Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 20: Najładniejsze zamki i pałace w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

red
Pałac ten jest jedyną budowlą na terenie parku świerklanieckiego, która ocalała od zniszczenia w 1945 roku.

Powstał w latach 1903-1906 według projektu architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektował go w stylu neobarokowym. Powodem jego powstania była wizyta cesarza niemieckiego Wilhelma II.Na frontonie domu wyryto hasło: "Memento vivere". Bardzo ono odpowiadało kawalerom, którzy mieli gościć tu od czasu do czasu. Posadzki z istryjskiego marmuru, amerykańskie wanny "Royal" z jednego kawałka fajansu, z doskonale gładką glazurą, podłogi z dębowego parkietu, obrazy i fotele, świetnie funkcjonujące centralne ogrzewanie - wszystko to miało świadczyć o gościnności księcia, o jego dobrym i nowoczesnym smaku.

Po zakończeniu II Wojny Światowej został on odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa.
Pałac ten jest jedyną budowlą na terenie parku świerklanieckiego, która ocalała od zniszczenia w 1945 roku. Powstał w latach 1903-1906 według projektu architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektował go w stylu neobarokowym. Powodem jego powstania była wizyta cesarza niemieckiego Wilhelma II.Na frontonie domu wyryto hasło: "Memento vivere". Bardzo ono odpowiadało kawalerom, którzy mieli gościć tu od czasu do czasu. Posadzki z istryjskiego marmuru, amerykańskie wanny "Royal" z jednego kawałka fajansu, z doskonale gładką glazurą, podłogi z dębowego parkietu, obrazy i fotele, świetnie funkcjonujące centralne ogrzewanie - wszystko to miało świadczyć o gościnności księcia, o jego dobrym i nowoczesnym smaku. Po zakończeniu II Wojny Światowej został on odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa. Paweł Michalik / Creative Commons 3.0 / Wikipedia.org
Na terenie województwa śląskiego jest ich mnóstwo. Jedne są w świetnym stanie, doskonale odrestaurowane i zabezpieczone. WIele jednak wymaga pilnego remontu i ogromnych pieniędzy. Jedne są własnością gmin, inne prywatnych osób czy fundacji. Ale wszystkie są częścią naszej historii, śladem po żyjących tu wcześniej rodach.
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto