedałyśmy. Nie było w planach awansu, miałyśmy się ogrywać i zdobywać doświadczenie a awans to miła niespodzianka z której należy się cieszyć. Jednak nie ważne jak się zaczyna ale ważne jak się kończy, teraz trzeba skupić się na lidze i zająć jak najwyższe miejsce, a w LM sprawić niespodziankę.

Agata Karczmarzewska-Pura (MKS Dąbrowa Górnicza):

Miałyśmy zagrać w tym spotkaniu na luzie bez stresu. Miałam dziś luźną rękę i chłodną głowę, starałam się również nie wstrzymywać ręki w ataku. Z takim przeciwnikiem trzeba podejmować ryzyko. Przegrałyśmy spotkanie ale można je zaliczyć do udanych. Faworytkami w dalszej rundzie nie jesteśmy, jednak będziemy walczyć. Na tym poziomie nie ma znaczenia na kogo trafimy w kolejnej rundzie.

Krystyna Tkaczewska (MKS Dąbrowa Górnicza):

Scavolinii to zdecydowanie lepszy przeciwnik personalnie, a dziś patrząc na nasz zespół zaprezentowałyśmy się dobrze, jednak było to za mało na Pesaro. Przyjęcie w naszej drużynie dziś nas zawiodło, jednak nie wiem z czego to wynikało. Najważniejsze w Lidze Mistrzyń jest dla nas zdobywanie doświadczenia. W następnej rundzie trafimy na zespół z pierwszego miejsca, ale będziemy walczyć o każdy punkt w tym spotkaniu.

Katarzyna Gajgał (MKS Dąbrowa Górnicza):

Jest to przeciwnik który wysoko podnosi poprzeczkę i aby wygrać trzeba wnieść się ponad swoje umiejętności, niestety dziś nie udało nam się pomimo walki z naszej strony. Następny mecz mamy z Gedanią, jedziemy tam po zwycięstwo. Przeciwniczki dotąd nie zdobyły jeszcze seta i mam nadzieję, że nie będziemy pierwszą drużyną która go straci. Następny mecz ligi mistrzyń dopiero za 2 - 3 tygodnie i mamy nadzieję przygotować się z jak najlepszej strony.

Magdalena Śliwa (MKS Dąbrowa Górnicza):

Cieszę się, że dziś nawiązaliśmy walkę z siatkarkami z Pesaro. Pierwszy mecz wyjazdowy nie był tak udany jak dzisiejsze spotkanie. Liczę, że takie mecze będą działały tylko na naszą korzyść i będziemy zbierać doświadczenie. Teraz czekamy na następnego rywala i zamierzamy sprawić niespodziankę w tych rozgrywkach.

Katarzyna Skowrońska (Scavolini Pesaro):

Jestem zadowolona ze zwycięstwa 3:0, zajęłyśmy 1 miejsce i z tej pozycji będziemy startować w II fazie Ligi Mistrzyń. Było nam to bardzo potrzebne. Teraz wracam do domu i następnie czeka nas spotkanie w lidze włoskiej, obecnie jest coraz więcej wyjazdów, cieszę się jednak, że mogłam przyjechać do Polski i grać tutaj przeciwko moim koleżanko. Chciałam podziękować naszym przeciwniczko i pogratulować dobrego spotkania. Jeżeli chodzi o powrót do Polski, obecnie mam kontrakt ze Scavolini Pesaro i nie zamierzam zmieniać klubu, jednak nigdy nie można być pewnym jak się wszystko potoczy W dalszej przyszłości liczę na powrót do kraju.

Wypowiedzi trenerów:

Waldemar Kawka (MKS Dąbrowa Górnicza):

Gratuluje drużynie Pesaro zwycięstwa w tym spotkaniu i zajęcie 1 miejsca w naszej grupie. Zasłużyły sobie na tą pozycję swoją postawą we wszystkich spotkaniach. Cieszymy się, że w następnej rundzie nie trafimy na Pesaro tylko na słabszego przeciwnika. To jest obecnie chyba najmocniejszy zespół. W Lidze Mistrzyń. Chcieliśmy się dziś zaprezentować korzystnie i napsuć krwi, jestem zadowolony z ich postawy, walczyły i robiły co mogły jednak na zespół z Pesaro to nie starczyło. Liczę na walkę w następnej rundzie i zobaczymy co z tego wyniknie.

Vercesi Angelo (Scavolini Pesaro):

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zwycięstwa i zajęcie pierwszego miejsca w grupie. Taki był nasz cel przed tymi rozgrywkami i zrealizowaliśmy go w 100 %. Naprawdę dziewczyny z Dąbrowy grały lepiej niż u nas w Pesaro. Duży szacunek należy się Magdalenie Śliwie która przyśpiesza grę, jednak rozumiem występy w pierwszym składzie Marty Haładyn, która jest zawodniczką młodą i musi zdobywać doświadczenie, a także uczyć się od lepszych zawodniczek. Dziękuję za miłe przyjęcie naszej drużyny i gratuluję zespołowi z Dąbrowy zajęcie 3 miejsca i awans do kolejnej fazy Kibice w Polsce są wspaniali cieszy widok pełnej hali i radość z oglądania siatkówki. Polska liga jest obecnie na coraz wyższym poziomie, macie 3-4 mocne zespoły jednak brakuje w waszej lidze zawodniczek z zagranicy, która mogłyby podwyższyć poziom i umiejętności innych zawodniczek. Życzę Wam powodzenia w następnej rundzie.