MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Praktyki dla ambitnych - przewodnik MM

Redakcja
Studenci jeszcze nie zapomnieli o sesji zimowej, a za dwa miesiące kolejna i wakacje. Co planujecie w tym roku: dobrą zabawę, ciężką pracę czy praktyki? Jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Niedawno odbyły się w Katowicach Dni Kariery. Każdy wyszedł z nich z plikiem informacyjnych ulotek, ale co dalej? Pewnie zastanawiacie się, czego tak naprawdę oczekują od Was - kandydatów - wielkie firmy i czy to możliwe, aby to wszystko wyglądało, aż tak kolorowo. Miła atmosfera w pracy, idealne miejsce do zdobycia doświadczenia, realizacja własnych projektów, atrakcyjne zarobki (2200-3500 zł brutto miesięcznie + bezpłatne zakwaterowanie), a do tego szansa na stałe zatrudnienie. Postanowiliśmy przejrzeć oferty letnich praktyk i trochę doradzić.

Czy ja się nadaję?

Większość firm oferujących letnie praktyki (dwu- lub trzymiesięczne) poszukuje studentów III, IV lub V roku. Ważna jest znajomość języków obcych, mniej istotny jest studiowany kierunek – szansę mają zarówno informatycy jak i socjolodzy.

- Pracodawcy zazwyczaj poszukują absolwentów IV, V roku studiów, ponieważ posiadają oni większą wiedzę niż osoby dopiero co rozpoczynające studiowanie. Studenci z dłuższym stażem posiadają także doświadczenie w pracy w różnego rodzaju stowarzyszeniach czy organizacjach – mówi dla MM Silesii Monika Łaciak z Akademickiego Centrum Kariery AE w Katowicach. - Dużym atutem jest także dyspozycyjność, zazwyczaj siatki godzin na wyższych latach są już mniej zapełnione i istnieje większa możliwość przesuwania zajęć - dodaje.

Znaki szczególne kandydata

- Wśród studentów i absolwentów poszukujemy utalentowanych osób z dużym potencjałem i chęcią rozwoju, które do swoich zadań podchodzą z pasją, są otwarte na zmiany i aktywnie szukają nowych rozwiązań – mówi MM Silesii Halina Kugaudo - Recruitment Manager P&G.

Gdzie szukać szczegółowych informacji?
Wszystkie informacje znajdują się na stronach poszczególnych firm, z łatwością odnajdziemy zakładkę „programy dla studentów”, „strefa studenta” czy „Program Praktyk Letnich”. Skąd mamy wiedzieć, które firmy mają takie oferty? Wystarczy wpisać „praktyki” w wyszukiwarkę i spis potencjalnych pracodawców gotowy.

Jak to działa, czyli klik i już

Najczęściej proces rekrutacyjny składa się z trzech etapów:
1. zalogowania się na stronie WWW, przesłanie CV i listu motywacyjnego
2. rozmowy kwalifikacyjnej
3. Assesment Centre, czyli spotkania w siedzibie firmy z rozwiązywaniem różnych zadań

Etap drugi: rozmowa

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, radzi Małgorzata Balewska, psycholog z Biura Karier Uniwersytetu Śląskiego:

- Taką rozmowę kwalifikacyjną należy potraktować jak każdą inną rozmowę o pracę. Student musi być przygotowany na trudne pytania np. dlaczego chce odbyć praktykę w danej firmie. Oprócz odpowiedzi, że umożliwi nam to dalszy rozwój, warto pokazać,jakie cechy i atuty posiadamy, czym się interesujemy, jakie doświadczenie zdobyliśmy do tej pory. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną należy także zadbać o odpowiedni strój, sposób zachowania, pamiętać o podstawowych zasadach dobrego wychowania: nie spóźniamy się, czekamy aż osoba, która będzie nas rekrutować, poprosi abyśmy usiedli. Odbywając takie rozmowy, kiedy ubiegamy się o praktykę na studiach, będziemy lepiej przygotowani do rozmów o pracę w przyszłości.

Zagramy?

A gdyby tak zagrać o praktyki w dobrej firmie? Trwa 14 edycja konkursu „Grasz o staż”, w którym studenci mogą wygrać płatne praktyki oraz nagrody dodatkowe. Zostały już tylko dwa dni na wysłanie zgłoszenia.

- W naszej bazie znajduje się około 160 firm, które oferują letnie praktyki dla studentów. Praktyki są płatne, student otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 2200 zł brutto – powiedział w rozmowie z MM Silesia Piotr Ruszowski, jeden z organizatorów konkursu. - Aby wziąć udział w konkursie należy wejść na naszą stronę internetową, zarejestrować się i wypełnić formularz zgłoszeniowy, jest on bardzo ważnym elementem, ponieważ działa jako CV, do którego będzie miała dostęp wybrana firma - dodał.

Uczestnik konkursu musi rozwiązać od 1 do 3 z zaproponowanych zadań i przesłać je organizatorom w wyznaczonym terminie. Do wyboru jest ponad pięćdziesiąt zadań z różnych dziedzin m.in. biotechnologii, marketingu, Public Relations, prawa, dziennikarstwa, ekonomii.

Byli, widzieli, poznali

- Było fantastycznie... - mówi o praktykach w P&G Andrzej Pyzik. - W życiu nie miałem pracy, do której przychodziłbym z taką ochotą. To, czego się nauczyłem wykorzystuję dziś w codziennym życiu. Pamiętajcie o swoich umiejętnościach i wszystkich dotychczasowych doświadczeniach – radzi kolejnym kandydatom.

Last minute

W większości firm rekrutacja trwa do 15 lub 30 kwietnia. Sprawdźcie sami, czy rzeczywiście warto sięgnąć po coś więcej niż tylko pieczątkę do indeksu za zaliczenie praktyk.


MM Poleca:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto