MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem na Rabsztyn

...
...
Dwie godziny na rowerze z Jaworzna wystarczą, by przez Bukowno i Olkusz dostać się na ruiny jednego ze średniowiecznych zamków, leżących na Szlaku Orlich Gniazd. Wyprawa na dwóch kółkach na zamek w Rabsztynie to znakomity pomysł dla niewymagających kolarzy - amatorów.

Wyprawa przez większą część prowadzi przez drogę przecinającą las, stąd też jedzie się dość przyjemnie. W dodatku o tej porze roku można poczuć zapach lasu.

Z Jaworzna wyruszamy w kierunku Sosiny, a następnie drogą na Bukowno. Wjeżdżając do Bukowna odbijamy w prawo i jedziemy główną drogą aż do końca, czyli do Olkusza. Stamtąd na zamek już tylko kilka mocniejszych (bo pod górę) naciśnięć na pedały.

Początkowo drewniany, potem murowany. Rzecz jasna stało się to za panowania, tego co "zastał Polskę drewnianą...". Dziś będąc symbolem wielkości naszego kraju. Jak pisze wikipedia pod koniec XIV w. z nadania króla Władysława Jagiełły zamek stał się własnością Spytka Melsztyńskiego herbu Leliwa. W 1439 syn Spytka, o tym samym imieniu, zawiązał konfederację polskich husytów przeciw biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. Po napadzie na obradującą w Nowym Korczynie radę królewską został pokonany w bitwie pod Grotnikami, gdzie sam poległ. Jego majątek wraz z zamkiem został skonfiskowany w 1441 na rzecz skarbu królewskiego, a następnie jako wiano Jadwigi z Książa przeszedł w ręce Andrzeja Tęczyńskiego z rodu Toporczyków. W 1442 na polecenie króla Andrzej Tęczyński miał wzmocnić twierdzę. Na początku XVI w. zamek znalazł się w rękach Bonerów, którzy przez trzy pokolenia sprawowali urząd starostów rabsztyńskich. W 1573 Seweryn Boner gościł na zamku króla Henryka Walezego.

W czasie potopu wycofujące się wojska szwedzkie splądrowały i zniszczyły zamek, którego już nie odbudowano. Częściowo był jeszcze używany do początków XIX wieku, potem został opuszczony. W drugiej połowie XIX w. poszukiwacze skarbów wysadzili jedyną zachowaną część zamku – basztę oraz mury zamku dolnego.

Źródło: Jaworznianin.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto