Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaliśmy przyszłość Cementowni w Grodźcu [Wizualizacje]

Redakcja
Cementownia w Grodźcu to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Europie. Pozostawiona sama sobie niszczeje tracąc swój potencjał. Teraz to się może zmienić. Znaleźli się inwestorzy.

- Planujemy nieznany jeszcze szerzej w naszym kraju model warsztatów, polegających na wypracowaniu wspólnego stanowiska przez wszystkie strony. To z kolei da odpowiedź, jakie powinny być dalsze losy cementowni - wyjaśniał w grudniu MM Silesii Andrzej Adamczak, koordynator projektu.

I to się udało, choć zadanie nie było proste. Przez cztery dni odbywających się pod koniec kwietnia warsztatów charrette w Cementowni Grodziec eksperci debatowali nad przyszłością obiektu. Eksperci, znawcy tematyki, architekci i mieszkańcy proponowali koncepcje, które zmienią oblicze unikatowego zakładu.

- Analizowaliśmy poprzednie koncepcje, sugestie urzędników, ekspertów i przybyłych do Grodźca osób. Okazało się, że obiekt ma niesamowity potencjał, który dostrzec można było dopiero na miejscu. Muszę przyznać, że to jeden z trudniejszych projektów nad, którym pracowaliśmy gdyż projekty powstawały na bieżąco. Wszystko się udało i teraz kwestia inwestorów - wyjaśniał Krzysztof Mycielski z MAU współuczestniczący w warsztatach.


Koncepcja 1 - Postindustrialne miasto-ogród

Strefa 1: Usługi o charakterze dzielnicowym

Strefa 2: Obiekty sportowe

Strefa 3: Park

Strefa 4: Inkubator przedsiębiorczości

Strefa 5: Centrum kultury i dydaktyki

Strefa 6: Mieszkania

Cementownia Grodziec jako miasto-ogród?

W trakcie spotkań wypracowano dwie koncepcje. Pierwsza, popierana przez Marcina Majchrowicza z EF Nieruchomości, to stworzenie niewielkiego miasta ogrodu. Ten projekt zakłada podzielenie cementowni na 6 stref. Dzięki temu powstałyby miejsca na usługi dla dzielnicy, obiekt sportowy, centrum kultury i sztuki, park tematyczny, inkubator przedsiębiorczości i mieszkania. Prace postępowałyby w miarę potrzeb i sytuacji ekonomicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu udałoby się ożywić dzielnicę i stworzyć w niej unikatowy charakter.

Cementownia jak Szyb Wilson?

Z ta koncepcją nie zgadza się jednak Johan Bros, drugi inwestor reprezentujący Galerię Szyb Wilson. W jego ocenie nie nalezy się rozdrabniać, a na projekt trzeba patrzeć jak na całość. Tylko wtedy miejsce będzie atrakcyjne turystycznie.

- Uważam, że podział tego obiektu jest złym rozwiązaniem. Powinniśmy się skupić na Cementowni Grodziec jako całości. I stworzyć jeden projekt. To nie musi być inwestycja klasyczna, nastawiona na miejsca pracy i zysk. To powstanie później w pobliżu obiektu, gdy zacznie przyciągać turystów. Dlatego ja postuluje za druga koncepcją - powiedział Johan Bros, jeden z inwestorów zainteresowanych cementownią.


Koncepcja 2 - Centrum Kultury Współczesnej

Pinakoteka i sala konferencyjna w hali pieców

Ogród rzeźb, duża galeria i miejsce relaksu

Druga koncepcja zakłada stworzenie w cementowni centrum kultury współczesnej. Zakłada wykorzystanie industrialnego charakteru obiektów połączonego z terenami zielonymi i elementami ze szkła. Pozwoliłoby to na rewitalizację przez sztukę. Wewnątrz znalazłoby się miejsce dla galerii, sal koncertowych, teatrów.

Obie koncepcje mogą stać się przyszłością dla niszczejącej Cementowni Grodziec. Zaproponowane rewitalizacje pozwoliłyby na wypromowanie miast w kraju i Europie. Degradacja obiektów postępuję. Obaj inwestorzy deklarują swoją gotowość.

Zobacz również: Jest nadzieja dla cementowni Grodziec [Zdjęcia + Wideo]

Cementowania w Grodźcu ponad rok temu została włączona do projektu ACT4PPP będącego częścią większego projektu - Międzynarodowego Działania na rzecz Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Dodatkowo na początku 2010 roku wpisana została na Zagłębiowską Listę Zabytków Techniki.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto