MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

SMM wręczy Betonową Kostkę po raz trzeci

Redakcja
Architektoniczna antynagroda znów postraszy wszystkich tych, którym obce jest poczucie miejskiej estetyki. Rusza trzecia edycja konkursu. Superbohater Metan wciąż na posterunku.

Strzeżcie się architektoniczni ignoranci! Betonowa Kostka uderza po raz trzeci. Inicjatywa Stowarzyszenia Moje Miasto znów napiętnuje autorów najgorszych realizacji architektonicznych i zaniedbań w przestrzxeni publicznej w regionie. Kto zostanie "nagrodzony" tym razem? Tego jeszcze nie wiemy, "zwycięzcę" poznamy 30 marca.

Szczypta historii

Najgorszą realizacją roku 2007 wybrano halę sportową w Katowicach - Szopienicach, wtedy nagrodę odebrał Urząd Miasta. Na ręce jego rzecznika,

Waldemara Bojaruna

**trofeum złożył niezniszczalny superbohater Metan. Rok wcześniej nagrodę wręczono katowickiemu Centrum Sztuki Filmowej**, za adaptację budynku dawnego kina Kosmos, które po przebudowie całkowicie zatraciło swoje estetyczne walory, bardziej przypominając blaszane pudełko, niż siedzibę instytucji kulturalnej. Hali oberwało się za żółto - niebieską kolorystykę i brak polotu.  - Nie wszystko co kolorowe musi być ładne. Stereotyp szarego Górnego Śląska można przełamywać inaczej niż ładując jaskrawe kolory wszędzie tam, gdzie się da - argumentowali wtedy organizatorzy i jury konkursu. Urząd Miasta podszedł jednak do tematu z optymizmem i zadowoleniem, nie ukrywając dumy z przyznanej nagrody. Czy tym razem będzie podobnie?


W ubiegłym roku nagrodę odbierał Urząd Miasta w Katowicach

Rok temu obrady jury (zasiedli w nim m.in. felietonista Michał Ogórek oraz Justyna Kucharczyk z Akademii Sztuk Pięknych) były burzliwe i towarzyszyły im kłopoty bogactwa - wiele inwestycji otrzymało nominacje, każdej z nich towarzyszył szereg "zarzutów". W stosunku do premierowej edycji, która obejmowała swym zasięgiem jedynie Katowice, konkurs rozszerzono o inne miasta aglomeracji. W tym roku oprócz nowych inwestycji, do konkursu nominować można także przykłady rażącego zaniedbania, zniszczenia przestrzeni publicznej lub dobrej architektury, bezmyślności w inwestowaniu.


Stary Dworzec w Katowicach nominowany jako przykład zaniedbania

Zgłoś bubel!

Kilka realizacji zostało nominowanych przez samo stowarzyszenie. Stary Dworzec  w Katowicach dostał się do konkursu na skutek zaniedbania. Po 4 latach od ogłoszenia konkursu na zagospodarowanie terenu, na którym leży, jego sytuacja pozostaje nierozwiązana, mimo szumnych zapowiedzi inwestora. Cierpi na tym wizerunek samego centrum, jak również zabytkowe budynki dworca, które po prostu niszczeją.

Oberwało się również innym budynkom: hotelowi "Pik" w Mikołowie za efekciarską architekturę i prace przy budowie obiektu, które uszkodziły drogi w centrum Mikołowa oraz Bibliotece Głównej w Bytomiu. Remont jednego z jej budynków nie harmonizuje według zgłaszająych z sąsiednim, modernistycznym gmachem Muzeum Górnośląskiego. W tym roku na tapetę został wzięty również transport. Zlikwidowane: kolejka linowa "Elka" i linia tramwajowa nr 12 to według SMM-u przykłady antyrozwoju transportu publicznego w metropolii, a w przypadku stacji Tychy Miasto obsługującej pociągi "Flirt", zakwestionowano jej fatalne skomunikowanie z miastem i nieprzygotowanie do obsługi pasażerów.- W tym roku z nominacjami nie jest łatwo, gdyż niewiele się działo. Mało było nowych inwestycji, dlatego pod lupę bierzemy głównie zaniedbania. Bardzo liczymy tutaj na pomoc i głosy mieszkańców regionu - mówi MM Silesii Michał Spadziński z SMM.
- Oddźwięk jest spory. Dostajemy jako stowarzyszenie bardzo dużo listów, widać, że wzrasta zainteresowanie ludzi tą tematyką, wyglądem miast, w których mieszkają, jakością architektury i przestrzeni publicznej. Takie jest założenie konkursu, ma informować, ale jednocześnie edukować - mówi MM Silesii Łukasz Kuś z SMM.

- Betonowa Kostka to symbol tandety. Coraz więcej ludzi się do tego przekonuje, co widać chociażby po komentarzach na forach. Konkurs wyrobił już sobie pewną markę. Gdy pojawiają się kolejne gnioty ludzie od razu wspominają o Betonowej Kostce - uwaza Spadziński. - To forma przestrogi. Wiadomo, że najczęściej jest już za późno na zmianę tego, co zostało dopiero co wybudowane lub popadło w ruinę, ale to czytelny sygnał, żeby w przyszłości nie popełniać podobnych błędów. Do tej pory odbierający reagowali na nagrodę przyjaźnie, ale to taka dobra mina do złej gry - dodaje Spadziński.

Na razie nie wiadomo kto znajdzie się w jury konkursu. Śwój udział potwierdził Adrian Chorębała, menedżer Ronda Sztuki. Być może w kapitule znajdzie się również znany rezyser lub muzyk, ale na razie jej skład owiany jest tajemnicą.

Nominacje można przesyłać do 15 marca bezpośrednio na adres SMM (l[email protected]) lub na adres redakcji ([email protected]).

Czekamy na Wasze propozycje! Jeśli w Twoim mieście powstało w roku 2008 coś, co kwalifikuje się do przyznania Betonowej Kostki, obiekt, który zniszczył publiczną przestrzeń lub przez zaniedbanie niszczeje - daj nam znać! Czekamy na Wasze maile i komentarze.

MM wspiera i poleca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto