Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak Zabytków Techniki wchodzi do ERIH!

Łukasz Malina
Łukasz Malina
W środę, w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu zaplanowano uroczystość, która przypieczętuje włączenie Szlaku Zabytków Techniki do prestiżowej struktury ERIH.

- To naprawdę ważny moment dla Szlaku Zabytków Techniki. To wręcz potwierdzenie europejskości naszego dziedzictwa przemysłowego. Tym symbolicznym wydarzeniem wracamy do rodziny dziedzictwa techniki europejskiej. Znika kurtyna, nie ma już tylko Zachodu. Wyraźnie przypominamy tym wydarzeniem, że na Wschodzie to dziedzictwo także istnieje - nie ma wątpliwości

Dariusz Walerjański

, kierownik Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki w Zabrzu.

Doborowe towarzystwo dla Szlaku

ERIHto Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego, prestiżowa sieć turystycznych obiektów, które przypominają o tych regionach Europy, które słynęły z przemysłu. Śląsk ze swym Szlakiem znalazł się w doborowym towarzystwie podobnych tras m.in. z Niemiec, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Pomysł na stworzenie trasy powstał w Zagłębiu Ruhry i tamtejszy szlak posłużył jako wzorzec dla ERIH. Obecnie turyści mogą zwiedzić 65 punktów kotwicznych w całej Europie.

- Punkty kotwiczne to obiekty industrialne o ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy i o dużym potencjale turystycznym, spełniające odpowiednie normy jakościowe. Wokół tych obiektów organizowane są „regionalne szlaki tematyczne”, które przedstawiają zabytki reprezentujące historię przemysłową danej okolicy - wyjaśnia Anna Studnicka-Rduch z działu promocji ZKWK "Guido" w Zabrzu.

W sumie ERIH skupia ponad 800 mniejszych lub większych obiektów wpisujących się w dziedzictwo przemysłowe naszego kontynentu.

Zobacz śląskie obiekty poprzemysłowe na stronach ERIH

Uczczą to w kopalni "Guido" - punkcie kotwicznym

13 stycznia o godzinie godzinie 11:00 Szlak Zabytków Techniki zostanie oficjalnie przyjęty w struktury ERIH. Miejsce uroczystości to jeden z trzech nowych punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, zabytkowa kopalnia "Guido" w Zabrzu.

Swoją obecność w komorze wydrążonej na głębokości 320 metrów zapowiedzieli m.in. szef ERIH-a oraz wicemarszałek województwa śląskiego. Wydarzenie uświetni specjalna wystawa "Skarby Eriha" przygotowana przez pracowników Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki. Dzięki niej, goście poznają najważniejsze obiekty na trasie ERIH.

Poza "Guido", punktami kotwicznymi ERIH w Polsce będą Browar w Żywcu oraz Browarium w Tychach.

Przyjęcie do ERIH w cieniu skandalu

Niestety, nie wszystko układa się po myśli orędowników poszanowania i wykorzystania dziedzictwa przemysłowego naszego regionu. Z dniem 18 stycznia swoją działalność zakończy unikatowa na skalę europejską placówka, Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach. O sprawie pisaliśmy przed tygodniem.

- To bardzo przykre co się stało. Do ostatniej chwili bardzo intensywnie zabiegałem o zmianę decyzji, ale spotkało mnie jedynie niemiłe rozczarowanie. Nie powinno być tak, że ktoś przedkłada rachunek ekonomiczny ponad walory kulturowe - tak Dariusz Walerjański odniósł się do argumentów dyrektora muzeum, który postanowił zamknąć "Odlewnictwo", argumentując to brakiem pieniędzy na utrzymanie oddziału.

Pod listem w obronie Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach podpisało się wiele ważnych osób - m.in. Bogusław Śmigielski, marszałek województwa oraz Barbara Klajmon, wojewódzki konserwator zabytków. Mimo to, oddział zostanie zamknięty.

- Huta w Gliwicach miała swój ogromny wkład w przemysł całej Europy. Ta zdobna biżuteria, piękne rzeźby z żeliwa, to wszystko ma dziś nieocenioną wartość i naprawdę źle się dzieje, że taką placówkę zamyka się, gdy jesteśmy już w strukturach ERIH - dodaje Walerjański.

Więcej informacji na temat uroczystego wejścia Szlaku Zabytków Techniki do ERIH znajdziecie w popołudniowym wydaniu naszego portalu. Zapraszamy!

Czytaj także: Szlak Zabytków Techniki z ekspansją na Europę!

MMSilesia: Nasze akcje, relacje i patronaty




Nowy dworzec PKP i tunel pod Katowicami?

Zebraliśmy dla Was wszystkie Fotodeje MM!

Elektrociepłownia pod skrzydłami MMSilesia.pl
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto